Otthon és Kert

Veszélyes hálótársak: így védekezhet hatásosan a poratkák ellen

Lefekvés előtt fürdünk, néhány naponta veszünk tiszta pizsamát – miért fontos mégis, hogy gyakran és alaposan mossuk az ágyneműnket? Nem az a baj, hogy „piszkosak” lennénk.

Nem (feltétlenül) a szennyeződések miatt van szükség a mosásra, sokkal inkább a testünkről származó elhalt hámsejtek, izzadság, faggyú miatt. Ezek ugyanis remek táptalajul biztosítanak az olyan kórokozóknak, mint egyes baktériumok, gombák vagy épp a poratkák. A melyek pedig az arra érzékenyeknél allergiát, asztmát vagy az ekcéma fellángolását okozhatják.

Mielőtt azonban emiatt gyakrabban, tovább, több mosószerrel és fertőtlenítő adalékokkal kezdenénk mosni az ágyneműnket, jó, ha tudjuk, hogy ez sem a textileknek, sem a bőrünknek nem tesz jót. Nem ez a megoldás! Jobban járunk, ha az alábbi szempontokat figyelembe vesszük a mosáskor.

Amikor gyakrabban kell mosni

Az alábbi esetekben érdemes hetente vagy igény szerint még sűrűbben cserélni az ágyneműt:

✔ Betegséget követően (vagy betegség alatt).

✔ Ha nem este, hanem reggel zuhanyozunk.

✔ Ha nagyon izzadósak vagyunk, vagy hőhullámaink vannak.

✔ Ha a kisállatunk velünk alszik.

✔ Érzékeny a bőrünk.

✔ Asztmára, allergiára való hajlamunk van.

A fertőtlenítő mosás általában 90 fokon történik. Ha gyakran cseréljük az ágyneműt, lefekvés előtt fürdünk, és nem vagyunk extrém módon izzadósak, akkor nem szükséges a legmagasabb hőfok. A 60 fok kímélőbb, energiatakarékosabb, és ha nem túl szennyezett az ágynemű. Akkor tökéletesen elég ahhoz, hogy megtisztítsa extra mennyiségű mosószer vagy fertőtlenítő adalék nélkül is. Ha heti rendszerességgel cseréljük az ágyneműt, a 40 fok is elég lehet. Különösen akkor, ha szárítógépben vagy napon szárad a textil.

Fotó: gettyimages