Otthon és Kert

5 hiba a szobanövény átültetésekor: így csinálja helyesen!

A cserépben tartott növényeknek egyre több helyre van szükségük a növekedésük során. Látványos tünetek utalnak arra, hogy bővíteni kell a terüket.
5 biztos jel, hogy át kell ültetni a szobanövényeket

A következő lépéseket érdemes betartani az átültetés során.

✔ Kezdjük azzal, hogy óvatosan eltávolítjuk a növényt a cserépből, vigyázva a gyökérrendszerre. Ha műanyag edényről van szó, óvatosan nyomkodjuk meg az oldalát, hogy fellazítsuk a gyökereket és a talajt. Ha a gyökerek átnőttek a vízelvezető lyukakon, előfordulhat, hogy le kell vágni a műanyag tartót, vagy össze kell törnünk a kerámia- vagy üvegedényt, hogy a gyökereket ne érje sérülés.

✔ Óvatosan bontsuk ki és válasszuk szét a gyökereket az ujjainkkal. Ezzel biztosítjuk, hogy mindegyiknek elegendő helye, oxigénje és hozzáférése legyen a vízhez a cserépben. Távolítsunk el minden sérült, száraz vagy korhadt részt egy éles ollóval.

mikor kell átültetni a szobanövényeket

✔ Lényeges, hogy az új cserép 5-8 centiméterrel legyen nagyobb a gyökérrendszernél. Győződjünk meg arról, hogy vannak-e vízelvezető nyílások az edényen, hogy a felesleges víz el tudjon távozni, megakadályozva a gyökérrothadást. Szórjunk egy réteg vízelvezető anyagot az edény aljára, majd egy réteg friss földet. Helyezzük a növényt a cserép közepére, majd töltsük fel az egészet földdel.

✔ Finoman ütögessük meg az edényt, hogy a talaj leülepedjen, és megszűnjenek a légbuborékok, de ne tömörítsük túlságosan. A föld maradjon laza, hogy a gyökerek szépen el tudjanak feküdni és növekedni. Miután végeztünk, gondoskodjunk a növény megfelelő gondozásáról. Rendszeresen öntözzük, biztosítsunk neki szórt fényt, és párásítsunk, ha azt igényli.

✔ A szobai kedvencek ügyes válogatásával gondoskodhatunk róla, hogy a lakásban télen is legyen fotoszintézis. Szerencsére a kertészetekben rengeteg mutatós növény közül válogathatunk, amelyek díszítenek, és akkor hoznak virágot, illetve varázsolják körénk a színek kavalkádját, amikor arra a lelkünknek a leginkább szüksége van.

Varázslatos orchidea

Mutatós külseje ellenére nem igényel sok törődést. Ritkán kell öntözni, hogy ne kezdjen rothadni a gyökere. Elég, ha hetente egyszer 5-10 percre beállítjuk egy vödör vízbe, ennyi idő alatt éppen elég nedvességet szív magába. Fontos, hogy ne sima virágföldbe, hanem speciális orchideaföldbe ültessük, csak abban marad meg. Attól, hogy a virágait időnként elhullatja, nem kell megijedni, mert ez a növény életciklusainak természetes része.

Pompázatos medinilla

Csüngő, rózsaszín virágaival a hidegben is üde színfoltja lesz a lakásnak. Nagyon kedveli a magas páratartalmat és a napsütést, mégsem szabad tűző napra, az ablakba tenni, mert akkor megég. A hűvös, de napos helyeket szereti. Fontos, hogy mérsékelten öntözzük, mert nem szeret vízben állni. Páraigényes mivolta miatt a fürdőszoba vagy a konyha tökéletes lakóhely számára. A cserepe aljába érdemes agyaggranulátumot helyezni, ami a túlöntözését és a kiszáradását is megakadályozza. Ha ezeket a szabályokat betartjuk, virágesővel ajándékoz meg.

Mesés amarillisz

A hideg hónapokban virágzik, amikor kinn a fű sem nő. Ha megjelennek rajta az első bimbók, nevezzünk ki otthonául egy világos ablakpárkányt, a napsütés nagyon jót tesz neki. Bimbós állapotban elég mérsékelten, alkalmanként öntözni, majd a virágzás idején fokozatosan emelni a vízadagot.
Miután elvirágzott, hagyjuk meg a szárát, csak akkor vágjuk le, ha teljesen kiszáradt. Ezután a hagymáját cserepestől eltehetjük a sarokba a következő őszig.

Mutatós rákvirág

Különleges és mutatós szobanövény, visszafogott igényekkel. Akkor is boldog, ha kevés fény éri. Ha melegebb, szárazabb levegőn van, hasznos időnként langyos vízzel permetezni a lombozatát. Ez megszabadítja a leveleit a rárakódott portól, így a növény fellélegzik. Mérsékelt öntözés mellett szépen fejlődik. Tőzeg vagy tőzeges homok keverékében, egy kis tápoldat mellett remek dísze lehet a lakásnak.

Bámulatos vitorlavirág

A hobbikertészek egyik kedvence. Kifejezetten szereti, ha nem éri túl sok fény, ezért egy keleti fekvésű ablakban remekül elél. Tápanyagdús földben érzi igazán jól magát, azt azonban nem kedveli, ha túlöntözik. Érdemes figyelni, hogy mennyi idő alatt szárad ki a földje, és ennek megfelelően locsolni – ez a lakás hőmérsékletétől és a talaj vízelvezető képességétől is függ. A gondozása akkor lehet a leghatékonyabb, ha kitapasztaljuk a pontos igényeit. Nagyon szereti a vízpermetet, a huzatot azonban nem tűri, az elhelyezésekor legyünk tekintettel erre.

Fotó: Adobestock, Getty images

Címkék: