1. Takarítás
A talaj már reggelente sem fagyos, és a fű is zöldül, így hát a gyep takarításával el is kezdhetjük a munkát. Gereblyézzük össze a lehullott leveleket, ágakat, száraz fűmaradványokat, mohát, hogy levegőhöz jusson.
2. Szellőztetés
Ha a fűtakarónk tömörödött, vagy sok benne a moha, ideje használni a gyepszellőztetőt. Ez átvágja a gyökérréteget és segíti a levegő, a víz és a tápanyag bejutását. A szellőztetés kézi vagy gépi módszerrel is végezhető, de utóbbival lényegesen egyszerűbb és gyorsabb – akár egy alkalomra is érdemes bérelni vagy kölcsönkérni!
Ez is érdekelhet: A darázs és a szúnyog is menekül tőlük: most ültesd el ezt a 7 növényt, hogy elkerüld az inváziót
Tipp: Kutya vagy kert?
Ha van kutyánk, számolnunk kell azzal, hogy ahol piszkít, ott foltos, fakó, kiégett lesz a gyep. Érdemes hát előrelátónak lenni és amennyiben erre lehetőség van, elkeríteni számára egy részt, ahol nyugodtan élhet és végezheti a dolgát. Csak ezekkel az óvintézkedésekkel tudjuk kibékíteni a kutyát a kerttel.
3. Minőségjavítás
Ha vannak kopár, ritkás foltok a gyeptakarón, alaposan át kell ezeket gereblyézni, majd fűmagot szórni rájuk. Érdemes vékonyan virágfölddel vagy komposzttal befedni, majd jól megöntözni. A frissen felülvetett részek állandó nedvesen tartása is lényeges a fejlődéshez.
4. Tápanyagpótlás
A téli időszak viszontagságai után gyakran tápanyaghiányos a fű. Jó ötlet speciális tavaszi gyeptrágyát használni, amely magas nitrogéntartalommal bír, ez segíti a növekedést és a szép zöld szín megjelenését. Trágyázás után alaposan öntözzük meg!
5. Rendszeres öntözés
Tavasszal gyakran elég a természetes csapadék, de szárazabb időben hetente 1-2 alkalommal, bőségesen kell locsolni, máskülönben a fű fakó lesz, kiég, és oda a szép kert. Ha igazán egyenletes, folyamatosan zöldellő gyepet szeretnénk, a legideálisabb módszer az öntözőrendszer telepítése, ami ugyan nem olcsó, de hosszú távon megtérül – különösen akkor, ha ásott vagy fúrt kút is áll a rendelkezésünkre, amiből költséghatékonyan vehetjük a vizet. Sőt, ha ápolt fűtakaróra vágyunk, először az öntözési lehetőségeinket kell átgondolnunk, mivel csak akkor fog a legszebb zöldjében pompázni a füvünk, ha valamilyen módszerrel gondoskodunk a folyadékról.
Mikor kell locsolni?
Akkor jött el a locsolásra az idő, amikor a füvön sétálva túl sokáig ott marad a lábnyomunk. Ez jelzi, hogy a fű szomjas, így hát jó, ha pótoljuk a vizet, hogy a szálak megerősödjenek, és legjobb formájukban tündököljenek.
Ez is érdekelhet: Októberig ontja a virágokat a muskátli, ha így gondozod: ezt az egyszerű trükköt kell betartanod
Fotó: Getty Images, AdobeStock