Otthon és Kert

Kincs nagyanyáink ablakpárkányáról: évekig virágozhat a klívia, ezt a hibát ne kövesd el

A klívia, más néven a kafferliliom, egyike azoknak a szobanövényeknek, amelyek generációk szívét hódították meg. És ez nem csoda. Ez a Dél-Afrikából származó szobanövény évtizedekig is nőhet és virágozhat.

Ez a Dél-Afrikából származó szobanövény évtizedekig is nőhet és virágozhat. Bár gondozása nem igényes, némi odafigyelést igényel ahhoz, hogy gyönyörű virágaival jutalmazzon minket. Akárcsak a flamingóvirág estében, a klíviánál is könnyen elérheted, hogy csokornyi virágot hozzon.

Honnan származik a klívia?

A klívia Dél-Afrikából származik, ahol az erdők aljnövényzetében nő. Csak 1800 körül jutott el Európába, és Northumberland hercegnőjéről, Lady Charlotte Florence Clive-ról, Robert Clive báró unokájáról kapta a nevét, aki megalapította a Brit Birodalmat Indiában. A hercegnő a későbbi Viktória királynő nevelőnője és a nemesített virágok első, európai termesztője volt.

A pompás narancssárga virágú klívia az amarilliszfélék családba tartozik, és az amriliszhez hasonlóan is kell ápolni, ha virágzásra akarjuk bírni. Botanikai neve Clivia miniata.

Hosszú, sötétzöld levelei legyezőszerűen elrendeződve, övekre hasonlítanak, innen ered a népszerű övnövény elnevezés is. A virágok magas száron jelennek meg, tölcsér alakúak, narancssárga vagy piros színűek. Bár a virágok általában több év után jelennek csak meg, a növény leveleivel is gyönyörűen díszíti a lakást. De amint megjelennek a lélegzetelállító vörös-narancssárga, trombita alakú virágok, kárpótolnak minden várakozásért.

Hogyan ápold a klíviát, hogy szépen virágozzon?

A klívia a világos, de szórt fényű helyeket kedveli. A közvetlen napfény megégetheti a leveleket, ezért célszerű keleti vagy nyugati ablakra helyezni.

  • Fontos, hogy ne mozgassuk a növényt, és ne forgassuk el a cserepet, mivel nem szereti a fény irányának változását, és abbahagyhatja a virágzást. Hogy biztosan senki ne mozgassa el ablakmosáskor, vagy locsoláskor, megjelölheted a cserép ablak felőli oldalát.
  • A tavasztól nyárig tartó vegetációs időszakban rendszeresen öntözzük a klíviát és körülbelül tíznaponta trágyázzuk megfelelő, magasabb káliumtartalmú műtrágyával.
  • Szeptembertől januárig a növényt hűvösebb, körülbelül 10-15 °C-os környezetben kell pihentetni, hogy tavasszal újra szépen virágozzon. A magas hőmérséklet és a száraz levegő megakadályozhatja a virágzást. Csökkentsük minimálisra az öntözést, és teljesen hagyjuk ki a trágyázást.
  • Amint megjelenik a virágszár, növeljük az öntözést, és helyezzük a növényt melegebb helyre. Később sokkal nehezebb lesz elviselnie az áthelyezését.

Ha mindezt megteszed, gazdag virágzásra számíthatsz.

6 Fotó megtekintése

Kincs nagyanyáink ablakpárkányáról: évekig virágozhat a klívia, ezt a hibát ne kövesd el

Mikor virágzik a klívia?

Minél idősebb a növény, annál gazdagabb virágzás vár ránk. Néha akár fél méter hosszú is lehet egy-egy szár, ami akár 20 gyönyörű, tölcsér alakú virágot is tartalmazhat.

A klíviák fokozatosan virágoznak, és egy virágzás körülbelül három hétig tart. Virágzás után maximálisan gondoskodjunk a növényről körülbelül augusztus feléig, vagy akár a végéig. Ezután ismét csökkentsük a locsolást és a trágyázást, és készítsük fel a pihenésre. Virágzás után ne felejtsük el levágni a virághajtást a levélhónalj felett, hogy ne kezdjen el magokat képezni. Ez a gyakorlat egyébként a tulipánra is érvényes. Ez legyengíti, és előfordulhat, hogy jövőre nem virágzik.

Ez is érdekelhet

Így kell gondozni a klíviát

A klívia gondozása nem nehéz. A lényeg az, hogy jól végezzük, és megadjuk neki, amire szüksége van. Időről időre akár le is lehet törölni a leveleket a portól.

  • Ne felejtsd el időnként átültetni

A klíviát nem kell gyakran átültetni, de időnként szükséges. Szereti, ha a gyökerei kitölthetik a cserepet, a túl sok hely káros számára. Elég, ha három-négy évente átültetjük egy kicsit nagyobb cserépbe, de gyakran elég csak a talajt cserélni és normál kerti táptalajt használni.

  • Szaporíthatod is a klíviát

Ha szaporítani szeretnéd a növényt, ez egészséges növények csoportos ültetésével lehetséges. Válassz olyan csoportokat, amelyeknek független és fejlett gyökereik vannak, és legalább három pár levelük.

Magokkal is szaporíthatod, de akkor a virágzás után meg kell várni, hogy magokat hozzon és azonnal el kell ültetni őket, mert gyorsan elveszítik a csírázási képességüket.

  • Milyen kártevők fenyegetik a klíviát?

A legtöbb virághoz hasonlóan a klíviát is megtámadhatják bizonyos kártevők, leggyakrabban giliszták és pajzstetvek. A pajzstetvek ellen használj felszívódó permetet, és a rovarokat mechanikusan is távolítsd el a levelekről.

Gyönyörű, de mérgező

És egy utolsó figyelmeztetés. A klívia az amarilliszhez hasonlóan mérgező virág. Az egész növény mérgező, mert számos erősen mérgező alkaloidot tartalmaz. Ezért fokozott óvatosságra van szükség, különösen azokban a háztartásokban, ahol gyermekek és háziállatok is vannak.

 

Forrás

Fotó: gettyimages