Egészség

Depressziót is okozhat gyerekeknél a mandulaműtét: így készítsük fel az operációra okosan

A kutatók több mint egymillió ember egészségügyi adatait elemezve arra jutottak, hogy a mandulaműtét 43 százalékkal növeli a szorongás, a depresszió és a poszttraumás­stressz-zavar (PTSD) kialakulásának kockázatát.
mandulaműtét depresszió gyerekkori depresszió

Korábban szinte rutineljárás volt a torokfájással gyakran küzdő gyerekek manduláját kivenni. A kínai Guangxi Orvostudományi Egyetem és a svéd Karolinska Intézet legújabb kutatásai szerint azonban a mandulák korai eltávolítása tartósan negatív hatással lehet a lelki egészségre. A kutatók több mint egymillió ember egészségügyi adatait elemezve arra jutottak, hogy a mandulaműtét 43 százalékkal növeli a szorongás, a depresszió és a poszttraumás­stressz-zavar (PTSD) kialakulásának kockázatát.

Évtizedekkel később is kimutatható

mandulaműtét depresszió gyerekkori depresszió

Ez a jelenség az operáció utáni első években a legnagyobb, de még 20 évvel később is kimutatható. A pontos ok-okozati viszony feltárásra vár, de tény, hogy még korántsem tudunk mindent arról, milyen szerepe is van a mandulának a test és a lélek egészségének védelmében. Bár vannak olyan helyzetek, amikor a mandulaműtét elkerülhetetlen, az új vizsgálatok hasznos támpontokat adhatnak a hosszú távú kockázatok felméréséhez.

Így készítsük fel a gyereket a mandulaműtétre és a kórházra

Korábban megírtuk, hogyan készíthetjük fel a gyereket a mandulaműtétre, Dr. Gyarmati Andrea gyermekorvos ajánlása alapján:

  • Ne titkoljuk el a gyerek elől, mi fog történni. Magyarázzuk el, miért kell kórházba mennie, és ígérjük meg neki, hogy amikor csak lehet, vele leszünk (szerencsés esetben ott lehet lenni a kis beteg mellett egész nap és éjszaka is).
  • Van olyan hely is, ahol külön szobát is kaphat a család.
  • Ne felejtsük el becsomagolni a gyerek kedvenc maciját, kistakaróját vagy akár cumiját. Fontos, hogy legyen valami otthonról, ami vigasz, amikor „bántják” (szúrás, injekció stb.)
  • Azt sem árt tudni, hogy amikor hazamennek, a műtét után kell egy jó idő arra, hogy a normál rend visszaálljon. Ne csodálkozzunk, hogy olyan dolgok, amiket eddig tudott, időlegesen nem sikerülnek. (Evés-ivási vagy ürítési szokások.)
  • Érdemes orvosi felszerelést venni a gyereknek, és eljátszani előre, mi is fog ott a kórházban történni.
  • A gyerek „munkája” a játék, azon keresztül ért meg mindent a világból.
  • Beszélgessünk vele arról is, miért kell kórházba kerülnie. Fontos, hogy ez legyen olyan természetes, mint az, hogy vásárolni a közértbe járunk.
  • Érdemes olyan könyvet is vásárolni, amely a témát dolgozza fel meseszerűen. Minél többet tud meg a kisfiú a dologról, annál kevésbé lesz félelmetes számára, de ezzel mi felnőttek sem vagyunk másképpen. Remélem, jól tudja majd ezeket a tanácsokat használni. A jó hír még annyi, csupán 1 éjszakát kell a műtét után a kórházban tölteni. Fagylaltot már otthonra szoktunk rendelni, de a hír igaz, lehet enni belőle jó sokat.

Fotó: adobestock