Riport

Mélyszegénységből tört ki Orsós Lajos: „Terápiára jártam, hogy megbarátkozzak a bennem élő cigánytelepi kisfiúval”

Lajos már gyerekkorában azt érezte, hogy többre hivatott, mint amennyit a mélyszegény közegben a sors tartogatott számára. Az élet őt igazolta, hiszen elismerésre méltó tévés karriert futott be, emellett saját vállalkozást működtet. Most pedig a legfőbb célja, hogy a történetével utat mutasson a hasonló helyzetben lévő fiataloknak.
Orsós Lajos

Lajos egy kis somogyi falu, Ötvöskónyi cigánytelepének a kellős közepén nőtt fel.

„Szegény közegből indultam, egy nélkülöző családban nevelkedtem és még a környezetemben is gyakran kaptam meg a nincs, a nem jut, neked ez nem jár kifejezéseket. Ettől egy állandó hiányélmény keletkezett bennem, ami folytonos feszültséget, frusztrációt eredményezett. A szegény kölykök így nőnek fel, és nem kis szerepe van ennek a függőségek kialakulásában is. Pedig mindenki többre vágyik ám. Szerencsére az általános iskolás tanító nénimnek feltűnt, hogy van érzékem a versekhez.

Rendszeresen szavaltam az iskolai ünnepségeken, területi és országos versmondóversenyeket nyertem, és ezáltal megannyi pozitív visszajelzést, elismerést kaptam, ami kevés szegénységben élőnek adatik meg.

Később a kaposvári Toldi Gimnázium drámapedagógiai szakára jártam. Nagyon jó tanáraim voltak, akik a balhés dolgaim ellenére is szerettek, elfogadtak. Kamaszkoromban az igényeim és a -vágyaim jobban felerősödtek, és pénz hiányában sok olyasmit követtem el, amikre ma már nem vagyok büszke.”

Ez is érdekelhet: Magyar nyugdíjából él Spanyolországban Pusztai Rozi: „Otthon nem jönnék ki ennyiből”

Folyamatosan bizonyítani akart

Lajos 18 évesen az RTL televízió gyakornoka lett, ami óriási lehetőséget jelentett számára.

„A kollégák nagy nyitottsággal fogadtak, én pedig igyekeztem megszolgálni a bizalmat – teszi hozzá. – Az állandó megfelelési kényszerem szorításában egyébként is folyamatosan bizonyítani akartam. A kisebbségi komplexusom a mélyszegénységemből és a cigányságomból fakadt. Minden szegény emberben ott van ez.

Lassan ugyan, de amikor rájöttem arra, hogy a »kitörés« alapja a tanulás, akkor fejest ugrottam a fejlődésbe.

Irdatlanul sokat dolgoztam. Magazinműsorok, hírműsorok, show- és reality-műsorok készítésében vettem részt, és időközben lediplomáztam. Mindemellett közel 20 éven át dolgoztam ügynökségekkel, akik vállalati kommunikációval, marketinggel, PR-rel foglalkoztak. 18 fantasztikus év után hagytam ott a televíziózást, és új utakat kerestem. Elvégeztem egy 3 hónapos intenzív nyelvtanfolyamot, majd podcastek fejlesztésével, gyártásával kezdtem el foglalkozni.”

3 Fotó megtekintése

Mélyszegénységből tört ki Orsós Lajos: „Terápiára jártam, hogy megbarátkozzak a bennem élő cigánytelepi kisfiúval”

Számtalan reklám szólal meg az ő hangján
Még több +
Kaposvári József-díjat kapott példamutató segítő munkájáért
Még több +
18 évig tévézett, itt éppen Liluval dolgozott együtt
Még több +

Ez is érdekelhet: Látássérültként nevel 2 gyermeket Nelli és Gábor: „A fiaink alkalmazkodtak ahhoz, hogy nem látunk”

Saját programjával segíti a sorstársait

Habár Lajos idővel úgy érezte, hogy szívesen megosztaná a tapasztalatait a mélyszegénységben élőkkel, évekig tartott, mire megjött hozzá a bátorsága. 2021 őszén indította el a YouTube-csatornáját Kiút a cigánytelepről címmel, hogy a történetével irányt mutasson a hasonló helyzetben lévő fiataloknak.

„Tudtam, hogy csak úgy lehetek hiteles, ha a videóimban őszintén beszélek az életemről, a megéléseimről, a küzdelmeimről, kudarcaimról – magyarázza. – Ezután a közösségi oldalaimon keresztül egyre több helyre hívtak, hogy meséljek magamról a nehéz sorsú diákoknak. Sokáig gondolkodtam azon, vajon van-e létjogosultságom másoknak előadást tartani, de végül arra jutottam, hogy talán segíthetek ezzel. Azóta is rengeteg megkeresést kapok, mostanában a legtöbbet a Tik-Tokon.

A Kiút a cigánytelepről elnevezésű programom keretében tematikus előadásokat tartok iskolákban, cigánytelepeken, önkormányzatoknál szerte az országban.

Beszélünk a szegénységről, függőségekről, pénzügyi tudatosságról, a nyelvismeretek, az olvasottság fontosságáról.”

Lajos mindeközben igyekezett minél nagyobb hangsúlyt fordítani az önismereti munkára is.

„Meggyőződésem, hogy enélkül nem lehet sorsot, életutat változtatni, legalábbis nekem a tanulás mellett ez jelentette a kiutat. Évekig jártam terápiára, hogy megértsem, mit jelent szegénynek születni, hogyan tudok megbarátkozni a bennem élő cigánytelepi kisfiúval. Ahogy a világunk, úgy mi is folyton változunk, ezért még most is járok szakemberekhez.

Hiszen most már egyre többen figyelnek rám, ami egyre nagyobb felelősség. Ma már szeretem a férfit, aki a tükörből néz vissza rám, és elhiszem, hogy értékes vagyok, hogy képes vagyok segíteni másoknak, ahol erre igény van.”

„Oda nyúlok, ahol az ő kezük van”

Amikor a fiataloknak szóló előadások sikerélményeiről kérdezem, Lajos mosolyogva válaszol. „Szeretem azt hinni, hogy ha nem is életeket változtatok meg, de segítek olyan útra lépni, amiből még bármi lehet, ami esélyt adhat másoknak, hogy ők is megtalálják a saját kiútjukat. Közel teszem a kezem az övékéhez, az már az ő döntésük, hogy bele akarnak-e kapaszkodni, vagy sem. Elviszem nekik a történetemet, elmesélem nekik, mi az a négy alapvető pont, amelyek mentén nekem sikerült változtatni. Ami nem azt jelenti, hogy nekik is sikerülni fog, de ha nem próbálják meg, akkor esélyük sincs. Azt szoktam mondani:

„Az enyém egy megoldás, keresd meg a tiédet”. Én a gondolatot tudom adni, a szikrát, ha akarod, akkor használd, és gyújtsál tüzet!”

Cégek munkáját is támogatja

Lajos most minden idejét a Kiút-program bővítésére fordítja. „A projektnek eddig egy lába volt, ami a mélyszegénységben élőket szólította meg. Mostantól olyan cégek munkáját is segítem, ahol kékgallérosokat, kétkezi munkásokat foglalkoztatnak. Együtt hatékonyabbá tehetjük az egyik legköltségesebb területet, a toborzást, a betanítási folyamatot, és a dolgozói elköteleződést. Így ezek a cégek nem csak gazdasági hasznot realizálnak, hanem társadalmit is. Mivel van tapasztalatom mindkét területen, ezért próbálok segíteni abban, hogy megtalálják a közös hangot egymással. Én így tudok tenni azért, hogy a holnap élhetőbb legyen.”

Szöveg: Szűcs Anikó

Fotó: Privát