Családom a Meglepetés lelkes olvasója. Így értesültem arról, hogy önhöz fordulhatok. Szeretném megtudni, hogy az ábrázolt növény mi lehet, és mi a kezelési módja? Sok helyen érdeklődtem, de érdemi választ nem kaptam. – kérdezte korábban egy olvasónk.
Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
Sajnos a küldött kép igen rossz minőségű, így maradtunk az illusztrációnál. A növény egy dögvirág. Pozsgás, szára, levelei módosultak a sivatagi szárazság átvészelésének megkönnyítése érdekében, így vizet raktároznak. Magyarországon könnyen tartható, mindössze a téli elhelyezésére és öntözésére kell nagyon odafigyelni. Télen ugyanis a kevés fény miatt a növény növekedését le kell állítanunk. Ezt igen könnyű elérni, mindössze egy 5–10 fok körüli, világos helyre lesz szükség, és arra, hogy az öntözést a maximum havi vagy kéthavi egy alkalomra redukáljuk. Tavasszal lehet újra intenzívebben öntözni, ami egy ilyen jellegű növénynél a havi egy-két alkalmat jelenti.
Nyáron akár tápoldatozható is, káliumtúlsúlyos oldattal. Lehet szabadban is tartani, akár a tűző napon, de a nyári forróságban előfordul, hogy megég egy picit. Vannak fajtái, melyek szárai színesednek a napfény hatására, ezüstös, vöröses árnyalatúvá válnak. A növény a virágát nyár vége felé hozza, amennyiben jól érzi magát, és a víz, valamint a hőmérsékleti igényei télen-nyáron megfelelőek voltak. Virága dekoratív, ám igen büdös, dögszagot áraszt. Innen ered az elnevezése.
Ez azért alakult ki az evolúció során, mert a növény megporzását eredeti élőhelyén a legyek végzik, melyeket az a szag vonzza. Szaporítani egyszerű, csupán egy szárdarabot kell leválasztani, és néhány napi szárítás után homokba elültetni. Itt hamar gyökeresedik, és hajtásnak indul. Ha zavarja, hogy csüng, nyugodtan visszatörheti, és a letört darabokat elültetheti.
Kiszel Péter további növényvédelmi szaktanácsait ide kattintva tudja elolvasni
Fotó: gettyimages