Otthon és Kert

Lisztszerű anyag a kecskerágó levelén: növényspecifikus kártevő lehet az ellenség

A növényt kivágni nem kell, ám erős fertőzés esetén érdemes levágni azokat a részeket, melyeken már az ágak ki sem látszanak a kártevőtől.

Gyönyörű,  sárga, cirmos levelű kecskerágó bokromat valami baj érte. Féltve nevelgettem, gondozgattam, és idáig semmi baj nem volt vele. Évek óta az udvarunkon, a kút tövében nevelgettem. Csodálatos, fényes levelű bokorrá  fejlődött, a törődést meghálálva. Úgy 50 centi magas, és ugyanilyen átmérőjű lehet most.

Alig vártam, hogy megnőjön, hiszen pici kis ágacskaként kaptam az édesanyámtól. 3-4 hónapja  valami fehér,  lisztszerű anyag lepte el az ágait, először azt hittem, talán levéltetű, valamilyen szert kaptam is rá a mezőgazdasági boltban, de sajnos most már nagyon úgy látom, nem volt jó rá. Mert ugyanolyan,  sőt, még talán sűrűbben látni, most úgy fest a növényem, mintha lisztet szórtam volna rá, főleg a  vastagabb, fás szárakon, a levelek között. Kérem  szépen a segítségét! Van rá valami  megoldás, hogy rendbe jöjjön a növényem, vagy pedig ki kell vágni, amit fájó szívvel tennénk – kérdezte korábban egy olvasónk.

Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza

Ez egy faj-specifikus kártevő, kecskerágó pajzstetűnek hívják. Bizonyos években erősebb a fertőzés, és van, amikor elő sem kerül. Idén az enyhe tél kedvezett a kártevőknek. Az állat a levél fonákján és az ágrészeken egész tömören állva olyan, mintha fehérre festették volna azokat. Van, aki kókuszreszeléknek hívja ezt a jelenséget. A növényt kivágni nem kell, ám erős fertőzés esetén érdemes levágni azokat a részeket, melyeken már az ágak ki sem látszanak a kártevőtől. Tavasszal, kihajtás után az Actara az egyik leghatásosabb szer, hiszen ez felszívódik a növénybe.

Rajzásakor, amikor az állatok mozognak, hatásosak az olajos szerek is, mint például a Vektafid. Volt eset, amikor a növény ágát Agrol-ba mártott ecsettel gyakorlatilag végigfestettük, ezzel zárva el az oxigént az állatoktól. A kezeléseket természetesen ismételni kell, kéthetente. Eredményességét csak kézzel ellenőrizhetjük, mert az elpusztult állatok a száron maradnak. Ekkor egy erősebb sörtéjű körömkefével dörzsöljük végig az ágakat, melyekről, ha könnyen lejönnek az állatok, akkor azok már nem élnek.

Ezek a növények mehetnek a kertbe

Díszítő cserjék
Akár a fák között, itt is találhatunk olyat, amelyek nemcsak különleges leveleikkel hódítanak, hanem gyönyörű virágokat is hoznak. Az ecetfa úgy 4-5 méter magas lesz, erősen fogazott levélkéi ősszel gyönyörű, narancsos vörösek.

Nyáron pedig csodás a bordós, kúp alakú termésével. A somfélék sok fajtájából választhatunk, hiszen bájosan virágzó növények. Télen pedig színes vesszejükkel díszítenek. A kecskerágó is jó választás, ha olyan növényre vágyunk, amit alig kell gondozni, és örökzöld leveleiben gyönyörködhetünk.

Kiszel Péter további növényápolási tanácsait ide kattintva tudja elolvasni.

Fotó: pexels