Sallai Nóra, a Jóban Rosszban egykori színésznője szeptember 27-én az esti órákban Alsónémedi egyik kereszteződésében hajtott ki kocsijával, amikor a megengedettnél jóval gyorsabban haladó jármű oldalról belécsapódott. A színésznő autója az ütközés következtében felborult. A gyermekülésben bekötött kisfiát már a helyszínen újra kellett éleszteni, és válságos állapotban szállították kórházba.
Október 7-én jött a tragikus hír: a gyermek életét vesztette, édesanyja életéért pedig még mindig küzdenek az orvosok. A színésznő állapota a férje szerint, bár javul, továbbra is válságos. Amit a térfigyelő kamerák felvételei rögzítettek és a szemtanúk állítanak, hogy a nagy sebességgel érkező autó első fényszórói feltehetően nem világítottak az esti látási viszonyoknak megfelelően. Ráadásul többen is ültek a járműben, és akik az ütközés után ki tudtak szállni, azok segítségnyújtás nélkül hagyták el a baleset helyszínét.
Kivéve azt a 21, illetve 18 éves férfit, akik szintén megsérültek. Több forrás szerint a fiatal sofőr ittas is lehetett, és a száguldozók nem voltak ismeretlenek a környékbeliek számára. Gyakran gyorsultak kivilágítatlanul is az utakon. Nóra tragédiája után több kollégája és más hírességek is a gyorshajtók elleni szigorúbb szankciókat és a közlekedési szabályok szigorítását követelik.
161 kilométerrel az Árpád hídon
Sajnos nem ez az első olyan tragikus baleset, amit gyorsulás és ittas vezetés okozott. Az utóbbi időben megszaparodott a számuk. A rendőrség hivatalos közlése szerint a Budapesti Rendőr-főkapitányság XIII. Kerületi Rendőrkapitányságának közlekedésrendészeti munkatársai a nyár folyamán traffipax akciót tartottak. Egyetlen este 100 gyorshajtót rögzítettek. És ez csak egy kerület néhány utcája, egyetlen éjjel alatt!
A budapesti rendőrök idén nyáron két hétig folyamatosan ellenőrizték az Árpád hidat. Miután 2023. július 1-jén éjjel, két autós között spontán kirobbant gyorsulási verseny során egy vétlen kerékpárost halálra gázoltak.
Néhány nap alatt 389 sebességtúllépést rögzítettek a sebességmérők. A leggyorsabb sofőr 147 km/órával közlekedett. De korábban volt olyan vezető is, aki 161 km/ órás sebességgel hajtott a főváros szívében. Szintén idén júliusban egy ámokfutó ellopott egy taxit, majd a forgalommal szemben felhajtott az Árpád hídra. Rövid időn belül frontálisan ütközött egy másik autóval, de két másik jármű is érintett volt a balesetben. Itt hárman meghaltak, és többen megsérültek. Később kiderült, hogy a balesetet okozó sofőr kábítószert fogyaszthatott.
A három gyilkos az utakon
Még mindig sok sofőr gondolja azt, hogy néhány pohár alkohol elfogyasztása nem befolyásolja a vezetést, pedig ez óriási tévedés.
„A közlekedésbiztonsággal foglalkozó szakemberek az ittas vezetést a »három gyilkos« egyikeként szokták emlegetni. A biztonsági öv használatának elmulasztása és a gyorshajtás mellett” – olvasható a Magyar Rendőrség hivatalos oldalán. Azt is bizonyított tényként írják, hogy az alkoholfogyasztás során romlik a látás. Továbbá meghosszabbodik a reakcióidő, pontatlanabbá válnak a mozdulatok.
Már egy pohár ital hatására is jelentősen pontatlanabb lesz a sávtartás. Nő a sávelhagyások száma a józan állapothoz képest. És ehezebben ítéljük meg az út mellett elhaladó tárgyak relatív távolságát.
Sokan nincsenek tisztában azzal sem, hogy ilyenkor a szemmozgások lelassulnak. A pupilla képtelen alkalmazkodni a megváltozott fényviszonyokhoz, és a látótér is beszűkül. Továbbá a reakcióidő meghosszabbodik, nő a hibás döntések száma, és csökken a felelősségérzet.
Bonyolult a felelősség kérdése
A kábítószer vagy alkohol hatása alatt volánhoz ülő személyeket több évre is eltilthatják a járművezetéstől. De vajon a jelen állás szerint mire számíthat az a sofőr, aki belehajtott a színésznő autójába?
Dr. Bátki Pál büntetőjogász ügyvéd azt mondja, hogy a Büntető Törvénykönyv irányadó rendelkezése szerint aki a közúti közlekedés szabályainak megszegésével másnak maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy halált okoz, egytől öt évig terjedő szabadságvesztésre ítélhető.
„Sallai Nóra balesetének jogi megítélése nem egyszerű. A színésznő egy alárendelt útról kanyarodott ki, azaz elsőbbségadásra köteles helyzetben volt, ennek ellenére következett be a tragédia – teszi hozzá a szakember.
– Fő szabályként tehát ő lenne a felelős. Azonban a beszámolók szerint a másik gépkocsi sofőrje is közlekedési szabályt szegett a balesetet megelőzően – gyorsan hajtott, ezért az ő felelőssége is felmerül. Fontos tudni, hogy attól még, hogy valaki túllépi a sebességhatárt, az elsőbbséghez való joga ugyanúgy fennáll.
A gyorshajtóval szemben is meg kell adni az elsőbbséget
Azaz, aki elsőbbségadásra köteles, az még a gyorshajtónak is köteles ezt megadni. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor a gyorshajtóra már azt lehet mondani, hogy megtévesztő sebességgel ment, és emiatt a másik fél nem felelős.
Nem feltétlenül kell gondolnunk, hogy valaki 50 km/órás sebesség helyett 100 km/órás sebességgel érkezik egy adott pontra.
Ugyanis, ha látunk messziről egy olyan személygépkocsit, aminek elsőbbséget kell adnunk, de arra számítunk, hogy az a vonatkozó sebességhatár megtartásával – esetleg egy kis túllépésével – például öt másodperc múlva fog a kereszteződésbe érni, akkor jogszerűen kikanyarodhatunk az útra. Az már nem a mi hibánk, hogy az elvárható öt másodperc helyett két másodperc múlva bekövetkezik az ütközés. Hiszen nem számítottunk rá.
A fentiek miatt egy ilyen nyomozás esetén nagyon fontos a közlekedési igazságügyi szakértő feladata. Ő a helyszínelés, a törések és a vallomások alapján állapítja meg, történt-e sebességtúllépés az elsőbbségben lévő jármű részéről, és az milyen mértékű lehetett. Amíg ez meg nem történik, addig mindkét fél gyanúsított lehet, mivel felmerül a felelősségük.
Egy ilyen bűncselekmény során a büntetlen előélettel, valamint az ittasság esete nélkül nem merül fel végrehajtandó szabadságvesztés, és általában felfüggesztett szabadságvesztést szokott alkalmazni a bíróság.”
Jelenleg hat kamerafelvételt vizsgál a rendőrség, hogy kiderítsék, mi vezetett ehhez a szörnyű tragédiához.
Fotó: Szabó Lilla, Tv2, Adobestock, Mti