Erről a dekoratív növényről sokan gondolják, hogy könnyen tönkremegy, így nem való a kezdő kertészeknek. Az ünnepi ajándékba kapott virágunk azonban sokáig szép maradhat, ha megfelelően gondozzu – ebben segítenek a Stars for Europe (SfE), az európai mikulásvirág-termesztők marketing-kezdeményezése szakértői tanácsai.
Óvni kell a hidegtől
Bár a mikulásvirág nálunk hagyományosan a hideg, sötét téli időszakban a legnépszerűbb, érdemes róla tudni, hogy valójában egy trópusi növényfaj, amely Mexikóból terjedt el világszerte. Származási helyén egész évben méteres bokrokban nő a helyi, enyhe időjárási körülmények között.
Ezért nem meglepő, hogy nehezen viseli hazánk hűvös, csapadékos teleit. Ügyelni kell rá, hogy sose legyen 12 fok alatti hőmérsékleten, és óvjuk a huzatos helyektől is, mert megfázhat, és elhullajtja a leveleit.
Forróságba se tegyük!
Legjobban 18-20 fok közötti hőmérsékleten érzi magát, különösen akkor, ha a felület sem túl hideg, amire helyezzük. A túlzott forróságot viszont a hideghez hasonlóan nem szereti. Éppen ezért ne tegyük fűtőtest, kandalló vagy a konyhai sütő közvetlen közelébe.
Ha padlófűtésünk van, akkor pedig mindenképpen egy asztalon, vagy magasabb ponton helyezzük el, hogy távol legyen a direkt hőforrástól. Az öntözést is ehhez igazítsuk: minél melegebb van, annál több vizet igényel a növény.
A fényt viszont kis túlzással nem tudjuk túladagolni: a sötétség olyan számára, mint a méreg, minden csepp világosságra nagy szüksége van. Télen akár direkt napsütésnek is kitehetjük növényünket, kifejezetten igényli a nappali fényt.
Öntözés: keressük az egyensúlyt!
Az enyhe szárazságot jobban viseli a növényünk, mint ha eláztatjuk. Sőt, a túlzásba vitt locsolás könnyen tönkreteheti. Persze nem kell hagyni azt sem, hogy teljesen kiszáradjon: ha a felszíntől mérve 2-3 centiméterig már száraz a föld, akkor locsoljuk meg. Az öntözővíz mennyisége függ a környezet hőmérsékletétől, a páratartalomtól és a kaspó méretétől is, amelyben elhelyeztük.
Az egészen kicsi, 6 cm körüli növények például több öntözést igényelnek, mint a nagyobbak, mert kevesebb földjük van, ez a kis mennyiség pedig hamarabb kiszárad. Ideális, ha szobahőmérsékletű, lágy vizet vagy langyos esővizet használunk a nedvesség pótlásához. Ha olyan régióban élünk, ahol nagyon kemény a csapvíz, érdemes előbb megszűrni, és úgy locsolni vele.
A mikulásvirágot felülről, alulról vagy merítéssel is elláthatjuk vízzel. Utóbbi azért hasznos, mert az egész földlabda meg tudja szívni magát, így utána hosszabb ideig bírja majd kiszáradás nélkül. Ám ha ezt a megoldást választjuk, a merítés után nagyjából 15 perccel öntsük le a felesleges vizet a csepegtetőtálcáról, vagy a kaspóból, hogy ne nedvesedjen túl a növényünk.