A mai ATM-ek többet kínálnak, mint pusztán a készpénzfelvételt. Sokan használják őket számlaegyenlegük megtekintésére, átutalások végrehajtására vagy tranzakciók ellenőrzésére. Amikor megtekinted a fiókod és pénzügyeid állapotát a képernyőn, és a „befejezés” vagy a „kijelentkezés” gomb megnyomása nélkül távozol az ATM-től, az információ továbbra is a kijelzőn marad. Aki legközelebb az ATM-hez megy, láthatja az egyenlegedet, és képet kaphat a pénzügyi helyzetedről.
Miért olyan fontos a kijelentkezés
A legtöbb modern ATM rövid idő után automatikusan befejezi a tevékenységet, de addig a képernyő továbbra is aktív. Ráadásul, ha a tranzakciót érintésmentes kártyával végezték, akkor azt még csak be sem kell helyezni a készülékbe, ami azt jelenti, hogy eltávolítás után az egyenleg a kártya jelenléte nélkül is látható marad a képernyőn.
Ez is érdekelhet: Két anyukától négy gyermeke született: ilyen nőkért rajong a Kincsvadászok jóképű Molnár Viktora
Az érintésmentes pénzfelvétel kényelmes és kockázatos is egyben
Az érintésmentes ATM-es készpénzfelvétel kényelmes és gyors, de megvannak a buktatói. A felhasználó odatartja a bankkártyát, kiveszi a pénzt vagy más műveletet hajt végre, majd elsétál, azt gondolva, hogy kész van. Ha azonban nem jelentkezel ki, a képernyőn továbbra is megjelenhetnek érzékeny adatok. Ilyen esetben nem nehéz elképzelni, hogy valaki, aki kicsit távolabb várakozik, rápillant az adataidra és az egyenleggel kapcsolatos információkat bűncselekményekhez használja fel.
A banki biztonsági ajánlások szerint elengedhetetlen minden egyes tranzakciót befejezni, azaz nemcsak készpénzt felvenni, hanem kijelentkezni is a felületről. Az adatvédelem ilyen esetekben a felhasználó felelőssége.
A legkockázatosabb helyzetek ritkábban a forgalmas ATM-eknél fordulnak elő, inkább este jellemzőek kies helyeken. Ha magas az egyenleged, potenciális célponttá válsz, akár a pénzed ellopására, akár további adatok megszerzésére.
Létezik az úgynevezett „váll fölötti megfigyelés” esete is: az elkövető figyeli a PIN-kódot, majd kihasználja a pillanatnyi figyelmetlenséget és megszerzi a kártyát.
ATM biztonsági alapelvek
Fontos betartani néhány szabályt az ATM használatakor.
- A PIN-kód beírásakor mindig le kell takarni a billentyűzetet, hogy ne lehessen megfigyelni a kódot.
- Csak akkor tedd nyilvánosan közzé a számlaegyenlegedet, ha az feltétlenül szükséges.
- Minden művelet után fejezd be a munkamenetet a „befejezés” vagy a „mégsem” gomb megnyomásával, és győződj meg arról, hogy nem látható adat a képernyőn.
- Ha szokatlan viselkedést észlelsz az ATM-nél, például szokatlan elektromos eszközöket, kamerákat vagy idegen tárgyakat, a legjobb, ha megszakítod a tranzakciót, és másik ATM-et keresel.
- A lehető leghamarabb értesítsd a bankodat, ha bármi gyanúsat látsz egy ATM-nél.
Tolvaj az ATM-nél laptoppal
Az új kifizetési formák új csalási módszereket is jelentenek. A hagyományos módszerek, mint például a lefölözés, azaz a kártya mágnescsíkjáról történő adatleolvasás mellett kifinomult képernyőfigyelő módszerek, hamis vezérlőpanelek vagy a hagyományos ATM-eket utánzó eszközök beszelelése is megjelennek. Bizonyos esetekben miniatűr kamerákat vagy álolvasókat szerelhetnek fel az ATM-ekre, amelyek szabad szemmel nem azonnal láthatók.
Összegzés
- Veszélyes szokás, hogy a készpénzfelvétel után azonnal elhagyjuk az ATM-et. Ha elfelejted megnyomni a „befejezés” vagy a „kijelentkezés” gombot, akkor az érzékeny adataid bárki számára hozzáférhetővé válhatnak.
- Az érintésmentes készpénzfelvételekkel kombinálva, ahol fizikailag el sem kell venni a kártyát, ez egy recept a bajhoz.
- Fontos a technológiába vetett bizalom, de még fontosabb, hogy bölcsen használjuk. És az a kis gomb a képernyőn jelentheti a különbséget a biztonság és a kockázat között, ezért soha ne feledkezz meg róla.
- Manapság, amikor egyes csalók nem a technológiára, hanem az emberi figyelmetlenségre összpontosítanak, az éberség a legjobb módja a védelemnek.
Ez is érdekelhet: Emlékszel erre a ronda csillárra? Ma már több mint 1 milliót ér, és a 60 év felettieknek még mindig van otthon
Fotó: Gettyimages