Akár kezet mosol, zuhanyozol, vagy medencézel vagy strandolsz, a törölközők elengedhetetlenek a hétköznapi élethez. Különböző stílusokban kaphatók: némelyik egyszerű vagy színes, mások csíkosak, sőt, némelyiken akár térképek, delfinek vagy más állatok is hímzett minták vannak. Már azt is tudjuk, hogy mitől maradnak kétszer annyi ideig frissek és illatosak, ahogy azt is, mennyi időnként kell lecserélni őket, de még mindig nem tudunk mindent!
Ám a gyönyörű minták mellett sok törölközőn csíkok is vannak, amelyeknek okára kevesen tudják csak a választ. Pedig nemcsak az esztétika miatt kerültek oda, nemcsak dekoratívak, hanem praktikus jelentéssel is bírnak.
Mit mond az internet népe?
- Egy @memezar becenévvel rendelkező Instagram felhasználó – akár viccesen, akár komolyan – azt állította, hogy a törölközőn lévő csík ugyanazt a funkciót tölti be, mint egy autó gumiabroncsának futófelülete. „Ez a futófelület vonala. Amikor a törölköző idáig elkopik, ideje kicserélni. A kopás mértéke változó lehet” – írta a bejegyzésében. Sok közösségi média felhasználó persze megkérdőjelezte ezt a verziót, mondván, el sem tudják képzelni, hogyan kophatott el ennyire egy törölköző.
- „Azt hiszem, még soha nem láttam olyat, hogy egy törölköző egészen a védővarrásig felfeslett volna az elhasználtságtól. Valószínűbb, hogy még hamarabb rongyokra szakad” – jegyezte meg az egyik felhasználó.
- Más kommentelők saját verzióikat osztották meg arról, hogy mire használhatták a bevarrást. Egyesek díszítőelemnek tartották, mások úgy vélték, hogy ide kell tenni szárításkor a csipeszt, mások pedig beismerték, hogy ajak- és szemradírként használták, hogy hatékonyabban tudják eltávolítani a sminket.
- „Erre azért van szükség, hogy elválasszuk a tetejét és az alját, így nem kell ugyanazzal a felülettel az arcodat is törölgetned, amivel a fenekedet szárítottad” – írta egy másik felhasználó.
- Néhány internetfelhasználó pedig arra panaszkodott, hogy a csík miatt gyakrabban kell új törölközőt venniük.
- „Meggyőződésem, hogy csak azért létezik, mert idővel úgyis beráncosodik, és lehetetlenné teszi a törölköző szép összehajtását, ezért újat kell venni” – írta egyfelhasználó az X közösségi oldalon.
És valóban, a törölközők magas hőmérsékleten történő mosása gyakran a szalag zsugorodásához és a törölköző deformációjához vezet. Mindenesetre ennek az elemnek nemcsak nagyon homályos célja van, hanem saját neve is.
Saját neve is van a törölközőn lévő szőtt csíkoknak
A törölköző mindkét végén található szőtt sávot dobby szegélynek nevezik, és esztétikai és gyakorlati célokat is szolgál. A TowelHub törölközőgyártó szerint ez a funkció a törölköző tartósságának növelését szolgálja.
Idővel a törölköző sokszori mosása, szárítása és napi használat miatti kibomlanának a szálai és rojtosak lennének a szélei, ameik gyengíthetik a szerkezetét és lerövidíthetik az élettartamát, és a bevarrt szélek célja ennek a problémának a megoldása.
„A két végén található szőtt szalag megerősítésként működik. Erősíti az anyag széleit és megakadályozza azok foszlását. Ez az apró, de fontos tulajdonság biztosítja, hogy a törölközők több tucat mosás után is épek maradjanak” – magyarázzák a gyártók a weboldalukon.
Ezenkívül a gyártók is megjegyezték, hogy a törölközőkön lévő ilyen díszítés számos gyakorlati előnnyel jár.
„A szőtt szalaggal készült törölközők jobb fogásúak. Így könnyebb őket szárítás, hajtogatás vagy tárolás közben használni. Ez a funkció különösen hasznos kereskedelmi helyiségekben, például szállodákban, edzőtermekben és gyógyfürdőkben, ahol a személyzetnek gyorsan össze kell hajtania és rendszereznie kell nagy mennyiségű textíliát.”
Így szúrhatod ki a rossz minőségű törölközőt vásárláskor
A gyártók azt is hangsúlyozzák, hogy törölközők vásárlásakor figyelni kell a szőtt szalag, vagyis a dobby szegély és maga a törölköző minőségére is. A tömör szélű törölközőknek 100% pamutból kell készülniük. Ez biztosítja, hogy a dobby szegély több ismételt mosás után is ép maradjon.
„Egy minőségi dobby szegélyt szorosan kell varrni, és zökkenőmentesen kell integrálni a törölköző mintájába. A laza vagy vékony szalagok idővel meglazulhatnak. Csökkentve a törölköző szilárdságát és élettartamát. Nagy tételben történő vásárlás előtt mindig ellenőrizze a szövés minőségét, hogy a törölközők idővel megőrizzék textúrájukat” – magyarázzák a gyártók.
Fotó: gettyimages