Az egyik legcsúnyább szépséghiba a penész, ráadásul veszélyes is; asztmát, allergiát okozhat. Ha már felütötte fejét a gomba, szabaduljunk meg tőle minél hamarabb. A boltok polcain többféle penészellenes szerrel találkozhatunk, de mi magunk is megbirkózhatunk vele, akár természetes anyagok használatával is.
• 20%-os ecettel dörgöljük át a falat, menjünk át rajta egy puha kefével, hogy leváljon az elszíneződött rész. Minden héten egyszer töröljük át ecetes ronggyal a csempét, főleg, ott, ahol a káddal, mosdóval találkozik.
• Ecet helyett használatunk teafaolajat is.
• Minden esetben húzzuk el a bútorokat az érintett falfelülettől, és szárítsuk hősugárzóval.
• Fontos: szárazon soha ne próbáljuk meg eltávolítani a penészt, mert azzal csak azt érjük el, hogy még nagyobb mennyiségben legyen a levegőben a káros gombaspóra.
• A letisztított felületet kenjük át penészgátló falfestékkel.
• Négy rész denaturált szesszel és egy rész szalicilsavval készíthetünk magunk is keveréket a penész ellen. Egy puha rongyot áztassunk a folyadékba, és azzal húzzuk át az érintett felületet. Minden esetben viseljünk gumikesztyűt!
• A penészes linóleumot terpentines vízzel mossuk fel.
A helyiség magas páratartalmát csökkenthetjük egy tál sóval, ugyanis ez magába szívja a nedvességet. Ha már a só vizes, szárítsuk ki, és ismét hadba küldhetjük a pára ellen.
Tippek a megelőzéshez
✔ Fürdés után – főleg téli időszakban – hagyjuk nyitva a fürdőszoba ajtaját, hogy a meleg víz okozta pára ne telepedjen meg a falakon.
✔ Abban a helyiségben, ahol télen szárítjuk
a ruhákat, ne csukjuk be az ajtót, és időnként, ha az időjárás megengedi, résnyire ki is nyithatjuk az ablakot. Így elkerüljük a páralecsapódást.
✔ Ha nyílászárócserén gondolkodunk, inkább fát válasszunk a műanyag helyett.
✔ Amikor mindenki elmegy otthonról, ne állítsuk a fűtést húsz fok alá, mert a kihűlt, majd újra felmelegedett falakon könnyebben megtapad a penész.
✔ Az alaposan megtakarított csempére vigyünk fel egy vékony réteg autóviaszt. Nem engedi megtelepedni a penészgombákat.
✔ Ha otthonunkban a pára komoly problémát jelent, vásárolhatunk páramentesítő készüléket. Jobb minőségűt már vehetünk akár 10 ezer forinttól, és ezzel évekre megszüntethetjük a problémát.
fotó: fotolia