Kamasz ABC
Adnám, adom vagy beadnám – olyan valami, amihez lenne kedve, amit szívesen csinálna
Beefelni (ejtsd: bífelni) – rosszban lenni, összeveszni valakivel
Befrendel – összebarátkoznak
Beszivecskézem – szeretem, kedvelem
BFF – legjobb barátok örökre
Boomer (ejtsd: bumer) – az 1946–1964 között született emberek, hozzájuk képest nagyon más gondolkodású generáció, „régi öregek”
Bro – testvér, haver
Cringle (ejtsd: krindzs) – ciki, furcsa, kínos
Crusholja (ejtsd: krássolja) – tetszik neki, rajong érte
Enchantol (ejtsd: encsantol) – felturbóz
Epikus – extra, menő
Fact (ejtsd: fekt) – tény
Flexelni – dicsekedni, felvágni valamivel
Gatya – ha valami lepusztult, romos, vagy ha egy lány/fiú nem tetszik, arra is használják
Gázos – ciki, kellemetlen
Gengelni – bandázni a haverokkal
GG – (good game) jó játék
Ghostingol (ejtsd: gosztingol) – eltűnik, felszívódik
Hot – ha valaki jól néz ki
Influencer – véleményvezér az online térben
K – oké (főleg írásban, az üzenetekben használják)
Kirédzsel – (az angol rage = düh szóból ered) dührohamot kap, nagyon dühös lesz, például videójáték közben, amikor nem úgy működik valami, ahogy kéne
Lájkolni – kedvelni
Ledíleltük – megegyeztünk
Leoffol – leállít
Loser vagy L (ejtsd: lúzer) – vesztes
Lógni – szabadidős tevékenység
Noob (ejtsd: nub) – kezdő, tapasztalatlan
OP (az overpower rövidítése) – nagyon jó, kiváló
Out of pocket (ejtsd: áut of poket) – valami nagyon meredek, meglepő, hihetetlen, döbbenetes
Pörögne ez vagy az – arra használják, ha valamihez lenne kedvük
Pro – profi, menő valaki valamiben
Seenel (ejtsd: színel) – lát egy üzenet, de nem válaszol
Szasz – szia
Slay (ejtsd: szlaj vagy szléj) – valamit jól csinál
Smash (ejtsd: szmes) – jól néz ki
Sneaker (ejtsd: szníkör) – tornacipő, sportcipő
Spihelnek (ejtsd: szípelnek) – összeillenek
Szkippelni – továbbhaladni, kihagyni
THX – köszi
Ulti – szuperképesség
Ütközni – találkozni, összefutni
XD – nagyon vicces
Vágom – értem
W – győztes
Az újfajta nyelvhasználat leginkább a Z generációra, vagyis az 1995–2009 között születtek fiatalokra, és azutáni, a 2010-től következő korosztályra, az Alfákra jellemző. Ők azok, akik már az internet adta világban nőttek fel, telefonnal a kezükben. Sokkal többet érzékelnek a világból, nyitottabbak, mindenről van véleményük, amit a négy évvel ezelőtti Covid–19-járvány még inkább felerősített, hiszen míg otthon ültünk a karanténban, a virtuális élet egyre inkább kinyílt. Nyugodtan mondhatjuk, hogy ott élték az életüket, nagy részben ott szocializálódtak, hiszen neten keresztül tanultak, „ültek az órán”, beszélgettek, játszottak a barátaikkal. Éppen ezért digitális generációnak is nevezik őket.
Rövidítések és angol szavak tengerében
Az Alfa, avagy digitális generáció leglenyűgözőbb képessége a multitasking, pontosabban a több tevékenység egyidejű végzése. A közösségi média használatával az agyuk teljesen hozzászokott ahhoz, hogy egyik tartalomról a másikra lépjenek, és másodpercek alatt megragadják az információt – egyszerre öt dologra is képesek koncentrálni! Leginkább írásban kommunikálnak, lehetőleg minél rövidebb kifejezésekkel vagy emojikkal, de nyitottak a személyes interakciókra is, tehát nem lehetetlen velük közös programokat csinálni, komolyabb beszélgetéseket folytatni.
Jellemzően internetes rövidítések és angol szavak egyvelegével, vagyis szlengben beszélnek, amelyre gyakran a magyar nyelvben nem is találunk megfelelő kifejezést. Nagyon gyorsan változnak, fejlődnek a használt szavak, ami két-három éve még menő volt, lehet, hogy ma már ciki, kikopott. Sőt, korosztályonként is más és más a menő – ami egy középiskolásnak már ciki, az még az általános iskolás gyereknek menő szavajárása lehet.
A videós tartalmakból is érkeznek
A gyerekek az interneten úgynevezett youtubereket, vagyis olyan személyeket követnek, akik videókat készítenek különböző témákban – ők számos új szót, kifejezést hoznak be a „gyerekszótárba”, ami pillanatok alatt elterjed az iskolákban, baráti közösségekben. A videójátékok is nagyon sokat formálnak a beszédstílusokon, előszeretettel használnak rövidítéseket, kezdőbetűket. Ezeket először egymás közt használják, majd a családtagokkal is így kommunikálnak, szóban és írásban egyaránt.
Fontos, hogy soha ne szóljuk le a gyerekünket, unokánkat a szlenges beszéd miatt („bezzeg, ha én így beszéltem volna az anyámmal!”), hiszen az ő kortársai között az a természetes. Még akkor is, ha tőlünk ez nagyon idegen. Inkább próbáljuk megérteni, és nyitottnak lenni az ő világukra. Így sokkal könnyebb lesz egymással kapcsolatot teremteni, és a gyerek is szívesebben keresi majd a társaságunkat.
Köszönet!
A szótár elkészítésébe a legszakavatottabbakat is bevontuk, a kollégák saját gyerekeit. Ők segítettek nekünk, hogy milyen kifejezéseket használ a tizenéves korosztály manapság. Köszönet érte Borinak, Ádámnak, Attilának, Nimródnak, Zéténynek és Mórnak!
Szöveg: Sinkó Edit
Fotó: Adobestock