Egy gondosan megtervezett és növényekkel díszített terasz igazi pihenőoázissá válhat, ahol a természethez közel fogyaszthatjuk reggeli kávénkat vagy élvezhetjük az esti borozást a barátokkal. Növényesítés előtt azonban az első lépés, hogy felmérjük, mekkora helyet szeretnénk egynyári, évelő és örökzöld növényekkel díszíteni. Emellett fontos, hogy milyen a terület fekvése, benapozottsága, illetve kert esetén milyenek a talajviszonyok – hívja fel a figyelmet Füzesi Melinda, a Praktiker kert- és növényápolási szakértője.
Gondos tervezés, siker
- Napos helyre ideálisak a mediterrán növények, így a pálma és a leánder, vagy pedig az olyan szárazságtűrő évelők, mint a cickafark, a zsálya, a kasvirág vagy a kokárdavirág.
- Félárnyékos helyen akár haszonnövényeket is ültethetünk, például fűszernövényeket, így bazsalikomot, rozmaringot, kakukkfüvet és mentát, amelyek nemcsak jól mutatnak, hanem a konyhában is hasznosak.
- Árnyékos helyen jól érzik magukat az örökzöldek: idén a lomblevelű örökzöldek hódítanak, egyebek mellett a babérsom vagy a tiszafa. De lágyszárúak között is találunk megfelelőt, így többek között a nebáncsvirágot, fuksziát, léggömbvirágot vagy az árnyékliliomot.
Válassz változatos kaspókat
A növényeket célszerű különböző méretű és stílusú kaspókba, dézsákba ültetni, hogy változatos és dinamikus legyen az összhatás. Naposabb helyekre tegyünk kerámiakaspót alátéttel együtt, ami kevésbé melegszik fel, és lassabban szárad ki benne a föld. A megfelelő föld kiválasztása is fontos. Általános virágföldbe átlagos dísznövényt vagy szobanövényt ültessünk.
- Muskátlihoz, valamint egynyári és balkonnövényekhez az enyhén lúgos muskátliföld javasolt.
- Az alacsonyabb pH-értéket kedvelő rododendron, áfonya, azálea, hortenzia és magnóliák legjobb barátja pedig a savanyúföld.
Ültetéskor figyeljünk a megfelelő talajelőkészítésre: gyomlálás, talaj lazítása, komposzt vagy trágya bekeverése, és a tömörítés – emlékeztet rá az országos hálózattal rendelkező magyar barkácsáruház szakértője.

Ez is érdekelhet:
Így éli majd túl a nyarat: gondoskodj róluk!
„Nagyon fontos, hogy az évelőket és fásszárúakat tavasszal megmetsszük, mert így tudunk kompakt, sűrű lombozatú, mutatós növényeket nevelni, gyümölcsök esetében pedig így lesz több a termés. Gyomláljunk rendszeresen, vagy ha nem szeretnénk a gyomokkal bajlódni, takarjuk a földet mulccsal, dekorréteggel, geotextillel. Öntözzünk rendszeresen, és a növényvédelemről se feledkezzünk meg. Áprilistól leginkább a levéltetvek jelenthetnek gondot, az eső miatt a különböző foltbetegségek, a száraz időszakban pedig a takácsatka. A megfelelő növényvédőszer kiválasztásához mindenképpen kérjük szakértő segítségét a kertosztályon.” – mondta Füzesi Melinda.
Ezeket az egynyáriakat válaszd a tűző napos erkélyedre
A szakértő szerint akkor sem kell kétségbe esni, ha olyan száraz és forró az erkélyed vagy teraszod, mint a Szahara. Füzesi Melinda ilyen erkélyre is ajánlott olyan egynyáriakat, amik túlélik a perszelő nyarakat.


A legszárazabb nyarat is túléli ez a csodanövény: csak ezt telepítsd a perzselő napos balkonodra





- Szúnyogűző: tartós, 38-40 fokos erkélyen és balkonon is megmarad, amire nagy szükség is van, hiszen egy zártabb, beugró erkélyen az utóbbi évek nyarainak tapasztalatai alapján előfordulhat ilyen extrém meleg is. Ha két hétig nem locsoljuk, míg elmegyünk nyaralni, akkor is életben marad. Virágai jelentéktelen, inkább szép zöld-fehér leveleivel díszít.
- Bakopa: kedves apró fehér vagy rózsaszín virágaival díszíti majd az erkélyed.
- Tömpevirág: gyönyörű élénk sárga apró virágaival díszít.
- Legyezővirág: változatos színekben kapható, szintén jól tűri a napot.
- Záporvirág: millió színben létezik.
- Kisvirágú begónia: szívós és ellenálló növény, zöld vagy bordó leveleivel is díszít a virágán túl.
- Varjúhájfélék és kövirózsák: mintha csak a tűző napos erkélyedre álmodták volna meg őket
A szakértő általános jótanácsként elmondta, nyáron minden nap legalább egyszer muszáj locsolni az erkélyen és ha lehet, akkor tegyük ezt este, szürkület, vagy naplemente után. Így a növények földje reggelre, amikor érkezik a nap, jól megszívja magát vízzel, napközben pedig párolog, vagyis hűti a növényt.
Szintén jó tanács, hogy ha azt szeretnéd, hogy az egynyári növényeid az egész szezonban pompázzanak, akkor kéthetente tápozd őket.
Ezeket az évelőket válaszd a tűző napos erkélyedre
Sajnos az évelők közül is van, ami már nem bírja ki az extrém időjárást, ezért, ha nem szeretnél pénzt (és növényeket) kidobni az ablakon, az évelők vásárlása előtt is érdemes megfogadni a szakértő tanácsait.
Ezeket az évelőket válaszd:
- mini szegfű
- kültéri mediterrán pálmák
- leander
- citrusfélék
- díszfüvek
- bougainvillea
- tölcsérjázmin
- fűszernövények (zsálya, levendula, rozmaring, menta)
Általánosságban elmondható, hogy nagyobb eséllyel bírják a perzselő napot azok a növények, amelyeknek levele hamvas-ezüstös színű, kissé molyhos.
Fotó: praktiker, gettyimages, pexels