Ha igazán szép muskátlit szeretnél, sajnos nem elég csak elültetni és gyönyörködni benne. Bár nem kényes növény, van néhány alapszabály, amit muszáj betartanod, ha azt szeretnéd, hogy dúsan virágozzon. Ha pedig azt látod, hogy rozsdásodni kezdtek a muskátli levelei, még inkább oda kell figyelned és cselekedned kell. A muskátlin a rozsdásodás ugyanis egy gombás fertőzés eredménye.
- A gomba a legjobban akkor fejlődik, ha magas a növény korül a páratartalom és kicsi a szellőzés. Ezért a túl sűrűn ültetett, vagy nagyra nőtt muskátlik gyakran elkapják ezt a fertőzést.
- De okozhatja az esős időjárás és az is, ha öntözéskor a növény leveleit is éri víz.
- A gombaspóráknak a szél és a rovarok is szállítói. Tehát ez azt jelenti, hogy elegendő a szomszédnál egy fertőzött növény, és a te muskátlid is hamarosan beteg lesz.
Azért még ne ess egyből a szomszeléd torkának, ha időben felfedezed a rozsdásodás jeleit, gyorsan rendbehozhatod a muskátlit.
A muskátlirozsda első jelei
Rendszeresen ellenőrizve a miénket, gyorsan meglátjuk a muskátlirozsda első tüneteit. A kezdeti jel, amire már oda kell figyelned, az az apró barna szemölcsszerű dudorok megjelenése a levelek fonákján.
Hogy észrevedd őket, rendszeresen ellenőrizd a növényt, ugyanis ezek a foltok a fertőzés megjelenésekor még nagyon aprók. Az idő múlásával azonban a muskátlilevelek fokozatosan sárgá válnak, majd elbarnulnak és leesnek. A növény meggyengül, majd végül elpusztul.


Muskátlirozsda: a nagymamám árulta el a titkot, ezt tette, ha rozsdásodni kezdtek a muskátlijai













A muskátlirozsda tünetei
Még ennél is rosszabb, ha a muskátlirozsda már a friss hajtásokon és a növény szárán is megjelenik, ilyen esetekben a muskátli már valószínűleg nem éli túl a fertőzést. A betegség miatt hamar a virágok is leszáradnak.
Ezért is fontos, hogy már az első tünetek megjelenésekor azonnal reagálj!
Abban a pillanatban, amikor észreveszed az első barna foltokat a muskátli levelein, megfelelő intézkedéseket kell tenned.
Így kezeld a muskátlirozsdát
- Az első lépés, hogy fertőtleníts egy éles metszőollót, amivel eltávolíthatod az összes fertőzött levelet és hajtást.
- A vágáskor vigyázz, hogy a fertőzött ollóval ne érj a növény egészséges részeihez, mert magad fogod átvinni a gombaspórákat.
- Ha minden rozsdás részt levágtál, ideje a gombaölő kezelésnek. A gombaölő-szert mindig a gyártó utasításainak megfelelően használd, és néhány nap múlva ismételd meg a kezelést.
Ha viszont azt látod, hogy néhány nap múlva sem javul a helyzet, mert a fertőzés túl előrehaladottá vált, mire elkezdted, akkor inkább dobd ki a muskátlidat, nehogy más növényeket is megfertőzzön.
Ezeket is érdemes elolvasnod
Fotó: gettyimages, Pelargonium for Europe