Akár anyagcsere-betegségeket is megelőzhet
Sokan nyúlnak ibuprofénhez fájdalom esetén, hiszen ez a hatóanyag hatékonyan csökkenti a gyulladásokat és enyhíti a fájdalmat. Egyes tanulmányok azonban arra utalnak, hogy az ibuprofén tartós szedése csökkentheti bizonyos betegségek, például a vastagbélrák, a demencia és a cukorbetegség kockázatát. Egy friss vizsgálat most ugyanerre az eredményre jutott – sőt, a kutatók a lehetséges hatásmechanizmust is feltárták.

Ez is érdekelhet: Ezt a teát kellene innod 50 év felett, ha fáj a fejed: jobb, mint bármelyik fájdalomcsillapító
Csökkentheti a cukorbetegség kockázatát – új hatásokat mutatott ki az ibuprofén
A Rutgers Egyetem kutatócsoportja, élén Paul Breslin professzorral, a British Journal of Pharmacology című szaklapban megjelent tanulmányban számolt be felfedezéséről. A vizsgálat szerint az ibuprofénhez és naproxenhez hasonló hatóanyagok képesek gátolni bizonyos édes ízt érzékelő receptorokat a szájban és más testi sejtekben. Ezek a receptorok normál esetben a cukor felismeréséért és a glükóz feldolgozásáért felelősek. A tanulmány eredményei szerint ezeknek a receptoroknak a gátlása megváltoztatja a cukor érzékelését és anyagcseréjét.
Ez a hatás már olyan mennyiségnél is megfigyelhető, amely egy átlagos adag ibuprofén bevétele után a vérben jelen van. A kísérletek során a tesztalanyok sokkal gyengébben érzékelték az édes ízeket, miután ibuprofénnel öblítették ki a szájukat. A kutatók ezért úgy vélik, hogy a hatóanyag nem csupán helyileg hat, hanem az egész cukoranyagcserére kihatással lehet.
Az ibuprofén a jövőben célzottan is alkalmazható lehet bizonyos betegségeknél
Fontos azonban hangsúlyozni: jelenleg még nem ajánlott az ibuprofént megelőzés céljából szedni. Ahhoz, hogy a most felfedezett hatásmechanizmust tudományosan is megerősítsék, további kutatásokra és klinikai vizsgálatokra van szükség. Ha viszont sikerülne igazolni az eredményeket, az ibuprofén jelentős szerepet kaphatna az anyagcsere-betegségek – különösen a cukorbetegség – megelőzésében.
Hogyan szedjük a gyógyszert?
Furcsának tűnhet, de sok tabletta hatása még erősebb is lehet, ha széttördeljük. Ilyenkor ugyanis a felszínén található védőréteg károsodik, és a hatóanyag hamarabb kerül a szervezetbe (gyomorba), így nem ott és akkor hat, amikor és ahol kellene. Minden gyógyszer vásárlásakor kérdezzük meg a gyógyszerészt, hogy az adott tablettát szabad-e összetörve bevenni. Tanács otthonra: ha a gyógyszer felületén, illetve közepén van bemélyedés, ahol elvileg szét lehet törni, akkor ezt meg is tehetjük.
Forrás: Frankfurter rundschau
Fotó: pexels