Az ír geriáter professzor, Rose Anne Kenny több évtizede foglalkozik az orvostudomány öregedéssel összefüggő kérdéseivel. A kortalanság receptje című könyvében saját gyógyító munkájának tapasztalataira, egy több mint kilencezer résztvevő bevonásával készült és négyszáznál is több tudományos publikációt eredményező vizsgálat, a TILDA következtetéseire, illetve egyéb tudományos kutatásokra hivatkozva ír arról, mit tehetünk, ha hosszú, egészséges és boldog életet szeretnénk élni.
A fiatalos külső titka az életmód és a hozzáállás
Bár a múló évek természetes módon rajta hagyják a nyomukat az arcunkon, nem feltétlenül kell plasztikai sebészhez fordulnunk, sem pedig beletörődnünk az egyre mélyülő ráncokba. Van középút! Rose Anne Kenny professzor szerint az arcbőr öregedése jól illusztrálja sejtjeink állapotát. Az olyan ismert tényezők mellett, amilyen a dohányzás vagy a túlzott napozás, a szervezetünkben lévő gyulladások, az immunrendszer működése, sőt a testsúly is befolyásolja, mennyire látszik meg a bőrünkön az idősödés.
Ebben a korban gyakori, hogy a nagyon soványaknak a bőre is ráncosabb, míg a normál testalkatúak fiatalosabb külsővel büszkélkedhetnek. A nagyobb túlsúlynak azonban már egészségügyi kockázatai is lehetnek, ezért az elhízásra továbbra sem biztatnánk senkit. De az is szerepet játszik a szépségünk megőrzésében, hogy mennyi stressz ér bennünket, és azt hogyan oldjuk fel: aki tud jóízűen enni, jóízűen nevetni és általában véve is optimistább az életszemlélete, az nem csak lélekben marad fiatalos.
Vigyázzunk a barátságainkra!
„Barátaink és kapcsolataink szó szerint életben tartanak bennünket” – írja a professzor, aki könyvében megjegyzi, hogy a tudósokat is meglepte, milyen komoly hatással van a barátság az egész életünkre. Nemcsak az öröm megélését és az általában vett életminőséget befolyásolja, hanem többek között a szívbetegségek kialakulását vagy egyenesen az élet hosszát. Akinek tartalmas kapcsolatai vannak, az tovább él.
A szakértő egy ismert megfigyelést idéz. A 19. század végén sok olasz bevándorló érkezett az Egyesült Államokba egy Roseto Valfortore nevű itáliai városból. Az új hazában várost alapítottak, és Rosetónak nevezték el. Arról váltak nevezetessé, hogy az itt élők egészségi állapota, főleg szív- és érrendszeri szempontból sokkal jobb volt az átlagnál. Kiderült, hogy a rosetóiak titka a szoros családi és baráti kapcsolataikban rejlik. Itt senki nem maradt egyedül, nem volt jellemző a magány okozta stressz, a családok, nagyobb társaságok legtöbbször együtt étkeztek.
A tanulságot mi is átmenthetjük a saját életünkbe: becsüljük meg a családi és baráti kötelékeket, ha pedig magányosnak érezzük magunkat, keressünk társaságot. Járjunk közösségbe, akár egy klubba, akár a templomi önkéntesek közé. Válasszunk olyan hobbit, amit másokkal együtt művelhetünk, és beszélgessünk a szomszédainkkal.
Hinnünk kell valamiben
A nevetés pozitív hatásai vitathatatlanok: érdemes megkeresni minden olyan lehetőséget, ami humort, mosolyt hozhat az életünkbe. Aki gyakran mosolyog, annak átalakul az egész gondolkodása, képes meglátni a mindennapok apró örömeit. Ez az optimizmus pedig elvezethet oda, hogy új célokat tűzzünk ki, ne érezzük sodródónak, értelmetlennek az életünket.
Rose Anne Kenny professzor szerint sokat segíthetnek a testi-lelki fiatalság megőrzésében a spirituális kapaszkodók is. Aki hisz valamiben, akár vallásos hittel, akár más módon, annak sokszor épp ez jelenti a célt és a támaszt, ha nehézségekkel szembesül. „Összességében a vallási elkötelezettség, a hit és a spiritualitás pozitívan kapcsolódik például a depresszió és a szorongás csökkentéséhez” – írja könyvében. Az olyan gyakorlatok, mint például a meditáció szintén hozzájárul a fizikai egészség és a lelki egyensúly megőrzéséhez.
A hideg víz csodás hatásai
Kenny professzor kutatásainak egyik érdekes pontja az, amit a hideg víz gyógyító hatásáról fejt ki. A szakértő szerint, ha rövid időre olyan kellemetlenségeknek tesszük ki a testünket, amilyen a hideg vízzel való érintkezés, az úgynevezett hormézis jelenségével valójában beindítjuk, stimuláljuk a szervezet helyreállító folyamatait. De nemcsak a testünkre hat ez a folyamat: az agyunkat, a koncentrálóképességünket, a memóriánkat is serkenthetjük vele. Nem csoda, hogy ha fáradtan hideg vízzel arcot mosunk, azonnal felébredünk.
Az úszás szintén épp ezért számít időskorban is az egyik legjobb mozgásformának: nemcsak a kalóriaégetést kapcsolja nagyobb fokozatba, hanem a lelkünkre, sőt a bőrünk feszességére is jótékony hatással van. A professzor vizsgálatai szerint ezzel őseink életmódjához térünk vissza, akiknek az élete jórészt a szabadban zajlott. Olyan, mélyre kódolt evolúciós választ vált ki belőlünk, amely testben és lélekben egyaránt fiatalosabbá tehet bennünket.
Fotó: adobestock