Otthon és Kert

Megbetegít a fehér blúzod is: 10 dolog, ami árthat az egészségednek az otthonodban

Gyakran nem tudunk jobbat, néha pedig egyszerűen lusták vagyunk: nap mint nap olyan dolgokat használunk, amelyek ártanak az egészségünknek és a környezetünknek. Itt az ideje változtatni: ez a tíz dolog tűnjön el az otthonunkból!
Egészségkárosító tárgyak az otthonunkban

Otthonunk tárgyai és a mindennapi termékeink jelentős negatív hatást gyakorolhatnak az egészségünkre és a természetre. De ennek nem kell így lennie! Összegyűjtöttünk tíz olyan dolgot és rossz szokást, amelyeket érdemes örökre száműzni!

Mikroműanyag

Sok háztartási termékben található potenciálisan káros mikroműanyag. Egyes tusfürdők és bőrradírok még mindig tartalmaznak apró műanyag részecskéket. A szintetikus anyagokból, például poliészterből készült textíliák minden mosás során mikroműanyag szálakat veszítenek, amelyeket a szennyvíztisztítók nem tudnak teljes mértékben kiszűrni. Ezek így bekerülnek a vizekbe, majd a mezőgazdasági területekre is eljutnak a szennyvíziszap révén, ahol lerakódnak a talajban.

Ez is érdekelheti: Így távolíthatja el a mikroműanyagokat a csapvízből: csak forralja fel, és…

Friss rostokból készült vécépapír

Sokan nem is gondolnak rá, hogy a hagyományos vécépapír mennyi fát igényel. Ha nem szeretnénk a fákat a vécén lehúzni, válasszunk újrahasznosított papírból készült vécépapírt.

Alufólia

Sokan használnak alufóliát ételek csomagolására, pedig ez rendkívül környezetszennyező, és az egészségre is káros lehet. Az alumínium előállítása óriási környezeti terheléssel jár, és az élelmiszerekkel érintkezve – különösen savas, zsíros, lúgos vagy sós ételek esetén – káros anyagokat bocsáthat ki, amelyek bejuthatnak a szervezetünkbe.

  • Tipp: használjunk inkább méhviaszos kendőt, üvegedényeket vagy rozsdamentes acél dobozokat alternatívaként.

Káros mosószerek

Sokan szeretik, ha a ruhájuk vakítóan tiszta és fehér, de a legtöbb hagyományos mosószer olyan összetevőket tartalmaz, amelyek károsíthatják a környezetet. A mikro-műanyagok, kemikáliák és optikai fehérítők nem bomlanak le megfelelően, így a vizekbe és a talajba kerülnek. Az öko-mosószerek sokkal kíméletesebbek a környezethez és az egészséghez.

Olcsó tej

Az olcsó tej előállítása kizsákmányolja a gazdákat és az állatokat. A túl alacsony árak miatt a termelők kénytelenek rosszabb minőségű takarmányt használni, ami rontja az állatok életkörülményeit és a tej minőségét is. Ha tejet fogyasztunk, válasszunk inkább fair trade vagy biotejet – és fogyasszunk belőle kevesebbet, de jobb minőségben. Alternatívaként számos növényi ital is elérhető, például zabital vagy szójatej.

Kávékapszulák

A kávékapszulák használata rengeteg hulladékot termel, ráadásul a kapszulás kávé gyakran drágább. Ha kapszulás kávégépet használunk, érdemes áttérni az újratölthető kapszulákra, amelyekkel nem termelünk felesleges szemetet.

Erős lefolyótisztítók

A reklámok szerint a legjobb megoldás a dugulások ellen az erős vegyszerekkel teli lefolyótisztító, ám ezek rendkívül veszélyesek. Általában nátrium-hidroxidot vagy nátrium-hipokloritot tartalmaznak, amelyek károsíthatják a csöveket és az egészséget. A gőzük irritálhatja a nyálkahártyákat, sőt, ha savas anyagokkal keverednek, mérgező klórgáz keletkezhet. Helyette használjunk természetes megoldásokat, például szódabikarbónát és ecetet.

Műanyag palackos víz

A legtöbb helyen a csapvíz kiváló minőségű, olcsóbb, és nem termel műanyaghulladékot. Ha szénsavas vizet szeretnénk, szerezzünk be egy szódagépet!

Kéretlen reklámanyagok

A postaládánkba kerülő reklámok többsége a kukában végzi, rengeteg felesleges papír és energia felhasználásával készülnek. Egy egyszerű „Nem kérek reklámot” matrica a postaládán segíthet csökkenteni ezt a pazarlást.

Szabaduljunk meg a kifogásoktól is!

„Túl bonyolult szolgáltatót váltani”, „A biobolt messzebb van, mint a diszkont” – gyakran találunk kifogásokat arra, miért nem teszünk fenntarthatóbb döntéseket. Azonban, ha igazán utánajárunk, a legtöbb kifogás csupán kényelmességből fakad. Minden döntésünk számít: tudatos fogyasztóként hozzájárulhatunk egy fenntarthatóbb világhoz.

Fotó: pexels