Egészség

Tengervizet nyelt a gyerek: mikor van ok az aggodalomra és mikor kell hagyni tovább játszani?

A tengervíz nemcsak frissítő és jótékony hatású lehet, hanem bizonyos esetekben egészségügyi kockázatokat is rejthet. Ha néhány dologra tudatosan odafigyelsz, gondtalanul élvezheted a tengerparti pihenést.
tengerben pancsol két kisfiú boldogan

A tengervíz jótékony hatásai

A sós víz évszázadok óta ismert természetes gyógyír számos problémára:

  • gyulladáscsökkentő hatású lehet a bőrre (pl. pattanások, ekcéma esetén),
  • tisztítja az orr- és légutakat, enyhítheti a megfázásos panaszokat,
  • a sós vízben való lebegés tehermentesíti az ízületeket,
  • a tengeri levegő belégzése frissítő, stresszoldó hatású.

De fontos tudni, hogy a pozitív hatások mellett vannak olyan helyzetek is, amikor a tengervíz problémát okozhat.

nagyszülők unokával tengerparton nyaralnak
A tengervíz bizonyos esetekben egészségügyi kockázatokat is rejthet

Ez is érdekelhet

Mire érdemes figyelni, ha tengervízbe megyünk?

  1. Sérülések és nyílt sebek
    A sós víz fertőtleníthet – de csak bizonyos esetekben. Ha nyílt sebbel, friss horzsolással vagy vágással mész a vízbe, az fájdalmat, irritációt okozhat, sőt, ritka esetekben fertőzésekhez is vezethet, főleg ha a víz szennyezett.
  2. Fülgyulladás
    A tengervíz könnyen bejuthat a fülbe, és ha nem távozik időben, külső hallójárat-gyulladást okozhat. Különösen érzékenyek erre a gyerekek. Megelőzhető, ha úszás után óvatosan kiitatod a vizet a fülükből, vagy védő füldugót használunk.
  3. Szemirritáció
    A sós víz csípheti a szemet, főleg ha kontaktlencsét viselsz, vagy a vízbe merülés után nem mosod ki időben. A tengervíz nem steril, így szemfertőzés is kialakulhat. Érdemes friss vízzel átöblíteni a szemet fürdés után.
  4. Bőrirritáció és kiütések
    Bár a sós víz sok bőrproblémára jó hatással van, túlzott napozással és a vízben töltött hosszú idővel párosulva kiszáríthatja a bőrt, ami hámláshoz, viszketéshez vezethet. A só a bőrt kiszívja, ezért mindig zuhanyozz le fürdés után, és használj hidratáló krémet.
  5. Hajszárazság
    A hajra is érdemes odafigyelni: a sós víz durvábbá, szárazzá teheti a hajszálakat, főleg festett vagy vékony szálú haj esetén. Ha hosszabb ideig fürdesz, érdemes a hajadat összefogni vagy kalap alá rejteni, és a strandolás után használj regeneráló, hidratáló hajpakolást vagy balzsamot, hogy visszaállítsd a haj rugalmasságát és fényét.
  6. Szennyezett víz és algavirágzás
    A tengervíz sajnos nem mindig tiszta. Egyes partszakaszokon – főleg zápor után vagy forgalmas kikötőknél – szennyező anyagok kerülhetnek a vízbe. Az algavirágzás (pl. vörös árapály) pedig mérgező is lehet, bőrirritációt vagy légzési panaszokat okozhat. Mielőtt vízbe mennél, érdemes tájékozódni a helyi vízminőségről.

Hogyan védd magad a tengervíz káros hatásaitól?

  • Ne menj vízbe friss sebbel, vagy fedd le vízálló tapasszal.
  • Fürdés után zuhanyozz le édesvízzel, különösen ha hosszabb ideig voltál a vízben.
  • Kerüld a nyelését a tengervíznek – gyomorpanaszokat okozhat.
  • Fülérzékenység esetén használj füldugót.
  • Figyelj a vízminőség-jelzésekre (zászlók, figyelmeztetések).
  • Napozás előtt és után is hidratálj: a bőröd meghálálja.

Mi történik, ha tengervizet nyelt a gyerek?

A sós víz fogyasztása ugyanis végzetes lehet az emberekre nézve, de ne ess pánikba, nem arról van szó, hogy egy korty után rohanni kellene az ambulanciára. Van azonban ok arra, hogy miért kell megtanítanod a gyereknek, hogy soha ne igyon a tengervízből.

Bár az óceánok és tengerek sótartalma jelentősen eltérhet, nagy általánosságban egy liter tengervíz körülbelül 32-37 gramm sót tartalmaz. A napi ajánlott sófogyasztás egy felnőtt embernek 5 gramm, gyerekeknek még ennél is kevesebb. Bár a túlzott sófogyasztás hosszú távon valóban káros az egészségre, 35 gramm só egyszeri elfogyasztása csak nagyon szélsőséges esetben járhat halálos következményekkel. Mindaddig, amíg van a közelben elegendő mennyiségű ivóvíz is.

Utóbbi azért kulcsfontosságú, mert a vesénk, ami a vér sótartalmának egyensúlyáért felel, egy liter vizelettel nem tud annyi sót kivonni a szervezetünkből, amennyi sót egy liternyi tengervízzel beviszünk, így ha kizárólag sós vizet fogyasztunk, azzal csak egyre növeljük a vérünk sótartalmát. Ilyen egyetlen gyereknél sem fordul elő, ha tengervizet nyelt, de azért jobb, ha sok-sok vizet itatsz vele.

Mi az a másodlagos fulladás gyerekeknél?

Sokkal nagyobb probléma a sok tengervíz nyelésével inkább az úgynevezett másodlagos fulladás, ami tényleg halálos lehet. Ritkán, de előfordul, hogy a strandolás, tóparti lubickolás vagy akár egy fuldokló kimentése során még órákkal később is marad víz a tüdőben. A tüdő nem képes ebben az esetben oxigént szállítani a véráramba, károsodnak a szövetek, tüdőödémát és nehézlégzést okozva.

Mivel a másodlagos fulladásnak nincsenek erőteljes jelei, ezért nagyon fontos, hogy amennyiben sok vizet nyelt a gyerek, vagy egy fuldoklót kellett kimenteni, azután mindenképp lássa orvos és alaposan vizsgálja ki! A kórházban ellenőrzik a légutak tisztaságát, a légzést és a vér oxigénszintjét, a folyadék eltávolításával és oxigénpótlással pedig elkerülhető az életveszély.

A másodlagos fulladás legjellemzőbb tünetei közé tartozik a köhögés, mellkasi fájdalom, nehézlégzés, fáradékonyság, sápadtság, hányás és hasmenés, de intő jel lehet az is, ha a gyerek rózsaszín árnyalatú, esetleg habos folyadékot köhög fel. Ebben az esetben azonnal orvoshoz kell fordulni, hiszen a tüdőbe került víz rövid időn belül olyan károkat okozhat a szervezetben, ami halálhoz is vezethet.

Fotó: pexels