Ez valóban így van. Az olvasás számomra olyan, mint meginni egy pohár vizet. Mégis, amikor jönnek a hosszú őszi-téli esték, valahogy hamarabb kerülök ágyba én is, ez pedig azt jelenti, hogy még többet olvasok a nyáron szokásosnál.
Régimódi értékek
Már a korombeliek kezében is egyre gyakrabban látok e-könyvet, egy könyvszerű kis elektronikus eszközt, amin sok-sok olvasnivaló tárolható. Ésszel megértem, hogy kényelmesebb, hiszen akár egy retikülben is elfér. Utazáskor pedig akár ezer könyvet is „vihetek” magammal ily módon, ami, ugye, nem hogy egy bőröndben, de sok bőröndben sem férne el. Lehet, hogy régimódi vagyok, de nekem még nagyon fontos az érzékszervi élmény: a könyvek érintése és a papír illata, mert ezek az élmények is különleges hangulatot teremtenek.
Sosem felejtem el, amikor gyerekkoromban – az iskolában laktunk –, az iskolakezdés előtt megérkeztek a tankönyvek, a tantermeket elárasztotta az új könyvek illata. De ugyanez az érzés fog el, amikor belépek egy könyvesboltba. Egy könyvtár egészen más élmény. Ott is gyakran megfordulok – szeretek könyvek között előadást tartani –, de ott nem is annyira az illatok, hanem a könyvekből áradó energiák töltenek fel. Most nyugodtan elmosolyodhat, kedves Olvasó, de amikor különösen jó könyvet olvasok, árgus szemekkel figyelem, ahogy fogynak a lapok, és amikor elérek a könyv feléig, szinte belelassítok az olvasásba, hogy tovább tartson.
Éppen most olvastam egy érdekes tanulmányról. A Yale közegészségügyi intézetének kutatói több mint egy évtizedig vizsgálták az ötvenévesnél idősebb emberek olvasási szokásait. A vizsgálatból egyértelműen kiderült, hogy az olvasás csaknem két évvel meghosszabbítja a könyvszeretők életét! Minél többet olvas valaki könyveket, annál hosszabb életű lesz, de már napi fél óra is sokat számít. Az még további kutatást igényel, hogy kiderüljön, pontosan milyen összefüggés van a könyvek és a hosszabb élettartam között, de feltételezések szerint ez a tevékenység az agysejtek közötti kapcsolatokra van jótékony hatással.
Végül is oly mindegy, hogy e-könyvet vagy papírkönyvet olvasunk-e, a lényeg, hogy a napjaink része legyen.
Szeretettel: Judit
Endrei Judit további írásait ide kattintva tudja elolvasni.