Egy demenciában szenvedő betegnek nagyon nehéz elfogadnia a diagnózisát, megbirkóznia a tudattal, hogy le fog épülni, ápolásra fog szorulni és évek múlva el kell búcsúznia az élettől, a szeretteitől. De enyhítheti a bűntudatát, és segíthet a lelki nyugalmán, ha idejekorán elrendezi a dolgait.
Mit élhet át egy demenciával élő ember?
A demencia egy hosszú ideig elhúzódó betegség, ami alatt a demenciában szenvedő fokozatosan veszíti el képességit, és egy-egy darabkát a saját személyiségéből. A demencia sokszor teljesen át is alakítja az érintett embert, komoly viselkedésbeli változásokat okozhat: agresszíven viselkedhet, téveszméi lehetnek, azt hiheti, hogy a rokonai meglopják, vagy meg akarják mérgezni, azt képzelheti, hogy betörtek hozzá. Ha a kognitív funkciók erősen kezdenek leépülni, a demenciával élő nem tudja már ellátni magát, fél attól, hogy eltéved, hogy egyedül marad.
Ez is érdekelhet
Elgyászolja saját magát
„Amíg valaki a korai stádiumban van, még általában tudatában van annak, hogy átalakul, hogy kezdi elveszíteni saját magát, hogy megváltozik a viselkedése. A demenciával élő egyfajta gyászfolyamaton megy át, előre elgyászolja saját magát, azt ami történni fog vele, és az életet, amiben már nem lehet része” – mondja Stoiber Vivien, aki gyógytornászként nap mint nap súlyos demenciával élő emberekkel és családjaikkal foglalkozik.
Ebben a kezdeti szakaszban a beteg látja és felfogja azt is, hogy a család mennyit segít neki és, hogy mekkora áldozatot jelent mindez az őt ápoló hozzátartozónak.
Nem érzékeli, milyen nehéz a családnak
A későbbiekben, amikor a kognitív funkciók erősen kezdenek leépülni, amikor már tényleg megterhelő és szinte elviselhetetlen nehézségű az ápolás, egy demenciával élő ember sem fogja már fel, hogy mekkora áldozatot hoz a család. Ilyenkor már maga az érintett nem igazán érez bűntudatot, hiszen kevésbé van tudatában annak, hogy mi történik körülötte.

Gondoskodjon előre
„A demencia korai szakaszában, amikor a gondozás még nem kíván akkora áldozatot a családtól, vagy azoknál, akik frissen kapnak diagnózist, fontos tudatosítani, hogy ez egy fokozatosan romló betegség. Nem szabad abba belekényelmesedni, hogy a gondozónak csak annyi a feladata, hogy naponta odakészítse a gyógyszereket, mert egy idő után, ami hosszú éveket is jelenthet, olyan funkciókat veszíthet el a beteg, ami után már önálló életvezetésre sem lesz képes” – mondja a szakember.
A demencia diagnózist kapott embernek enyhítheti a bűntudatát, ha előre gondoskodik magáról.
- Ha lehetősége van rá, már az elején akadálymentessé teheti a lakását, hiszen számolnia kell azzal, hogy a későbbiekben korlátozottá válhat a mozgása.
- Tudatosítania kell magában azt is, hogy el fog jönni az az idő, amikor az őt ápoló már nem fogja tudni ellátni és esetleg otthonba kell költöznie.
- Amennyiben nem zárkózik el ettől már ebben a korai szakaszban is, sokat segíthet, ha korán elkezdi megnézni a lehetőségeket – hiszen sok intézményben évekig tartó várólisták vannak – és közösen döntenek arról, hogy melyik számára az az otthon, ami elfogadható.
- Érdemes azzal is előre számolni, hogy ha a hozzátartozójának kell bizonyos majd döntéseket meghoznia, átvállalnia az anyagi és a jogi ügyeket, legyen meghatalmazása, ami az intézkedésekhez szükséges.
Mi enyhíthet a bűntudaton?
Azzal is érdemes előre tervezni, hogy vészhelyzet esetén honnan tud a beteg és a hozzátartozó segítséget kérni. A betegnek is megadhatja a lelki nyugalmat, hogy utánanéz, honnan tud a házi betegellátáshoz segítséget igényelni, ha arra lenne szükség a későbbiekben. De érdemes olyan apróságnak tűnő dolgokban is előre gondolkozni, mint hogy honnan lehet ebédet rendelni.
Mit is az a demencia?
A demencia nem önálló betegséget jelöl, minden olyan állapotra használható, amikor az idegsejtek pusztulása vagy működési zavara miatt a gondolkodás és a memória romlik, a szellemi képességek hanyatlani kezdenek. A demenciának több típusa is ismert, leggyakoribb formája az Alzheimer kór.
A demenciában szenvedő betegek nem képesek végrehajtani az összetett feladatokat, jellemző tünet a feledékenység, a gondolkodás és a beszéd zavara, a személyiség és a viselkedés megváltozása. Demenciát számos betegség okozhat: a képességcsökkenés hátterében többek között fejsérülés, stroke vagy más agyi keringészavar állhat, sőt fertőzés is kiválthatja. A demencia legtöbb formája sajnos progresszív és nem visszafordítható, különösen, ha neurodegeneratív betegségek (pl. Alzheimer-kór) állnak a háttérben. Ugyanakkor előfordulnak olyan esetek is, amikor a tüneteket más, kezelhető ok (pl. vitaminhiány, depresszió) váltja ki – ilyenkor a kognitív hanyatlás részben vagy akár teljesen is visszafordítható
Fotó: pexels.hu