Hűtés, de kíméletesen
Az első és legfontosabb lépés a bőr lehűtése. Ez nem azt jelenti, hogy jéghideg zuhany alá kell állni – sőt, a túl hideg víz sokszor csak fokozza az érzékenységet. Inkább langyos vagy enyhén hűvös vízzel öblítsd le az érintett területet. Ha van rá lehetőség, rövid, langyos zuhannyal csillapíthatod a bőr hőjét és megtisztíthatod az esetlegesen felgyülemlett izzadságtól, sótól.
Természetes hűsítő borogatás leégés után
Egy tiszta pamutkendőt vagy textilpelenkát itass át hideg kamillateával vagy körömvirág főzettel, és helyezd a leégett bőrfelületre. Ezek a gyógynövények enyhe gyulladáscsökkentő hatással bírnak, és megnyugtathatják a kipirosodott, érzékeny bőrt. A borogatást naponta többször is megismételheted, alkalmanként 10-15 percig hagyva a bőrön.

Ez is érdekelhet
Hidratálás házilag leégés után
A leégett bőr fokozottan igényli a nedvességet. Ha nincs otthon kifejezetten erre való krém, akkor használhatsz semleges, illatanyagmentes natúr olajokat is – például kókuszolajat vagy tiszta, hidegen sajtolt jojobaolajat. Fontos, hogy ezeket csak akkor alkalmazd, ha a bőr már lehűlt, nem forró és nem nedvezik. Az olajok segítenek megtartani a bőrben a nedvességet, és puhává, selymessé teszik azt.
Zab: nem csak reggelire jó
A zab gyulladáscsökkentő hatása közismert. Egy egyszerű zabos borogatást vagy fürdőt is készíthetsz: keverj össze egy marék finomra darált zabot langyos vízzel, majd tedd a keveréket gézbe vagy egy tiszta zokniba, és helyezd a fürdővízbe, vagy borogatásként a leégett területre. A zab megnyugtatja a bőrt és csillapíthatja a viszketést.
Belső támogatás leégés után: hidratálás és pihenés
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a bőr regenerációjához belülről is támogatásra van szükség. Igyál sok vizet, pihenj, és ha lehet, kerüld a további napozást pár napig. A C-vitaminban gazdag gyümölcsök és zöldségek szintén elősegíthetik a bőr gyógyulását.
Amit inkább kerülj
- Ne használj alkoholos tonikokat, testpermeteket vagy erősen illatosított kozmetikumokat.
- A bőrradírok, szivacsok, dörzsölés szigorúan tilos, amíg a bőr nem regenerálódik.
- Ne próbáld „lehúzni” a hámló bőrt – hagyd, hogy a természetes hámlási folyamat magától lezajlódjon.
Amit inkább felejts el: uborka, tejszín, tejföl
A „klasszikus” leégésre való javaslatokról a legtöbben hallottunk már. Kinek ne ajánlottak volna már tejfölt, tejszínt, uborkaszeletet a leégett területre? Lássuk, mit gondol ezekről a bőrgyógyász:
„Ezeket a házi szereket leginkább a hűsítő hatásuk miatt érezzük hatékonynak. Jól esik a hideg a gyulladt bőrnek, és egy kicsit puhítják is a bőrt ezek a praktikák, de egy speciális összetételű, nyugtató, hűsítő formulájú after sun azaz napozás utáni krém sokkal hatékonyabb lehet. Rosszat ugyan nem tesznek ezek a házi szerek, feltéve, hogy nem hólyagosra égett bőrre kenjük őket, mert abban az esetben növelhetik az elfertőződés kockázatát. Ám érdemes azt észben tartani, hogy a gyulladás miatt sérül, csökken a bőr védekező képessége, könnyebben alakulhat ki allergiás reakció, kontakt érzékenység. Ezért is biztonságosabbak a hipoallergén, gyulladáscsökkentő összetevőket tartalmazó hűsítő, regeneráló termékek” – figyelmeztetett dr. Gyöngyösi Nóra PhD bőrgyógyász, kozmetológus szakorvos.
Fotó: pexels