Amíg az öt hónapos Olivér édesdeden alszik, anyukájának van egy kis ideje arra, hogy meséljen a Kincsvadászok második évadáról.
„A TV2-n hétköznap esténként látható adásokat még nyáron forgattuk. Akkoriban a várandósságom felénél jártam, és mire Olivér augusztus 20-án megszületett, már befejeztük a tévéfelvételeket. Szerencsére jól viseltem a babavárást, könnyedén ment a munka. A műsorvezetővel, Tillával egyébként sem nehéz jóban lenni. Ő egy barátságos, lendületes személy, pozitív energiái vannak, hamar feloldódtam a társaságában. Ráadásul valóban érdekli a műsor témája, mert mint megtudtam tőle, a képzőművészeti főiskolán diplomázott, közel áll hozzá a festőművészet is” – meséli Kelen Anna.
Gyerekként színiiskolába járt
A 38 éves művészettörténész elárulja, hogy az idei évadban is számos különleges tárgyra licitálhattak a kereskedők.
„Most is volt egy-egy olyan kerámia, festmény és grafika, amit szívesen megvásároltam volna a műsorban szereplő civil eladóktól. A tárgyak jelentős részének érdekes háttértörténete volt, ami miatt az adások nagyon izgalmasak.”
Anna zárkózott személyiségnek tartja magát, de nagyon örül, hogy végül legyőzte a lámpalázát, és igent mondott a szakértői feladatra.
„Gyerekként Földessy Margit színistúdiójában tanultam, de alapvetően introvertált vagyok, nem lételemem a szereplés. Az első évad előtt attól féltem, hogy a magyar tévénézők számára nem lesz elég érdekes a műsor, de szerencsére nem így történt, a Kincsvadászok elnyerte a közönség tetszését. Nagyon örülök, hogy van igény egy olyan informatív tévéműsorra, amely széles tömegek által érthető és élvezhető. Én pedig boldogan vállaltam a szakértői szerepet a második évadban is.”
A fia érdeklődik az aukciók iránt
Anna már 7-8 éves kora óta egészen közelről figyeli a hazai műtárgy-kereskedelmet. Művészettörténész édesanyja, Virág Judit legendának számít ebben a szakmában.
„Anyukám aukcióvezető volt, később műkereskedő és galéria-társtulajdonos. Az aukciókra gyakran magával vitt, és bár mindig lenyűgözött az ottani atmoszféra, sokáig nem akartam édesanyám hivatását folytatni. A nővéreim is egészen más területen dolgoznak: Zsófi humánerőforrás-menedzser, Bori kutató-szociológus. Én pedig bölcsésznek készültem. Aztán valahogy szóba került, hogy besegíthetnék a családi vállalkozásba édesanyám és férje, Törő István mellett a budapesti Virág Judit Galériában. Nagyon megszerettem ezt a munkát, édesanyám pedig fokozatosan adta át nekem az árveréseket.”
Anna a kisbabája mellett egy-egy alkalomra már visszatért az imádott hivatásához.
„Olivér születése óta havonta egy aukciót már levezényeltem, de a tervem az, hogy legalább egy évig itthon maradok a kisbabámmal.”
Annának egyébként két gyermeke van. A nagyobbik, Gergő már 11 éves. Ahogy Anna ennyi idősen ott volt édesanyja mellett az aukciókon, Gergő is elkíséri anyukáját a fontosabb árverésekre. „A nagyobbik fiam mondogatja, hogy szívesen dolgozna majd műkereskedőként, de hogy mennyire komolyan gondolja, még nem tudom.”
Telefonon is licitálnak
A Kincsvadászok szakértője megszokta, hogy különleges festmények és műtárgyak között dolgozik.
„A Zsolnay kerámiákat nagyon szeretem, de minden más korszakból és irányzatból vannak kedvenceim. Azok a magyar alkotások különösen közel állnak a szívemhez, amelyeket Itália ihletett. Épp egy éve rendeztük meg a galériában a Róma–Budapest tárlatot, amire nagyon büszke vagyok.” Anna azt is elárulta, honnan kerülnek be a műtárgyak a Virág Judit Galériába.
„Két lehetőség szokott előfordulni: valaki bejön az utcáról, és árverésre kínálja nekünk a festményét, vagy mi vásárolunk külföldi aukciókon, többnyire telefonon, esetleg online licitálunk. Ma már sajnos nem valószínű, hogy a Magyarországon élő nagyszülők padlásán véletlenül rábukkanunk egy elfeledett Munkácsy-képre.” Anna azt vallja, hogy már néhány százezer forintból jelentős műtárgyakat lehet vásárolni.
„Ha valaki – akár befektetési céllal is – vesz egy magyar festményt, ami az otthonát díszíti, akkor nemcsak érzelmileg kötődik majd a képhez, hanem egyúttal a magyar kultúra egy darabját is magáénak tudhatja.”
Férjével közös a hobbija
Anna párja nem a műkereskedők zárt világában dolgozik. „A munkánk nem közös, de az érdeklődési körünk igen. Szeretünk együtt főzni, kiállításokra és múzeumba járni. Az utazás is mindkettőnk hobbija. Imádjuk Olaszországot, ott bármikor szívesen nyaralunk.”
Fotó: Tv2, Mti, privát