Otthon és Kert

Biztos kiirtod ezt a szúrós gazt, pedig igazi csodanövény nő a magyar kertekben

A bojtorján nemcsak kellemetlen gyomnövény, hanem értékes gyógynövény is: erősíti immunrendszerünk, támogatja bőrünk egészségét és óvja szívünk épségét.
bogáncs gyomnövény

A bojtorján, közismert nevén bogáncs, sokunk számára talán csak egy kellemetlen, szúrós gyomnövény, amely gyakran felbukkan a kertben, de valójában ennél sokkal értékesebb.

El is fogyaszthatod

A bojtorján (Arctium lappa) nemcsak gyógynövényként hasznosítható, hanem ízletes fogásokat is készíthetsz belőle. Friss hajtásaiból például ínycsiklandó főzelék készülhet, amely nemcsak finom, hanem tápanyagokban gazdag is. A bojtorján hajtása jelentős mennyiségű rezet, vasat, mangánt, magnéziumot, cinket és kalciumot tartalmaz, de B-vitaminok, valamint C- és E-vitamin is található benne. Ezek az ásványi anyagok és vitaminok hozzájárulnak immunrendszered erősítéséhez, energiaszinted növeléséhez és általános egészséged megőrzéséhez.

Ez is érdekelhet: Így ültessünk házi patikát: 16 gyógynövény a konyhakertbe és gondozási igényeik

A rendszeres fogyasztása révén csökkented az érelmeszesedés kialakulásának kockázatát, így védheted a szíved egészségét. Továbbá bizonyítottan hozzájárul a vérnyomás stabilizálásához, amivel az infarktus és más szív- és érrendszeri betegségek esélyét is csökkentheted.

bogáncsra szálló lepke
Érdemes barátságot kötni vele, és kihasználni mindazokat a jótékony tulajdonságokat, amelyeket ez a sokoldalú növény kínál számunkra.

Szépségápolásban is segít

Ezen túl a bojtorján valódi csodát tesz a bőröddel is. Nem véletlen, hogy egyes kozmetikai termékek, különösen samponok gyakran tartalmazzák ennek a növénynek a kivonatát. A bojtorjános sampon használatával csökkentheted a korpásodást, enyhítheted a fejbőr irritációját, és erősítheted hajad szerkezetét. Ezen kívül kiválóan alkalmas egyéb bőrproblémák, például ekcéma, pikkelysömör és pattanások kezelésére is.

Hogyan használd a bojtorjánt a hétköznapokban?

A legegyszerűbb módja a teakészítés: a növény gyökeréből készített tea kiváló vértisztító, segít eltávolítani a méreganyagokat a szervezetből, és támogatja az emésztést. Friss hajtásaiból pedig készíthetsz könnyű főzeléket, melyet ízlés szerint fűszerezhetsz fokhagymával vagy kaporral, ízletes és egészséges ételt varázsolva az asztalra.

Legközelebb, amikor meglátod kertedben ezt a szúrós növényt, gondolj rá más szemmel! A bojtorján ugyanis jóval több, mint egy egyszerű gyomnövény – egészséged és szépséged természetes támogatója lehet.

Fotó: unsplash

Forrás