Először jársz új barátod vagy barátnőd otthonában – és már az ajtóban szociális döntést kell hoznod: maradjon rajtad a cipőd, vagy vedd le? Vannak háztartások, ahol teljesen megszokott, hogy az emberek cipőben járnak a lakásban, máshol viszont ezt kifejezetten nem nézik jó szemmel.
Hogy valaki leveszi-e a cipőjét a lakásban, nemcsak személyes preferencia vagy kulturális szokás kérdése, hanem a higiéniáé is. Egészségügyi szempontból egyértelműen jót teszel a házigazdádnak, ha az ajtóban leveszed a cipődet, legalábbis ezt mutatják a témában végzett kutatások.
Mit hozunk be a cipőnkkel a lakásba?
A cipőddel nemcsak látható kosz, hanem kórokozók is bekerülhetnek a lakásba. Még ha szemmel nem is látszik, a cipőtalpad számos vegyszerrel, allergénnel, mikroműanyaggal, méreganyaggal és baktériummal kerül kapcsolatba az utcán – például a munkahelyre vezető úton, a parkban, az orvosnál vagy a boltban –, amelyek megtapadnak rajta, és a lakásba is bekerülnek, ha nem veszed le a cipődet.
Egy elemzés szerint a beltéri por több mint fele kintről származik, és ezt leginkább az utcai cipők hozzák be. A kutatók figyelmeztetnek, hogy a cipőkben minden lehet az ólomtól kezdve egészen az ürülékig.
A cipőtalpakon akár életveszélyes kórokozók is lehetnek – ezt egy korábbi tanulmány támasztja alá. A vizsgált cipőtalpak több mint negyedén jelen volt a Clostridium difficile, egy rendkívül fertőző baktérium, amely vastagbélgyulladást, hasmenést és gyomorfájdalmat okozhat. A fertőzés akár halálos is lehet. Előfordulhat, hogy Staphylococcus aureus baktériumot is behurcolsz, amely bőr-, tüdő- vagy ízületi gyulladásokat okozhat. A talpakon Escherichia coli (E. coli) is megtapadhat – bizonyos törzsei bél- és húgyúti fertőzéseket, valamint ételmérgezést válthatnak ki.

Ez is érdekelhet
Megbetegedhetünk attól, ha cipőben vagyunk a lakásban?
Igen, hiszen a cipővel bevitt kórokozók továbbterjedhetnek a lakásban. A padlószőnyegek például különösen hajlamosak a kültéri kosz elnyelésére, és porfogóként viselkednek – ezt egy tanulmány is megerősítette. Dr. Daniel Sullivan belgyógyász szerint „a cipővel behurcolt baktériumok napokig vagy akár tovább is életben maradhatnak a padlón. Ha megérinted a padlót, majd az arcodhoz nyúlsz, a kórokozók könnyen bekerülhetnek a szervezetedbe.”
Tipp: érdemes rendszeresen takarítani a szőnyegeket.
A kórokozók nemcsak a padlón maradnak: a légmozgás vagy a járkálás is felkavarhatja őket, így levegőben is terjedhetnek, amit belélegezhetsz, de meg is tapadhatnak például a ruhákon. A porban megtelepedve akár az ételeidbe vagy az italodba is bekerülhetnek.
Mit mond az etikett a cipőviselésről a lakásban?
- Ha egészségügyi okból nem tudsz mezítláb vagy zokniban lenni, vagy gyakran fázik a lábad, akkor hordj otthoni papucsot, amit nem viszel ki az utcára – ez higiénikusabb megoldás.
- Az etikett szerint egyébként teljesen rendben van, ha megkéred a vendégeidet, hogy vegyék le a cipőjüket a lakásodban. Előre is jelezheted nekik, és akár vendégpapucsot is készíthetsz ki számukra.
- Ha azonban a cipő az öltözék része – például egy estélyi ruha kiegészítője –, akkor kivételt tehetsz, és az esemény után egyszerűen feltakaríthatod a padlót.
Tipp: Egyes esetekben az is hasznos lehet, ha fertőtleníted a cipőidet – még akkor is, ha nem bent hordod őket.
Forrás: utopia
Fotó: pexels