Ki gondolná, hogy a kertből származó lenyírt fű nem csupán felesleges hulladék? Pedig igazi kincs lehet a növényeid számára, ha ügyesen bánsz vele.
Bemutatunk négy zseniális ötletet, hogy a kertedet gazdagítsd, miközben még a környezetet is kíméled!
1. Komposztálj okosan!
A komposztálás a kertészek titkos fegyvere, egyszerű, környezetbarát, és ingyenes trágyát biztosít a növényeknek. A levágott fű nitrogéntartalma különösen értékes, hiszen felgyorsítja a komposzt érési folyamatát. Így növényeid szebbek, egészségesebbek lesznek, miközben mesterséges szerekre sem kell költened.
Ez is érdekelhet: Füvesítsünk! A szomszéd is belesárgul a látványba, ha követi ezeket a tippeket
2. Varázsolj magaságyást!
Szeretnél gazdagabb termést minimális erőfeszítéssel? A friss fűnyesedék tökéletes alap a magaságyásba vagy dombágyásba. Tápanyagokban gazdag réteget képez, javítva ezzel a talaj minőségét, miközben kerted még stílusosabbá válik. Praktikus és trendi megoldás egyszerre!

3. Védd növényeidet talajtakaróval!
Fűnyesedéked télen-nyáron tökéletes védelem lehet növényeid számára. Télen melegen tartja a talajt, óv a fagytól, míg nyáron megakadályozza a kiszáradást és túlmelegedést. Egy egyszerű módszer, amivel megóvod növényeidet és hosszú távon időt is spórolsz.
4. Ne gyűjtsd, használd helyben!
Sokszor a legjobb megoldás, ha a levágott füvet nem gyűjtöd össze, hanem ott hagyod, ahol van. Ezáltal természetes trágyaként szolgál, és gondoskodik róla, hogy a pázsitod mindig zöld és egészséges maradjon. Pontosan ezen az elven működnek a robotfűnyírók is, amelyek ma már egyre több kertben hódítanak.
Ez is érdekelhet: Egyszer ültesd el, és 50 évig virágzik: ez a világ egyik legszebb növénye, a kerted ékszere lesz
Tökéletes gyep 5 lépésben
1. Takarítás
A talaj már reggelente sem fagyos, és a fű is zöldül, így hát a gyep takarításával el is kezdhetjük a munkát. Gereblyézzük össze a lehullott leveleket, ágakat, száraz fűmaradványokat, mohát, hogy levegőhöz jusson.
2. Szellőztetés
Ha a fűtakarónk tömörödött, vagy sok benne a moha, ideje használni a gyepszellőztetőt. Ez átvágja a gyökérréteget és segíti a levegő, a víz és a tápanyag bejutását. A szellőztetés kézi vagy gépi módszerrel is végezhető, de utóbbival lényegesen egyszerűbb és gyorsabb – akár egy alkalomra is érdemes bérelni vagy kölcsönkérni!
Ha van kutyánk, számolnunk kell azzal, hogy ahol piszkít, ott foltos, fakó, kiégett lesz a gyep. Érdemes hát előrelátónak lenni és amennyiben erre lehetőség van, elkeríteni számára egy részt, ahol nyugodtan élhet és végezheti a dolgát. Csak ezekkel az óvintézkedésekkel tudjuk kibékíteni a kutyát a kerttel.
3. Minőségjavítás
Ha vannak kopár, ritkás foltok a gyeptakarón, alaposan át kell ezeket gereblyézni, majd fűmagot szórni rájuk. Érdemes vékonyan virágfölddel vagy komposzttal befedni, majd jól megöntözni. A frissen felülvetett részek állandó nedvesen tartása is lényeges a fejlődéshez.
4. Tápanyagpótlás
A téli időszak viszontagságai után gyakran tápanyaghiányos a fű. Jó ötlet speciális tavaszi gyeptrágyát használni, amely magas nitrogéntartalommal bír, ez segíti a növekedést és a szép zöld szín megjelenését. Trágyázás után alaposan öntözzük meg!
5. Rendszeres öntözés
Tavasszal gyakran elég a természetes csapadék, de szárazabb időben hetente 1-2 alkalommal, bőségesen kell locsolni, máskülönben a fű fakó lesz, kiég, és oda a szép kert. Ha igazán egyenletes, folyamatosan zöldellő gyepet szeretnénk, a legideálisabb módszer az öntözőrendszer telepítése.
Fotó: unsplash