Szépség

Szia szoknya, viszlát narancsbőr! Így tegyél a leggyakoribb bőrproblémák ellen házi szerekkel

Itt a lengébb ruhák szezonja, sőt, hamarosan a strandidő is beköszönthet. Ilyenkor pedig nem tudjuk tovább leplezni bőrünk általában szépséghibának tartott egészségi problémáit, amelyeket eddig jótékonyan elfedtek a hosszú holmik. Ám megfelelő kezeléssel sokat tehetünk ellenük.
fiatal nő testápolót ken a combjára

Az örök női probléma: a narancsbőr

A természet úgy alakította a dolgokat, hogy a narancsbőr jórészt csak a hölgyeket érinti. Közülük viszont csaknem mindenki találkozik vele legalább időlegesen. A bőr kollagénrostjain áttörő zsírsejtek alakítják ki a jellegzetes matracszerű, hepehupás bőrfelszínt. Ez jellemzően a fenék, a has, a comb, a mell tájékán jelentkezik, különböző súlyossági fokokban.

A genetikai okok mellett az életmódunk is felelős lehet érte, épp ezért a legtöbbet változatos, egészséges táplálkozással, sok cukormentes folyadék fogyasztásával, rendszeres mozgással, a cigaretta és az alkohol elhagyásával tehetjük a bőrünk simaságáért. Emellett segíthet a rendszeres szaunázás, a masszázs és a többek között koffeint, alga- vagy paprikakivonatot tartalmazó krémek alkalmazása is.

fiatal nő testápolót ken a combjára

Ez is érdekelhet: Foltok ellen fényvédő: mikor kell elkezdeni kenni a naptejet tavasszal?

Csíkok a testen

A terhességi csíkként is ismert striák kialakulása is sokszor vezethető vissza genetikai okokra. Nevükkel ellentétben azonban egyáltalán nem csak a várandósság idején jelenhetnek meg. A hormonális változások, amilyen például a serdülőkor vagy a menopauza, a hirtelen hízás-fogyás, sőt egyes gyógyszerek is előhozhatják. Ttehát akár egy komolyabb tavaszi fogyókúra nemkívánatos mellékhatásai is lehetnek.

Ilyenkor a bőr mély rétegeiben levő rugalmas rostok repedeznek meg. Majd kis, kezdetben rózsaszín, majd gyöngyházas színűvé váló, látható nyomokat hagynak a belső comb, a has, a csípő, a karok területén. A hegek ugyan megmaradnak, ám a láthatóságukat nagymértékben lehet csökkenteni.

Már közvetlenül a kialakulásuk után érdemes olyan krémeket, olajokat használni, amelyek többek között hialuronsavval, elasztinnal, D-pantenollal vagy gyógynövény-kivonatokkal táplálják, hidratálják, rugalmasítják a bőrt. A bőr ápolását hosszú távon is folytatni kell, emellett pedig segíthet a hideg-meleg váltózuhany és az érintett terület vérkeringését javító kefés masszázs is.

A nap minden porcikánkat süti!

A nyári egészségmegőrzés egyik legfontosabb része, hogy megóvjuk a bőrünket az erős napsugárzás káros hatásatól. A bőr öregedését ugyanis nagy százalékban az UV-sugarak okozzák. Ez nemcsak az arcunkra, hanem a testünk minden részére igaz. Az UV-A és UV-B sugárzástól egyaránt védő napozókrémet érdemes választanunk, és ami még fontosabb, azokat a testtájainkat is bőségesen kenjük be vele, amelyekre elsőre talán nem is gondolnánk.

Ne felejtsük ki a védelemből a kézfejünket (kézmosás után pedig pótoljuk rajta a fényvédőt), a lábfejünket vagy az alsó lábszárunkat, amelyik kilátszik a nyári ruhából. Jó, ha azt is tudjuk, hogy maga a ruha sem jelent teljes körű fényvédelmet, viszonylag alacsony fényvédő faktorral ér csak fel. Vagyis egyáltalán nem túlzás bekenni magunkat, mielőtt felöltöznénk és elindulnánk a napi utunkra.

Fotó: AdobeStock