Otthon és Kert

Filléres növény, ami meseszéppé varázsolja a kerted: a kertészek sem tudják, hány színben létezik

Az árvácskák könnyen nevelhetők, és hamar meghálálják a gondoskodást. Egy kis odafigyeléssel egész nyáron színes virágpompával ajándékoznak meg.
árvácska a kertben

Az árvácskák csillag alakú virágaikról ismertek, amelyek fajtától függően különböző színekben pompázhatnak. Különlegességük, hogy hosszú ideig virágoznak. Egyes fajták már májustól virágba borulnak, míg az úgynevezett őszi vagy téli árvácskák egészen októberig vagy novemberig is virágozhatnak.

Ez utóbbiak különösen fontos táplálékforrást jelentenek a méhek és más rovarok számára, mivel késő ősszel már kevés nektárt találnak. Az árvácskák ezért ideális választásnak számítanak egy rovarbarát kert kialakításához.

árvácska a kertben
Az árvácska hálás virág: kis odafigyeléssel hosszú ideig díszítheti a kertedet

Ez is érdekelhet

Árvácskák ültetése

A méhbarát virágok nem igényelnek különösebb szakértelmet, ezért a kertészkedéssel még csak ismerkedők számára is ideálisak. Ha árvácskákat szeretnél ültetni, ezekre figyelj:

  • A legjobb idő az ültetésre tavasszal, március és május között, vagy ősszel, szeptember és november között van.
  • Ha tavasszal szeretnél magról nevelni árvácskákat, akkor a magokat kb. fél–egy centiméter mélyen nyomd a földbe egy cserépben. Ügyelj arra, hogy a talaj mindig nedves legyen, és a hőmérséklet 18–21 °C között mozogjon. Így a magok 2–3 héten belül csírázni kezdenek. A fagyosszentek (május közepéig) elmúltával kiültetheted a palántákat a szabadba.
  • Alternatív megoldásként cserépben is nevelheted őket.
  • Az árvácskák többsége évelő növény, jól kijönnek más évelőkkel és díszfüvekkel. Jó szomszédjuk lehet például a kasvirág, a szarkaláb, a rózsa, a szalmarózsa vagy a gömbös ördögszem.

A megfelelő hely és talaj az árvácskák ültetéséhez

Sok árvácskafaj a napos helyet kedveli. Néhány fajta – például a vadárvácska, a nagylevelű vagy a fehér erdei árvácska félárnyékos helyen is jól érzi magát. Az alacsonyabb fajták akár talajtakaróként is használhatók.

A talaj legyen jó vízáteresztő, laza szerkezetű, humuszos, és közepes vagy magas tápanyagtartalmú – ezek ideális feltételek az árvácskák számára.

Tippek az árvácskák gondozásához

Nemcsak az ültetésük egyszerű, de a gondozásuk is:

  • Ültetés után rendszeresen öntözd őket. A talaj mindig legyen friss és enyhén nedves.
  • Ha a talaj kevésbé tápanyagdús, 2–3 hetente érdemes tápoldatozni. Használj biológiailag lebomló folyékony trágyát, amit az öntözővízhez keverhetsz.
  • A magasabbra növő, évelő árvácskákat tavasszal egy kis komposzttal is elláthatod.
  • Tavasszal érdemes a növényeket teljesen visszavágni, kb. tenyérnyi magasságban a talaj felett. Ez elősegíti az egészséges, erőteljes újranövekedést.
  • Az elhervadt virágokat rendszeresen távolítsd el, hogy új hajtásoknak adj helyet.
  • A legtöbb árvácskafaj télálló, és nem igényel külön védelmet. Az érzékenyebb fajtákat viszont télire takard be komposzttal.

Forrás: utopia
Fotó: pexels