A lakásban edényben, cserépben nevelkedő növényeknek extra gondoskodásra van szükségük. Épp ezért sokszor egy lakás- vagy balkonkertész többet foglalkozik a növényeivel, mint azok, akik a kertben hódolnak szenvedélyüknek. Lássuk, mit kell tenniük és milyen növények közül választhatnak!
Turbózzuk fel a bentlakókat!
Tél végére a szobanövényeink sokszor különféle tüneteket mutatnak: sárguló levél, száradó végek, felkopaszodás és élőlények a leveleken, hajtásokon. Ezek mind arra utalnak, hogy a növény életkörülményei nem ideálisak.
- A hideg hónapokban sokszor nem tudunk mit tenni ez ellen, mert a fűtéssel kiszárított levegő, a szellőztetés során érkező huzat, valamint a kevés fény elgyengíti a növényállományt.
- Ilyenkor tavasszal azonban javul a kinti hőmérséklet, így egy kis segítséggel új életet lehelhetünk a szobalakóinkba.
- Minden évben javasolt átültetni a növényeket, mert a földkeverékek egy év alatt kimerülnek, összeesnek, mocsarasak lesznek.
- Romlik az oxigénháztartásuk és a vízáteresztő képességük, így a növény gyökerei elpusztulhatnak, ami sárguláshoz, kopaszodáshoz vezet.
- A földkeveréket érdemes a növény igényeinek megfelelően kiválasztani. Az orchideáknak, broméliáknak kérges, rostos keveréket, a kontyvirágoknak, páfrányoknak szobanövény-földkeveréket használjunk.
- Átültetéskor, ha nőtt a növényünk, érdemes 2 centivel nagyobb cserepet keresni.
- Ha nem fejlődött, akkor mehet vissza az eredeti cserepébe, de a régi földjéből kézzel bontsunk le egyharmadnyit, amit frissel helyettesítsünk.
Felkopaszodás ellen visszavágással lehet tenni, például a dieffenbachiák esetén.
A fikuszoknak nagy mennyiségű tejnedvük keletkezik, így ezeket vagy ne vágjuk vissza, vagy ha igen, akkor figyeljünk rá, hogy a mérgező tejnedv senkiben se tegyen kárt.
A páfrányoknál az elszáradt leveleket kisollóval kell levágni.
TIPP:
A nagyméretű, instabil szobanövényeket ültethetjük nagyobb cserépbe, amit kerámia-kaspóba helyezünk. Ezzel megnöveljük a súlyukat, nehezebben borulnak fel.

Virágok az ablakban
Az ablak környékén – a helyet minél jobban kihasználva – a falon lógva, illetve mennyezetről lecsüngő, akasztós cserépbe, kaspóba ültetve is elhelyezhetünk növényeket. Ezeket is minden évben át kell ültetni az igényeiknek megfelelő földkeverékbe. Mivel főleg futók és kúszók, igen gyors növésűek, ez a folyamat pedig sok tápanyagot igényel. A földkeverékbe tegyünk műtrágyát, amivel újabb egy évre biztosíthatjuk a szükségletüket.
A felkopaszodott indák visszavághatók. A végüket, ami még lombos, feldarabolva, nedves perlitben, homokban gyökereztethetjük. Ha mohakaróra futtatva nevelünk növényt az ablakban, érdemes az indákat rögzíteni, mert a rajtuk lévő levelek akár a duplájukra is nőhetnek.
A külső párkányon egynyáriakat is tarthatunk. Az álló és futómuskátli már áprilistól kitehető, de választhatunk petúniát, dáliát, és ha árnyékos az ablak, lobéliát, begóniát és árvacsalánt is.
TIPP:
Az ablaklakók a fény és a radiátor közelsége miatti meleg, valamint a járó levegő miatt hamarabb száradnak ki, mint szobai társaik, így az öntözésükre jobban kell figyelni.
Ez is érdekelhet: Így ültessünk házi patikát: 16 gyógynövény a konyhakertbe és gondozási igényeik

Színesítsük az erkélyt!
Ha nincs módunk az erkélyen, balkonon, teraszon teleltetni az itt elhelyezett növényeket, akkor leginkább egynyári virágokkal tervezzünk, amelyek ősszel a fagyokig díszítik a helyüket. Jöhetnek a dáliák, muskátlik, lobéliák és társaik, de akkor sincs szükség teleltetésre, ha babérmeggyet, korallberkenyét, borókát vagy árnyékos helyen páfrányt, árnyliliomot tartunk egy dézsában.
Ez is érdekelhet
Ha viszont van lehetőségünk és főleg helyünk teleltetni őket, akkor sokkal nagyobb a választék. Itt már lehet citrusféle, leander, eukaliptusz, olajfa, üvegmosó cserje, vagy a futók közül murvafürt és tölcsérjázmin is a listánkon. Arra számítsunk, hogy ezek a növények évről évre egyre nagyobb helyet foglalnak, nagyobb edényre lesz szükségük, amit egyre nehezebb lesz mozgatni, illetve ősz végén elhelyezni a teleltetésre szánt helyen. Vagyis bármennyire is csábító, ne vállaljuk túl magunkat: kevés teleltetős növényt neveljünk, különben idővel némelyiket majd helyszűke miatt el kell ajándékozni.
Sajnos a lépcsőházakban, üvegfal előtt elhelyezett és teleltetett növényekért a tűzoltóság egyre gyakrabban tesz panaszt a lakókra.
TIPP:
A balkonnövények igen tápanyagigényesek, így a földkeveréket minden átültetésnél érdemes komposztált szerves trágyával dúsítani.
Fotó: AdobeStock