Egészség

5+1 tipp a kínzó hátfájás ellen: külön-külön is hatékonyak

Szeretnénk gyorsan megszabadulni a kínzó hátfájástól? Íme 5+1 tipp, ami biztosan segít!

Mozgás!

Ahhoz, hogy a gerincünk, a hátunk izmai rendben legyenek, fontos, hogy alaposan átmozgassuk minden porcikánkat, főként, ha ülőmunkát végzünk. Erre kiválóan alkalmas az úszás, közben ugyanis jól nyúlnak az izmok, ami a gerincnek megfelelő stabilitást biztosít. Csontritkulás esetén javítja az ideg-izom koordinációt, segít megelőzni a csonttöréseket. Emellett a jóga is kiváló, főként ha a speciálisan erre a problémára kifejlesztett gerincjógát alkalmazzuk. biztonságosan, mégis eredményesen alakítja a fizikai testet, és ezen keresztül hatással van az emberi élet egészére.

A gerincjóga, egy csoportos mozgásterápia, amely precíz, anatómiai szempontból átgondolt gyakorlatokkal eredményesen kezeli a teljes fizikumot, növeli a fizikai és pszichikai teherbírást, javítja az általános közérzetet. A Pilates pedig egyedi légzéstechnikájának köszönhetően olyan mélyizmokat használ, amelyek segítségével nemcsak testtartásunk és felépítésünk válik rugalmassá, de közérzetünk is érezhetően javul. A módszer nagy hangsúlyt fektet a hasizmok edzésére, melyeknek szerepük van a gerincoszlop megtámasztásában.

Kínai gerincmasszázs

A kínai masszázs ötvözi az akupunktúrás pontok kézzel való kezelését, a masszázst és az ízületek kimozgató technikáját. Különböző fogásokat vegyítenek, mint a tuinát, ami tolás és markolás, és az anmót, ami nyomás és dörzsölés. Különlegessége, hogy ruhán keresztül masszíroznak.

A klinikai vizsgálatok alátámasztják, hogy a kínai masszázs a mozgásrendszerre és az idegrendszer betegségeire is kiválóan hat. Jól kezelhető vele a lumbágó, az isiász, ízületi gyulladás, kopás, fejfájás, migrén, ideggyulladás, alvásprobléma, kimerültség, puffadás, székrekedés, cukorbetegség vagy elhízás.

Alexander-technika

Ha boldogok vagyunk, kihúzzuk magunkat, ha aggaszt valami, összegörnyedünk, ha idegesek vagyunk, megfeszítjük, felhúzzuk a vállainkat. A folyamatos lelki terhek testi tünetként, például krónikus hátfájásként jelentkeznek. Az Alexander-technika egyfajta tanulási folyamat. A módszer arra okít minket, hogy a lelki problémákat, a gondokat tudatosítsuk magunkban, és sikeresen megszabaduljunk tőlük. Ehhez először le kell ülni egy tükör elé, és figyelni a saját testtartásunkat, mozdulatainkat.

A tanár finom érintésekkel segít, hogy megtanuljuk helyesen használni a testünket. Például megfogja a kézfejünket, és megemeli a karunkat. Ezt a legtöbben nem engedjük elsőre, mert megfeszítjük az izmainkat. Ilyenkor megkér minket az oktató, hogy engedjük el magunkat, hagyjuk, hogy felemelje a karunkat. Ha ez sikerül, akkor rájövünk, hogy folyton megfeszülünk, ami nem csak, hogy felesleges, de komoly hátfájdalmakat okoz.

Berögződött rossz szokásainak kiiktatásával a testi és lelki feszültségek oldódnak, és a stressz tűrő képességünk is javul.

Gyógyfürdők

Gyors és hosszantartó javulást érhetünk el a gyógyfürdőkkel is. Erre kiválóan alkalmas, ha bármelyik hazai gyógyfürdőt felkeressük, de ha erre nincs lehetőségünk, akkor otthon is készíthetünk illatos, lazító fürdőt. Engedjük tele a kádat meleg, de nem túl forró vízzel és  öntsünk bele egy kis fazéknyi jó erős fehér fűzfakéreg főzetet. De érdemes kipróbálni az iszapfürdőt és a gyógyföldpakolást is.

Elektroterápia

Az orvosi áram még igen erős fájdalmak esetén is óriási segítséget nyújt. Az elektroterápia olyan elektromos árammal történő kezelést jelent, mely segítségével célzottan stimulálják a szervezet izomzatát, így segítve a krónikus ízületi,- és izomfájdalmakon, csontritkuláson, isiászon.

Plusz egy tipp: a krumplipakolás lazítja a merev izmokat, serkenti a vérkeringést. Ehhez szükséges 3 kg burgonya, víz és egy kispárnahuzat. A burgonyát puhára főzzük, szétnyomjuk, majd a párnahuzatba töltjük. Olyan forrón amennyire elbírjuk, a hátunkra tesszük. Törülközőt borítunk rá, és addig maradunk fekve, míg a burgonya ki nem hűl.

Fotó: pexels