Az első és legfontosabb, hogy a póráz használata belterületen és külterületen egyaránt kötelező. Ez alól kivételt képeznek a kutyafuttatók, saját magánterület, önkormányzatok által kijelölt területek. Szabály szerint közterületen ebet csak olyan személy vezethet, aki a kutya irányítására, kezelésére és féken tartására képes. Lóránt Dénes kutyaszakértő, a dogx.hu portál alapítója felhívja a figyelmet arra, hogy külterületen, például erdőben és túraútvonalon is csak vadászkutya vagy szarvasgomba-kereső kutya lehet igazoltan póráz nélkül.
„Vadászkutyán természetesen munkakutyát értünk, tehát azért, mert vizslánk vagy kopónk van, az még nem jogosít fel a póráz nélküli sétáltatásra” – mondja szakértőnk.
Ez is érdekelhet
Változatos indokok a póráz ellen
Sokan nincsenek tisztában a vonatkozó jogszabályokkal, vagyis nem tudják, hogy a póráz nélküli sétáltatás szabálysértésnek minősül. A kis testű ebek gazdáinak egy része pedig úgy véli, hogy kutyájuk jól nevelt és szocializált, könnyen visszahívható, ezért feleslegesnek tartják a használatát.
„Tény, hogy a póráz nélküli sétáltatás nagyobb szabadságot biztosít a kutyának, ami hozzájárulhat az állat jobb közérzetéhez, de ettől még nem helyes – mondja Lóránt Dénes. – A szabályok megszegése nemcsak pénzbírsággal járhat, hanem balesetekhez, konfliktusokhoz is vezethet. A kutyatartók felelősek kedvencük viselkedéséért és az esetlegesen okozott károkért.”
Kötelező a szájkosár?
Általánosságban – az utcákon, parkokban vagy tereken – a szájkosár viselése nem kötelező minden kutya számára.
Azonban a hatósági állatorvos által veszélyesnek minősített egyedek esetében kötelező a használat. Fontos megjegyezni, hogy egyes helyi önkormányzatok saját rendeleteikben előírhatják a szájkosár viselését bizonyos területeken vagy eseményeken, erről nem árt tájékozódni, mielőtt odamennénk.
„Tömegközlekedési eszközökön a kutyát szállító utas felel azért, hogy az állatok egymást, illetve a többi utast ne zavarják vagy veszélyeztessék, a járműben kárt ne okozzanak. A tömegközlekedési eszközökön csak a szolgálati és segítőkutyák mentesülnek a szájkosár használata alól. A Budapesti Közlekedési Központ járatain a pórázon tartott, szájkosarat viselő eb számára érvényes jegyet vagy bérletet kell váltani, a MÁV szerelvényein kisállatjegyet.
Kis testű kutyák zárt szállítóboxban díjmentesen, szájkosár nélkül utazhatnak minden közlekedési eszközön.
Az utasnak rendelkeznie kell a kutya érvényes oltási bizonyítványával, és azt kérésre a szolgálatban lévő személyzetnek fel kell mutatnia. Fontos továbbá, hogy amennyiben a szállított kutya viselkedése a többi utast zavarja vagy veszélyezteti, a társaság vagy a jegyellenőrzésre jogosult személy az utast a kutyával együtt kizárhatja az utazásból.”
Legyen nálunk tasak!
A kutyaürülék kérdése nem kis probléma. „Hivatalosan kb. 3 millió eb él Magyarországon, de a valós számok gyaníthatóan jóval magasabbak. A kutyatartó kötelessége a kutyapiszkot minden esetben eltávolítani. Ha nem teszi meg, szabálysértést követ el, amelyért helyszíni bírság vagy eljárás indítható. Ennek összege önkormányzatfüggő is, és az sem mindegy, hova piszkít a kutya. Ötezertől százötvenezerig terjedő bírságot szabhatnak ki” – magyarázza a szakértő.
Ez is érdekelhet: Változás a KRESZ-ben: ezek az új parkolási és behajtási szabályok mozgáskorlátozottként
Fotó: AdobeStock