Otthon és Kert

Spórolós január: tízezrek maradnak a zsebében, ha vegyszerek helyett ezekkel takarít

Nemcsak drága a sok vegyszer, de a környezetet is károsíthatja. Megmutatjuk, hogyan spórolhatunk a takarításnál, bútorápolásnál vagy a sütésnél. A szűkös januári időszakban különösen jól jöhetnek ezek az ötletek, amikor nem akarunk mélyen a zsebünkbe nyúlni.
vegyszermentes takarítás ecet szódabikarbóna vízkő

Bár még épphogy csak kihevertük a karácsonyi, szilveszteri sürgés-forgást, ám a lakásunk takarítását – pláne, ha a barátokkal, családdal együtt ünnepeltünk – nem hanyagolhatjuk el. Most mutatunk néhány egyszerű fortélyt, amelyek segítségével előbb végezhetünk a házimunkával, sőt még jelentős pénzt is megtakaríthatunk.
Az alábbi praktikákat úgy válogattuk össze, hogy nincs szükség hozzájuk különleges hozzávalókra. Ezeket az alapanyagokat általában bármikor megtaláljuk a konyhaszekrény polcain vagy a hűtőben.

Sütéshez, főzéshez

• A hússütés egyik hátulütője az erőteljes zsírszag a konyhában. Ezt megszüntethetjük, ha egy kis edényben ecetet helyezünk el a konyhapulton. Hogyan segít? A zsír összegyűlik az ecetet felületén, és nem árasztja el a konyha levegőjét.

• Ha szeretnénk, hogy a húsunk puha és zamatos legyen, keverjünk össze egy teáskanál szódabikarbónát egy csésze vízzel, és öntsük rá. Hagyjuk fél órát benne, és süthetjük a húst.

• A szódabikarbóna nemcsak megpuhítja a húst és a hűtő szagát veszi el, de a mosogatóvízhez adagolva megszünteti az edények kellemetlen és makacs (hal, hagyma) szagát is.

• Már elkezdtük összeállítani a tésztát a sütéshez, de kiderült, hogy egy tojással kevesebb van a tartóban? Helyettesítsük egy evőkanálnyi almapürével. De egy szétnyomott fél banán is tökéletes pótlék lehet. Mindkét módszerrel jól megköt a tészta, ráadásul az íze is nagyon egyedi lesz.

Vízkő ellen

  • A félbevágott, kifacsart citromot sem kell mindjárt eldobnunk. Dörzsöljük be vele a mosogató vagy mosdó csaptelepén keletkezett vízkőfoltokat, majd öblítsük le, és töröljük át egy száraz ronggyal.
  • A teáskannán, vízforralón lévő vízkövet ne próbáljuk lekaparni, mert kárt tehetünk az edényben. Jobb megoldás, ha időnként citromlevet forralunk fel benne, majd átöblítjük hideg vízzel.

Ruhákhoz

• Gondot okoznak a ruhásszekrényben a rovarok? Tegyünk egy kis kendőbe szárított narancshéjat, mellé kevés szegfűszeget, és batyuvá kötve dugjuk a ruhák közé.

• A selyemblúzok és a gyapjúpulóverek megőrzik szép színüket, ha drága öblítő helyett hat evő­kanál ecetet adunk a vízhez.

vegyszermentes takarítás ecet szódabikarbóna vízkő
Tízezrek maradnak a pénztárcájában, ha vegyszerek helyett ezeket használja

Folt? Nincs!

  • Egyes zöldségek – mint például a cékla, uborka, répa – nyomot hagyhatnak a kezünkön pucolás, darabolás után. Könnyen megtisztíthatjuk ettől a bőrünket, ha kevés étolajjal dörzsöljük át, majd utána megmossuk a szokott módon.
  • A szilveszteri buli után foltos, rossz illatú a kárpit? Szórjuk be kevés szódabikarbónával, hagyjuk hatni néhány órán át, majd alaposan porszívózzuk ki. Ha pedig a porzsákba néhány fahéjrudat is teszünk, még jobb illat lesz a szobában.
  • Tele a kamra fél tasaknyi megmaradt sütőporokkal? Öntsük őket össze, és keverjük el egy kevés vízzel, majd fényesítsük ki az így kapott masszával a régi üvegpoharakat. Feloldhatjuk a port egy pohár forró vízben is, amit aztán a pohárba, kancsóba öntünk, végül hideg vízzel kiöblítünk.
  • Rozsda ellen is hatásos lehet a sütőpor: tegyük a tárgyakat sütőpor, víz, citromlé keverékbe, és hagyjuk 30 percig ázni. Ezután súroljuk át őket, majd jó alaposan öblítsük le. A megmaradt kis rozsdafoltokat pedig töröljük le ecet-olaj 1:1 arányú keverékével.
  • A fából készült asztalon a vizespohár könnyen ronda nyomot hagy. Ezt egy szempillantás alatt eltüntethetjük egy kevés fogkrémmel. Tegyünk belőle borsónyi mennyiséget a foltra, dörzsöljük át a felületet egy ronggyal, majd polírozzuk ki.
  • Gyümölcsfolt a ruhán? Nem probléma! A foltot először vízzel és szappannal dörzsöljük át, majd egy éjszakára áztassuk tejbe az anyagot. Másnap a szokásos módon mossuk ki a ruhát.

Tartósabb lesz

  1. A természetes sörtéjű hajkefék kíméletesek a hajhoz, ám nem olcsók. Tovább használhatjuk az eszközt, ha egy evőkanál sót összekeverünk egy liter vízzel és ebbe mártjuk a kefét, majd megszárítjuk.
  2. A parkettán lévő apróbb karcolásokat dióbéllel is kezelhetjük. Dörgöljük be a sérült felületet egy fél dióval, amely nemcsak kitölti a rést, hanem olajozza is a fát.
  3. A kisgyerekek sokszor összefirkálják a kis műanyag asztalt, széket tintával? Dörzsöljük be vajjal, hagyjuk hatni fél órán keresztül, végül mossuk le szappanos vízzel.

Fotó: adobestock