Egészség

Ez a legjobb gyógynövény fájdalmak ellen: így használd, a csontforradást is segíti

Nem véletlenül nevezik népiesen forrasztófűnek is: a fekete nadálytő a sebek, zúzódások, (sport)sérülések régóta ismert gyógyítója. Ám ezenkívül is számos jótékony hatása van, ami miatt érdemes használni. De mikor és hogyan?
tégely fekete nadálytő krém

A természet patikája rengeteg gyógyírt kínál, amelyekkel már évezredek óta élnek az emberek – és amelyek napjainkban is fontos részei a házi gyógyszeres dobozoknak. A fekete nadálytő egyike azoknak a gyógynövényeknek, amelyek nagyon sokféleképpen és rendkívül hatékonyan bevethetők. Eredményeit kutatások igazolják, tehát a hagyományokon kívül tudományos alapja is van mindannak a jótékony hatásnak, amit neki tulajdonítanak. Lássuk, mik ezek, miért érdemes mindenkinek tartania otthon fekete nadálytövet tartalmazó készítményt.

A véraláfutástól a reumás panaszokig

Ennek a hazánkban őshonos, borzas levelű, harangformájú virágú gyógynövénynek leginkább a gyökerét használják, legfőképp a benne található allantoinnak és gyulladáscsökkentő anyagoknak köszönhetően (van még benne rozmarinsav, kolin és cserzőanyagok).

Hogy mi mindenre alkalmas, azt dr. Kelen Ákos termékfejlesztő szakgyógyszerész segítségével mutatjuk be.

  • Zúzódások, véraláfutások kezelésére kiváló, mert gyorsítja a vérömlenyek és duzzanatok felszívódását.
  • Rándulások, húzódások esetén enyhíti az izom- és szalagsérülések utáni fájdalmat és gyulladást.
  • Ízületi fájdalmak, például térd-, váll-, csípőfájdalom esetén kiegészítő kezelésre ajánlott.
  • Törések utáni regeneráció támogatására is jó, segítheti a csontforradás folyamatát.
  • Izomfájdalmakra is alkalmazható, például izomláz vagy megerőltetés utáni helyi kezelésre.
  • Reumás panaszok enyhítésére is jó lehet: a fájdalmas ízületek mozgásának javításában segíthet.
  • Sebek körüli bőr ápolására is bevethető, például horzsolások, felületes sérülések után a környező bőr regenerációját gyorsíthatja. Nyílt sebre azonban nem szabad alkalmazni!

fekete nadálytő krém

Ez is érdekelhet: Minden magyar naponta eszi: nem is sejted, milyen veszélyes az egészségedre ez a 8 étel

Kenjük, borogassuk!

Szakgyógyszerész szakértőnk segítségével azt is bemutatjuk, hogyan érdemes használni a fekete nadálytő gyógynövényt a mindennapokban.

„A legelterjedtebb készítmények közé a növény hatóanyagait tartalmazó krémek és gélek tartoznak. A gél formula előnye a krémmel szemben, hogy gyorsabban beszívódik, és optimális felszívódást biztosít a hatóanyagok számára. Rándulásokra, zúzódásokra egyszerűen vigyük fel a krémet vagy gélt, és finoman masszírozzuk be.”

„Ízületi fájdalmak esetén a krém, gél használatát kombináljuk meleg borogatással, hogy fokozzuk a vérkeringést. Sportolás után, a túlterhelt izmok regenerálódására, az izomláz megelőzésére kenjük be vele az érintett területeket.”

Sportolás után a fekete nadálytő jól  jöhet az izomláz megelőzésére, edzés előtt pedig az alábbi gyógynövények vethetők be bemelegítés, keringésfokozás céljából: boróka, fahéj, eukaliptusz, rozmaring, kámfor, mentol.

Külsőleg, kúraszerűen

Aki nem készítményt szeretne, hanem magát a gyógynövényt használná, készíthet a szárított növényből főzetet, majd ebből borogatást (például bioboltokban lehet beszerezni).

„A főzet elkészítésekor nem ellenőrzött a hatóanyag-tartalom, ezzel szemben a fekete nadálytő kivonatát tartalmazó készítményekben az. Emellett számos egyéb, értékes hatóanyag is van ezekben a termékekben, és jóval egyszerűbben alkalmazhatók a főzettel való borogatásnál. Fontos még tudni, hogy a fekete nadálytő gyökerében található egyes anyagok, például pirrolizidin-alkaloidok belsőleg mérgezőek lehetnek, ezért hivatalos ajánlások szerint belső használata tilos” – figyelmeztet dr. Kelen Ákos.

Külsőleg alkalmazva biztonságos, azonban néhány dologra érdemes odafigyelni. Nyílt sebekre nem szabad kenni, ahogy sérült bőrfelületre sem. Kúraszerű alkalmazás javasolt a probléma fennállásáig, a hosszú távú, folyamatos használat felesleges.

Fotó: AdobeStock