Szépség

Levendula, te csodás! Így használd ki maximálisan a gyógynövény minden szuper tulajdonságát

Elsőre még mindig a „nagyi szekrénye” ugrik be a lila virágokról? Akkor ideje újragondolnia! A legtrendibb parfümök, bőrápolók összetevői között is ott van, rengetegen termesztik, és a természetes, gyengéd gyógymódok hívei számára megkerülhetetlen a belőle készült olaj.
Fiatal nő levendula mezőben ül

A friss, édeskés, karakteres, kicsit gyógynövényes illat sokakban ébreszt nosztalgikus érzéseket. A levendulát ugyanis nagyon régóta használják a háztartásokban. Napjainkban azonban igazi reneszánszát éli: felfedezték mind a nagy kozmetikumgyártók, mind a kisebb bőrápoló manufaktúrák, de a tisztítószerek és a speciális illóolaj-keverékek készítői között is kedvelt. Hogy mi a levendula sikerének titka, arról Gerhardt-Rácz Marianna okleveles gyógynövénykutató, fitoterapeuta mesél. Ha magad szednéd, mutatunk 9 meseszép helyet, ahol ezt megteheted még most nyáron.

Egyensúlyhozó

„Kevés olyan természetes alapanyag van, amely ennyire sokféle területen bizonyította már jótékony hatását. Ételek, italok, kozmetikumok, aromaterápia, bőrápolás, háztartási felhasználás: a levendula mindenhol helyet talál magának – magyarázza a szakértő. – A népszerűségét az adja, hogy egyszerre hoz kellemes, kiegyensúlyozó illatélményt, ugyanakkor számos, egészségre gyakorolt hatása is van. Az illóolaj egyedülálló módon nyugtató és fertőtlenítő hatású egyszerre, ezért úgy harmonizálja az idegrendszert, hogy közben a bőrt is tisztán tartja. Emellett az aromája pont eléggé komplex ahhoz, hogy a gasztronómiában, a parfümiparban és a wellness világában is megtalálja a helyét.”

Mi mindenre jó?

Ezek a levendula jótékony hatásai:

  • Hat az idegrendszerre: stressz- és feszültségoldó, nyugtató, alvást segítő. Nem kábít, hanem kiegyensúlyoz.
  • Jót tesz a bőrnek: gyulladáscsökkentő, sebgyógyító, pattanásokra, ekcémára is használható.
  • Segít az izomzatot érintő panaszokon: lazító, görcsoldó (például menstruációs fájdalmak esetén is jól jöhet).
  • Fertőtlenítő hatása is van: kisebb sebekre, csípésekre, horzsolásokra, gombásodás ellen is bevethető.

Ez is érdekelhet: Nyári védelem tetőtől talpig: az egészséged múlhat rajta, ha kihagyod ezeket a szépségtippeket

Egyedülállóan komplex

„A levendulából készült olaj több mint 150 bio-aktív vegyületet tartalmaz. Kevés olyan illóolaj van, amelyet tisztán, hígítás nélkül is lehet bizonyos esetekben használni a bőrön, a levendula ilyen – teszi hozzá a gyógynövényszakértő. – Legfontosabb hatóanyagai a linalool és linalil-acetát, ezek adják a nyugtató, idegrendszert harmonizáló hatást. Van benne kámfor, ez élénkítő, helyileg hűsítő hatású. A cineol és a borneol antimikrobiális hatásúak.”

Melyiket válasszam?

Levendulából többféle típus is létezik, és nem mindegy, melyiket választjuk. A legismertebb a Lavandula angustifolia – ez az igazi orvosi levendula, amely a legkíméletesebb és a legszélesebb körben alkalmazható. A Lavandin (hibrid fajta, latin nevén Lavandula × intermedia, ami a Lavandula angustifolia és a Lavandula latifolia (széleslevelű levendula) keresztezéséből jött létre. Ez a hibrid fajta nagyobb mennyiségű kámfort tartalmaz, ezért inkább izomlazításra, tisztításra, fertőtlenítésre ajánlott. Ha például illóolajat vásárolunk, érdemes megnézni, melyik fajtából készült.

Ezenkívül fontos megemlíteni még, hogy a Lavandula latifolia, azaz a széleslevelű levendula és a francia levendula, a Lavandula stoechas jellemzően dísznövényként kedvelt a feltűnő virágzata miatt.

Tányér természetes kozmetikai termékekkel és levendulavirággal a fából készült asztalon

Mire hogyan?

Összegyűjtöttük, mi mindenre alkalmazható a háztartásban a levendula növény és illóolaj.

  1. Pattanásra akár önmagában, hígítás nélkül is felvihető.
  2. Problémás, érzékeny vagy rozáceás bőrre jól használható a levendula hidrolátum vagy virágvíz arctonikként.
  3. Rovarcsípés, horzsolás kezelésére szintén tisztán felvihető az illóolaj – nyílt sebbe azonban ne kenjük. Segíti a sebgyógyulást, enyhíti a viszketést.
  4. Ekcémára hajlamos bőr esetén egy-két cseppet használjunk növényi olajba, például mandula- vagy köröm-virágolajba keverve.
  5. Fejfájás, menstruációs görcsök esetén jót tesz pár csepp az olajból a halántékra vagy az alhasra masszírozva.
  6. Az elalvás segítéséhez párologtathatjuk a szobában aromadiffúzorban, vagy cseppenthetjük a párna csücskére.
  7. Párologtatva természetes, vegyszermentes alternatívája lehet a rovarriasztó készítményeknek.
  8. Takarításhoz az antibakteriális, frissítő hatása miatt ajánlják: ecetes vízbe cseppentsük, és azt szórófejes flakonból permetezzük a tisztítandó (üveg)felületre.
  9. A lakásban párologtatva tisztítja a levegőt, nyugodt, kellemes hangulatot teremt, stresszoldó hatású.
  10. Tejszínben vagy mézben feloldva a fürdővízhez is adhatjuk, nyugtatja a bőrt és a lelket is.

Amire figyeljünk!

„Fontos észben tartani, hogy az illóolaj belsőleg csak szakember javaslatára alkalmazható. Gyerekeknél 3 éves kor alatt nem javasolt használni – figyelmeztet Gerhardt-Rácz Marianna. – Epilepsziásoknak vagy várandósoknak nem minden formája ajánlott – ha használni szeretnénk, előtte fontos az orvosi konzultáció. Kizárólag százszázalékos tisztaságú, természetes illóolajat használjunk, és figyeljünk a forrás megbízhatóságára. Ritkán, de előfordulhat allergiás reakció, ezért mielőtt nagyobb mennyiségben használnánk a bőrünkön az olajat, mindig érdemes bőrpróbát végezni.”

Ínyenceknek ajánljuk

A levendulás limonádé, méz, szörp vagy fagylalt igazi különlegesség. A szárított vagy friss virágból tehetünk hozzájuk, de csak keveset, mert könnyen eluralja az ízt. Jól párosítható citrusokkal, mézzel, bogyós gyümölcsökkel, csokoládéval. Sőt levendulás cukrot vagy sót is készíthetünk: néhány virágot zárt üvegben cukorhoz vagy sóhoz keverve pár nap alatt átveszi az ízét és az illatát. A levendula nemcsak egy alapanyag, hanem egy „hangulat” is. Segít abban, hogy egy kicsit jobban figyeljünk magunkra, és az otthonunkban, a testápolási rituáléinkban is teret adjunk a természetnek.

Ez is érdekelhet:

Fotó: Adobestock