Ha mindig is arról álmodtál, hogy a kerted úgy nézzen ki, mint egy tündérmese helyszíne és pillangók lepjék el a virágaidat, akkor itt az ideje, hogy megtudd, milyen növényeket kell ültetned ahhoz, hogy ezeket az éteri rovarokat becsalogathasd a portádra.
Pillangócsalogató szagosbükköny, vagy édes borsó
Ez a növény pedig nem más, mint a szagosbükköny, amit édes vagy illatos borsónak is neveznek. Egy igazán bájos növény, amit magról jól szaporíthatsz, megannyi színben létezik és a pillangók imádják az édes, csalogató illatát. Termesztése pofonegyszerű, kezdő kertészek is megpróbálkozhatnak vele.


A pillangók imádják ezt a növényt: őrülten illatos és színpompás lesz tőle a kerted




Gyönyörű és egyedi növény
A szagosbükköny nem véletlenül az egyik legnépszerűbb virágzó kúszónövény. Kerítésen, pergolákon, pavilonon, és rózsalugason is jól mutat. Szinte bármit befuttathatsz vele, amit nem találsz elég esztétikusnak a kertben és szeretnéd eltakarni: rudakat, oszlopokat, de még a falakat is – éteri hangulatot varázsol minden sarokba.
Ez a növény kiemelkedik minden más közül a finom virágaival, amik a szivárvány minden színében pompázhatnak. Ezen felül alakjuk is rájuk tereli a figyelmet, mivel a szagosbükköny virágainak kissé pillangóformája van, ami hasonlít erre a szép rovarra. Természetesen, ahogy a neve is sugallja, az illatos borsónak nagyon kellemes illata van. Édes és ugyanakkor friss illatú, finom tónusokkal, amelyek hasonlóak a fréziához és a rózsákhoz.
Ennek a növénynek sokféle fajtája közül lehet választani. Néhányuk 3 méter magasba is felkúszik, más fajták ideálisabbak kisebb kertekhez, mert nem érik el a 40 centiméternél nagyobb magasságot.
Ez is érdekelhet:
Hogyan és mikor kell vetni a szagosbükkönyt?
A szagosbükköny egy olyan növény, amely viszonylag hamar virágzik a vetéstől: június végétől augusztusig ontja a virágait. A virágzást úgy tudod meghosszabbítani, ha a magokat tizennégy naponként fokozatosan veted el június közepéig. Így sokkal hosszabb ideig élvezheted majd a színes virágokat.
- Már áprilisban nyugodtan vetheted a magokat a földbe. Mivel ezek a növények nem érzékenyek a hidegre, már ez az időszak is ideális lesz számukra. De ha csak most ismerkedsz vele, akkor sincs késő beszerezni pár tasak virágmagot.
- A legegyszerűbb, ha húzol egy 2-3 centiméter mély vájatot a földbe, ebbe szórod a magokat, majd betakarod.
- Az ágyások között hagyj 15-20 centimétert.
- A jobb csírázás érdekében vetés előtt áztasd a magokat egy napra meleg vízbe.
- Ha palántázásra adnád a fejed, azt is megteheted: ha már kb. 10 centiméteresek a kis palántáid, nyugodtan mehetnek a szabad földbe.
- Egy dologra figyelj: mindig gondoskodj arról, hogy a szagosbükköny mellett legyen támaszték, különben a földön fog fetrengeni és elrohad.
Hogyan ápold a szagosbükkönyt?
Ha teljes mértékben élvezni szeretnéd a szagosbükköny varázsát, akkor ennek megfelelően kell vigyáznod is rá.
- Mindenekelőtt megfelelő helyet kell biztosítani neki. A növény a legjobban napos és meleg helyen nő, és mivel kúszónövény, muszáj támasztékot biztosítani neki amire felmászhat.
- A szagosbükköny legjobban a 7-7,5 pH közötti talajban érzi jól magát.
- Figyelj arra is, hogy megfelelően tápanyagdús legyen a föld, amibe ülteted, ezt egy vékony réteg komposzttal is elősegítheted.
- A szagosbükköny szereti, ha talaja mindig kicsit nedves.
- Fontos az is, hogy rendszeresen eltávolítsd a növényről az elhervadt virágokat, így még többet fog hozni és a virágzás időszakét is kitolhatod azzal, ha nem engeded, hogy magot érleljen, vagyis befejezettnek tekintse a munkáját.
Fotó: gettyimages