Otthon és Kert

Októberig ontja a virágokat a muskátli, ha így gondozod: ezt a trükköt kell betartanod

Sokan álmodozunk arról, hogy a balkonunk éke, a muskátli, ne csak a nyár derekán, hanem egészen az őszi hidegekig ontsa színpompás virágait. Ha ezt a trükköt betartod, októberig virágozni fog a muskátlid.
színes muskátlik

A trükk még annál is egyszerűbb, mint elsőre gondolnád: ez a titok nem más, mint a muskátli visszavágása tavasszal.

A teleltetés után a növények gyakran megnyúlt, erőtlen hajtásokat hoznak, hiszen fényhiányos helyen próbáltak túlélni. Ha ezeket a nyúlványokat meghagyod, a muskátli energiája szétforgácsolódik, a virágzás pedig gyér és rövid lesz. Ezért a legfontosabb számukra a tavaszi metszés.

Ez is érdekelhet

Ne félj bátran használni a metszőollót

A legjobb időpont erre a kora tavasz, február vége, március, még mielőtt az erőteljes növekedés megindulna, de már elmúltak a kemény fagyok. Ha ezt elmulasztottad, bármikor megteheted, a lényeg, hogy csináld! Egy éles, tiszta metszőollóval vagy késsel vágd vissza az ágakat az erős, egészséges részekig, úgy, hogy 2-4 rügy (szem) maradjon a száron. A gyenge, beteg vagy elszáradt részeket tőből távolítsd el. Ha nem teszed meg és nem vagy elég „kegyetlen”, csak álmodozhatsz a mesés virágokról.

5 Fotó megtekintése

Októberig ontja a virágokat a muskátli, ha így gondozod: ezt a trükköt kell betartanod

Friss földet neki tavasszal!

A metszés önmagában még nem elég, a visszavágás után érdemes a muskátlit friss, tápanyagdús virágföldbe ültetni. Óvatosan kezd el öntözni, majd ahogy a növekedés beindul, fokozatosan szoktasd a napfényhez és kezd el a rendszeres tápoldatozást is.

Ne feledkezz meg az elnyílt virágok folyamatos eltávolításáról sem, ez további virágzásra serkenti a növényt.

És az eredmény? Egy erős, egészséges, bokros tövű muskátli, amely hálásan ontja majd virágait, nemcsak júliusban, de akár egészen októberig.

Még pár trükk a pompás muskátli érdekében

A tavaszi metszés mellett van még pár fortély, ami igazán felturbózhatja a muskátlik virágzását. Az egyik ilyen a „csípés” technikája: nyáron időnként csípd vissza a friss hajtások legvégét, még mielőtt virágot hoznának. Ez bokrosodásra serkenti a növényt, ami végső soron több virágzó hajtást eredményez.

A másik trükk az elnyílt virágok szakszerű eltávolítása: ne csak a virágfejet szedd le, hanem az egész virágszárat törd le vagy vágd le tőből, ahol a fő szárhoz csatlakozik. Így a növény nem pazarol energiát a magok érlelésére.

Végül pedig egy kevesek által ismert tipp: bár szeretik a napot, a legforróbb nyári délutánokon egy kis árnyékolás (akár egy másik növény által vetett árnyék) segíthet megelőzni a levelek megégését és a növény stresszelését, ami szintén hozzájárulhat a folyamatos virágzáshoz. Ezek az apró praktikák jelenthetik a különbséget a szimplán szép és a lélegzetelállítóan virágzó muskátli között.

Muskátli, az örök kedvenc

Első lépésként a növényeket érdemes kiválasztanunk, annak megfelelően, hogy mennyi nap éri az adott területet. Régi sláger az álló muskátli, amellyel egyszerűen nem foghatunk mellé. Ha naponta egy alkalommal mérsékelten öntözzük, és hetente egyszer tápoldatozzuk, ez a növény máris elkényeztetve érzi magát, és gyönyörű, dús, mutatós virágokat hoz.

Kiváló szúnyogűző

Nemcsak az erkélyünket tudjuk csodásan felékesíteni a muskátlitól roskadozó ládákkal, hanem segítségükkel az otthonunkat is meg tudjuk óvni a szárnyas betolakodóktól. A színpompás virágú növények ugyan nem az illatukról híresek, viszont a levelük olyan aromájú, amit a darazsak egyáltalán nem kedvelnek.

Sokan abba a hibába esnek, hogy kiteszik őket a tűző napnak, pedig a tikkasztó hőség helyett jobban érzik magukat félárnyékos és szélvédett helyen. Ne is öntözzük túl őket, mert ha áll alattuk a víz, hamar elrohad a gyökere.

Forrás

Fotó: gettyimages