Lélek

Szakítás után lehetünk barátok? Így csinálja!

Ha valaki fontos szerepet töltött be az életünkben, akkor természetes, hogy szeretnénk a közelében maradni. De vajon a szakítás után szerethetjük egymást barátként?
szakítás után barátság válás után

Az egyiknek sikerül…

„Alapból nincs barátság szerelem után, ugyanis szinte kizárt, hogy mindkettőnkben egyszerre múlnak el az érzelmek, így az egyikünk biztosan szerelmes marad a szakítás után is. Ilyenkor a még érzelmileg kötődő fél hajlamos beleegyezni a barátságba, csak azért, hogy a közelében maradhasson imádottjának. Éppen ezért mielőtt lépéseket tennénk, gondoljuk végig, hogy miért érezzük szükségét a másik közelségének. Képesek lennénk meghallgatni a problémáit, őszinte tanácsot adni, miközben elepednénk a vágytól, hogy újra magunkhoz ölelhessük? Ugye nem?! Ha így van, akkor inkább tartsuk távol magunkat a másiktól”  – mondta a pszichológus.

Az elválás meghatározó

Abban, hogy lehetünk-e barátok a szakítás után, az is fontos szerepet játszik, hogy milyenek voltak a szakítás körülményei. Ha az egyikünk nagyon megszenvedte a különválást, mert csúnya veszekedéssel, megbántással, megcsalással végződött a dolog, akkor nehéz elvárni a sértett féltől, hogy másnap úgy tekintsen ránk, mint a legjobb barátjára.

Persze idővel még ebből is lehet valami, csak meg kell várni, hogy az érzelmek kellőképpen lecsillapodjanak.

Férfiaknak nehezebb

Míg mi nők pillanatok alatt képesek vagyunk felismerni a tényt, hogy a gyengéd érzelmeink elmúltak, és helyette csak kedveljük a másikat. Ám a férfiak, ha valakivel szerelmi kapcsolatban vannak, akkor azt csak nagyon nehezen képesek áthelyezni a baráti kapcsolataik közé. Szinte kizárt, hogy a szakítás után már nem akar hozzánk érni, megcsókolni, esetleg szexuálisan közeledni felénk, sőt, akár birtokolni minket. Főként akkor, ha még érzelmileg kötődik hozzánk.

Hátha működik

Ha úgy gondoljuk, hogy mi mégis szeretnénk megőrizni a jó kapcsolatot volt társunkkal, mert szórakoztató, értékes, értelmes embernek tartjuk a másikat, akivel jól érezzük magunkat, és jó hatással vagyunk egymásra, akkor érdemes megpróbálni barátsággá formálni a kihűlt érzelmeket, szenvedélyeket. Ilyenkor azonban vannak szabályok, amelyeket érdemes betartani.

szakítás után barátság válás után
Ha gyerek van, muszáj jóban lenni az ex-szel

Tisztázzuk!

Mindenképpen húzzuk meg a határokat, beszéljük meg, hogy mit várhatunk egymástól, mikor és miben számíthatunk a másikra. Például nem árt egyeztetni, hogy az új barátnő mit szól a barátságunkhoz. Vagy, hogy a mi új pasink nem sérelmezi-e, hogy egy másik férfival töltjük a szabadidőnket, aki ráadásul az exünk.

A testi kontaktusnak is határt kell szabni. Eddig mindent szabadott, mostantól viszont egy popsi paskolgatás is komoly félreértésre adhat okot. Ha lehet, akkor érdemes kerülni egymás érintését. Persze van, hogy ez elkerülhetetlen, például, ha a másik sír, akkor szinte kötelességünk átölelni és megvigasztalni.

Legyen tabu a múlt!

A szakítást természetesen meg kell beszélni őszintén, frissen, józan ésszel, hiszen csak így tudunk továbblépni. Ugyanakkor annak semmi értelme sincs, hogy újra és újra elmerengjünk, felhánytorgassuk a múltat. Vagy vádoljunk bárkit is, beleértve magunkat is. Ami elmúlt, az elmúlt – meg kell őrizni belőle a szépet, el kell engedni a többit. Barátságunk hamar zátonyra fut, ha újra és visszakanyarodunk a kérdéshez, hogy ki miben hibázott, amíg együtt jártunk.

Kerüljük a szexualitást!

Semmiképpen ne dicsekedjünk a hódításainkkal, mert azzal felébreszthetjük a nyugvó zöldszemű szörnyet, a féltékenységet. Soha ne beszélgessünk a szexről, mert attól, hogy esetleg az érzelmek elmúltak, még megkívánhatjuk egymást. A szexuális együttlét – még ha csak alkalmanként is fordul elő – mindent összezavar a kettőnk kapcsolatában.

Ne erőltessük!

A barátság, csakúgy, mint egy szerelmi kapcsolat két emberen múlik. Így ha az egyikünk nem akarja, hogy egymás közelében maradjunk, akkor kár erőltetni a dolgot.

Az más!

„Egy speciális helyzet, ha már van közös gyermekünk és elváltunk. Akkor szinte muszáj, hogy barátok maradjunk, hiszen bizonyos döntéseket együtt kell meghoznunk. Problémákat együtt kell megoldanunk, minden olyan dolog, ami a gyerekkel kapcsolatos, az közös ügynek számít. Ilyenkor az egy külön feladat, hogy ha még szeretjük a másikat, akkor erőt kell venni magunkon. Helyre kell tenni magunkban az érzelmeket” – javasolta a pszichológus.

Fotó: gettymages