A szakszerű szellőztetés az egyik legjelentősebb energiatakarékosság. Az ésszerűtlen szellőztetés akár évi 20% többletkiadást is okozhat, ráadásul a közérzetünk is sokkal rosszabb lesz.
❶ Télen naponta többször szellőztessünk, rövid ideig. Az állott levegő akár 5 perc alatt is távozik otthonunkból, ha jól kitárjuk az ablakot. Abban az esetben, ha újabb, jól szigetelő ablakaink vannak, akkor erre különösen ügyeljünk. Ha öt percnél tovább szellőztetünk, a falak, bútorok is áthűlnek, és a fűtésszámlánkon ez látszani fog.
❷ Ébredés után mindig szellőztessük ki a hálószobát.
❸ Főzéskor kapcsoljuk be a páraelszívót, használjunk fedőt, a végén nyissunk ablakot. (Ezzel energiát is megspórolunk.) Evés után az étkezőben szellőztessünk.
❼ A frissen mosott ruhákat lehetőleg ne a lakásban teregessük! Ha nincs máshol hely, akkor azt a helyiséget, ahol a ruhaszárító áll, szellőztessük sűrűbben.
❹ Takarítás után hagyjuk, hogy átjárja a levegő a szobákat, így a padló is hamarabb felszárad, és a vegyszerek kellemetlen szagától is megszabadulunk.
❺ Este, lefekvés előtt pár percre nyissuk ki az ablakot, mert a friss levegő elősegíti a pihentető alvást.
❽ A kereszthuzat a gyors és alapos szellőztetés kitűnő módszere. A szobát gyorsan átjárja a friss levegő, így rögtön kellemesebb, egészségesebb beltéri klímát teremtünk.
❾ Az ágyneműnket rendszeresen, naponta szellőztessük. Lehetőleg tegyük ki fedett teraszra néhány órára.
❻ Zuhanyzáskor, fürdéskor mindig csukjuk be a fürdőszoba ablakát, nehogy megfázzunk, de mielőtt kimegyünk a helyiségből, alaposan szellőztessünk ki magunk után. Így megszabadulunk a párától, ami összegyűlik a falakon és a fugákban, és penészesedést okoz.
❿ A résnyire nyitott ablak esetén észrevétlenül illan ki a meleg a lakásból, ám a levegő cseppet sem lesz frissebb és páramentesebb, mint a gyors, gyakori szellőztetéskor, viszont a fűtésszámlánk jelentősen megemelkedik.
Érdekes
Egy kétgyermekes család naponta több liter nedvességet juttat a levegőbe. Ha az ablakok és az ajtók jól szigeteltek, akkor ez a páramennyiség nem tud eltávozni a lakásból. Ilyenkor a bútorok, párnák, különböző szövetek és a falak szívják magukba.
Fotó: pexels