Otthon és Kert

Fél évszázadra tervezték őket: ez kell hozzá, hogy ránk dőljenek a panelházak

A 70-es, 80-as években egyre-másra húzták fel a panel lakótelepeket országszerte. Akkoriban azt suttogták, hogy eredetileg fél évszázadra tervezték őket, ez az élettartam pedig mostanában kezd lejárni... Kell tartanunk attól, hogy meggyengül, vagy balesetveszélyes lesz az épület, amelyben lakunk?
panelházak

A szovjet típusú panelházak építése a 60-as években indult, a panelláz pedig a 70-es, 80-as években ért a csúcsára.

„A faluból a városba települő nagy számú lakosságnak hirtelen kellett megoldani a lakhatását. 1960-tól 15 év alatt 1 millió lakás épült fel” – nyilatkozta a baon.hu internetes portálnak Kákonyi József építőmérnök, statikus, igazságügyi szakértő, aki egykoron maga is sok panelház építésében vett részt.

Nyolcvan, esetleg százhúz év?

A lakótelepek virágkorában sokan tudni vélték, hogy ezeket az épületeket 50 évre tervezték, mások azt állították, hogy a házgyári lakások az alkalmazott anyagoknak és megoldásoknak köszönhetően legfeljebb 70 évig bírják. Ez akkor még nem hangzott riasztóan, hiszen távolinak tűnt, most viszont, több évtized elteltével elgondolkodtató, hogy tönkremehet-e alattunk a panellakás.

Kákonyi József a baon.hu portálnak elmondta: tudomása szerint elvileg 80 évre tervezték az épületeket, de várhatóan többet bírnak. Vannak szakértők, akik szerint legalább 100-120 évig, vagy még tovább is épek maradnak. Az építész azt is elmondta: azok a kecskeméti panelek, amelyeknek az építésében  részt vett, földrengésre is méretezettek voltak, mivel a város törésvonalon helyezkedik el.

panelházak

Ez is érdekelhet: Téged is hívtak mostanában erről a külföldi számról? Fel ne vedd, tízezreket bukhatsz

Csak a tartószerkezetre vonatkozik

A szakember szerint a 8 évtizedes élettartam csak az épület tartószerkezeteire vonatkozik, és e területen is fontos a rendszeres felülvizsgálat és karbantartás.

A nyílászárókra ennél kevesebb, 40 év, az épületgépészetre pedig 25 év a szerkezeti élettartam.

Ez a panelprogramos felújítások során rendre meg is mutatkozik, hiszen az egyik leggyakoribb felújítási munka a nyílászárócsere. De sokszor végeznek hőszigetelési, hőtechnikai, fűtéskorszerűsítési vagy vízszigetelési munkálatokat is, és a víz-, valamint villanyvezetékek cseréjére is szükség van időnként. A panelházak tartószerkezetével kapcsolatban azonban nemigen adódnak problémák. A szakemberek elmondása szerint a szocialista időszak építészei kicsit alulbecsülték a saját munkájukat, mert némi odafigyeléssel ezek az épületek még hosszú évtizedekig szolgálhatják majd a tulajdonosok kényelmét.

Lengyel építészek több helyen is azt nyilatkozták, hogy a helyi panelállomány állapota általában véve megfelelő, a bontásukon egyelőre nemigen kell gondolkodni. Lengyelországban közel 12 millió ember él panelházban, a lakótelepeik pedig nagyjából ugyanakkor, hasonló eljárással épültek, mint az itthoni társaik – így a lengyel becslés valószínűleg a magyar panelházakra is igaz lehet.

Nem szocialista vívmány

Bár idehaza a szovjet típusú panelházak tervei valósultak meg, maga az ötlet az 1920-es évekre, Hollandiába nyúlik vissza. A híres francia építész, Le Corbusier itt valósította meg először a „ház-gép” koncepcióját. Kelet-Európában ezt gondolták újra, szem előtt tartva a könnyű és gyors gyárthatóságot.

Fotó: Getty Images