A sláger a fémvázas típus, de a puhafalú modelleket is sokan keresik, és a merevfalú medencék iránt is nő az érdeklődés. Az erkélyen pedig felfújható pancsolóval szerezhetünk örömet a gyerekeknek, a vízparton pedig jobban lehet barnulni anyunak is. Ha meglévő medencénket vesszük elő, csobbanás előtt tartsunk alapos ellenőrzést, és készüljünk fel a használatra, karbantartásra.
Nézzük át a szűrőt, szerezzünk be víztesztelőt, szűrőlabdát, és minden szükségeset a víz tisztán tartásához. A szezonra a Praktiker szakértője lát el bennünket hasznos tudnivalókkal, amiket nemcsak azért érdemes betartani, hogy a drága pénzen megvásárolt medencénk sokáig tartson, hanem azért is, hogy elkerülhesd a tipikus nyári betegségeket.
A gyártók a növekvő keresletre reagálva ma már elkényeztetnek bennünket a medenceválasztékkal. A legtöbben a fémvázas medencét veszik, de a puhafalú típus népszerűsége is töretlen, nő az érdeklődés a merevfalú típus iránt, illetve sokan keresik a kerti jakuzzikat, a gyerekpancsolókat és játékcentereket is – osztja meg tapasztalatait Abonyi Péter, a Praktiker kerti megoldások szakértője.
Mielőtt megvennénk a kész medencét, több szempontot érdemes figyelembe venni:
- Először is gondoljuk át, hogy mekkora helyünk van,
- mennyire napfényes a kertünk, teraszunk,
- milyen felületre szeretnénk állítani a medencét,
- hányan szeretnénk egyszerre fürdeni benne,
- szezon után hol tudjuk tárolni,
- és mennyire fontos a strapabírás, az éveken át tartó használat.
- Az is szempont, hogy van-e házi kedvencünk, aki esetleg beleeshet a vízbe vagy karmaival nekieshet a medence falának.
Természetesen a kerti fürdőzésre való felkészülés nem merül ki egy medence vásárlásában. Sokféle kiegészítő eszköz, termék segíti a víz tisztán tartását vagy a karbantartást. Szükségünk lehet egyebek mellett homokszűrő-vízforgató szivattyúra, medenceporszívóra vagy klórtablettára – hogy csak néhány példát említsünk.
Kerti medence: ezen szempontok alapján válassz


Kerti medence karbantartása: ezt a 4 fontos dolgot tarts be és évekig kiszolgál majd a pancsoló




Aki most szeretne kész medencét venni, széles kínálattal szembesül. A szakértő szerint alapvetően három fajtából választhatunk. Vállasztás előtt ne csak az ár legyen a szempont, hanem az is, hogy hányan és milyen célra akarjuk használni a kerti pancsolót.
Puhafalú, felfújható medencék
- Népszerű megoldás a puhafalú, felfújható medence, amelyet mindenképp egyenletes felületen, például füves területen, homokágyon vagy teraszon állítsunk fel.
- Ebből az egyik legegyszerűbb a 3 méter hosszú, három gyűrűs, vinyl anyagú változat. De léteznek kör alakú verziók is, 3 rétegű PVC-medencetesttel, ami ellenáll a napsütésnek és a vegyszereknek.
- Méretben is változatos a kínálat: egy-két gyerek számára ugyanúgy találunk pancsolót, mint több ezer literes családi medencét felfújható peremmel és papírszűrős vízforgatóval.
- A felfújható medencék előnye, hogy olcsóbbak erősebb társaiknál, könnyebben telepíthetők, és ha vége a szezonnak, egyszerűen leeresztjük és elcsomagoljuk.
- Az előnyök mellett azonban azzal is tisztában kell lennünk, hogy ez a típus könnyebben sérül, így óvnunk kell az éles tárgyaktól, felülettől.
Fémvázas medence
- A felfújhatónál stabilabb konstrukció a fémvázas változat.
- A PVC-falakat egy rozsdamentes merevítőcsőrendszer tartja, így kevésbé hajlamos az eldeformálódásra, és mivel nagyobb vízmennyiséget képes tárolni, komolyabb fürdőzésre is alkalmas.
- Szerszámra sincs szükség az összeszereléshez, a csatlakozások bepattinthatók. Ráadásul az ilyen medencék különálló részekből épülnek fel, ha az egyes elemek sérülnek, könnyen cserélhetők.
- Tetszés szerint választhatunk kör vagy szögletes formát, tudásban nincs különbség. Több modellhez jár papírszűrős vízforgató és létra is.
- A víz leeresztése is egyszerű, általában a leeresztő szelepet elég kerti tömlőhöz csatlakoztatni.
Merevfalú medence
- Ha pedig ennél is tartósabbat keresünk, az új nyári barátunk a merevfalú medence lesz, amelynek a fala galvanizált acéllemezből készül, belül pedig PVC-fólia gondoskodik a vízzárásról.
- Többféle méretben és mélységgel készen vásárolhatók vagy rendelhetők. Ezek a modellek akár a föld felszínére, akár félig vagy teljesen süllyesztve is telepíthetők, megfelelő talajelőkészítéssel.
- Abonyi Péter arra is felhívja a figyelmet, hogy földbe süllyesztéssel a telepítés költsége harmada annak, mintha föld felett állítanánk fel a medencét.
- A merevfalú medencék nagy előnye, hogy télre nem kell szétszedni őket, elég téliesítő folyadékot önteni a vízbe, és letakarni.
- Természetesen az ilyen erős konstrukciók többe is kerülnek, és a felállításukhoz akár több emberre is szükség lehet.
Kerti medence karbantartása: kulcs a gondos előkészítés és ellenőrzés
Abonyi Péter szerint, amikor új medencét telepítünk, az egyik legfontosabb lépés a megfelelő tereprendezés. A kiválasztott hely legyen vízszintes, gyom-, kő-, valamint minden éles tárgytól mentes.
Ha a medencét nem burkolatra állítjuk, először távolítsuk el a termőföldréteget, majd tegyünk le geotextíliát, amire helyezzünk aljtakaró fóliát, EVA lapokat vagy lépésálló nikecellt. Mindezek segítenek megóvni a medence alját a sérülésektől.
Ha meglévő medencénket vesszük elő szezonra, a takaró eltávolítása után végezzünk alapos vizsgálatot. Ellenőrizzük a fóliát, a burkolatot, nézzük át, nem keletkeztek-e repedések, elválások, minden illesztés megfelelő-e.
Mielőtt beüzemelnénk a gépészeti elemeket, így a vízforgatót, a szivattyút, szűrőket, tisztítsuk meg azokat a portól, a lerakódott szennyeződésektől, majd tartsunk egy próbát.
Amennyiben téliesítés előtt nem cseréltük a homokszűrőt vagy szűrőbetétet, feltétlenül tegyük meg vagy legalább mossuk át alaposan.
Ez is érdekelhet
Mi legyen a vegyszerekkel?
- Ha automata vízkezelő rendszert használunk, annak szenzorait és adagolóit is érdemes újrakalibrálni, hogy biztosan megfelelő mennyiségű vegyszert adagoljon.
- Ha kézi vegyszerezést alkalmazunk, ellenőrizzük a tavalyi készleteket, és pótoljuk, ami elfogyott vagy lejárt szavatosságú.
- Az ellenőrzés és felállítás után csatlakoztassuk a vízforgató rendszert, és kezdődhet is a medence feltöltése. Töltés közben ügyeljünk rá, hogy a szerkezet stabil maradjon, szükség esetén korrigáljuk az elhelyezést.
A szakértő szerint így kell medencét választani
A következőket érdemes még figyelembe venni: olyan helyre állítsuk a medencét, ahol a közelben van áramforrás a szivattyú működtetéséhez, és gondoskodjunk megfelelő vízelvezetésről is. Emellett ne állítsuk a medencét fa alá, mert a levelek és a rovarok belehullhatnak a vízbe, amit a szűrőrendszer is megszenvedhet. Alakítsunk ki gyermekbarát környezetet, vagyis ne legyen semmi olyan növény, bútor vagy magas tárgy a közelben, ahonnan a gyerekek a vízbe ugrálhatnak, ami balesetveszélyes.
Kerti medence karbantartása: víztisztítás
Miután feltöltöttük a medencét, jöhet az első vízkezelés.
A pH-érték 7,2 és 7,6 között ideális, míg a szabad klórszintnek 0,4–0,8 mg/l körül kell lennie.
- Ezeket már könnyedén ellenőrizhetjük digitális teszterrel vagy csíkos mérővel is. Ha az arányok rendben vannak, a víz nem lesz se maró, se zavaros.
- A klór a leggyakoribb fertőtlenítőszer, de nem az egyetlen opció. Kaphatók természetes alapú szerek is, amelyek kíméletesek a bőrhöz és szemhez – főleg gyerekeknél érdemes ezeket előnyben részesíteni.
- Automata adagolóval pedig még a nyaralás alatt sem kell aggódnunk.
A továbbiakban a legfontosabb, hogy szezonban ne hagyjuk pangani a vizet, gyakori használat esetén hetente, ritkább fürdőzés mellett legalább kéthetente takarítsuk a medencét. Sokat számít, ha rendszeresen csobbanunk, mozgatjuk át a medence tartalmát, az ideális azonban az, ha homokszűrős vízforgatót használunk.
Abonyi Péter szerint egy medence vizét nagyjából 5 óra alatt tudjuk átforgatni: ha ismerjük a térfogatot, könnyebben választunk megfelelő berendezést. Például egy 20 köbméteres medencéhez már egy 4 köbméter per óra teljesítményű vízforgató is elegendő. Jó, ha tudjuk, hogy a szűrőbetétek gyorsan elhasználódnak, de cseréjük és tisztításuk gyerekjáték, a homokszűrők visszamosással szinte újjászületnek.
Legyen az eszköztárban emellett még kézi háló és peremre akasztható szkimmer, amelyekkel a vízbe pottyant levelet, bogarat, más szennyeződést távolíthatjuk el.
A medence aljának és oldalának takarítása ennél összetettebb feladat.
- A lerakódó szennyeződések, algák, vízkő és egyéb kosztípusok eltávolításához elengedhetetlen a medenceporszívó használata.
- Természetesen minden medencetulajdonosnak mások a körülményei, igényei és lehetőségei, ezért a különböző berendezések vásárlása előtt mindig tanácsos tapasztalt eladót kérdezni.
Így tisztítsd az otthoni medence falát és alját
Háromféle típussal találkozhatunk: a kézi porszívó, a félautomata és a robotporszívó.
- Kisebb medencéhez elég a kézi változat, amelynek tömlőjét a vízforgatóra kell csatlakoztatni, így a szennyezett víz a szűrőrendszeren keresztül tisztul meg.
- A félautomata önállóan is képes mozogni, a vízforgató hajtja, de nem mindig jut el minden sarokba.
- A robotporszívó a medencetisztítás csúcsát képviseli, hiszen képes az aljzat, az oldalfalak és még a lépcsőt is alaposan letakarítani. Maximális vele a kényelem, mivel saját szivattyúval, szűrőrendszerrel és vezérlő elektronikával működik.
Ezekkel a kiegészítőkkel lehet teljes a fürdőzés a kerti medencében
Egy medence már önmagában is sokat dob a nyári életérzésen, de néhány jól eltalált kiegészítővel tényleg olyan lesz, mintha a tengerparton lennénk.
- Jól jön mellé egy lábmosó is, hogy ne vigyük be a koszt, meg persze egy létra, hogy kényelmesen ki-be tudjunk szállni.
- Ha nem szeretnénk délutánra pirosra sülni, védekezzünk árnyékolóval vagy napvitorlával, húzzunk fel kerti pavilont pihenőszékekkel, de egy vidám, színes napernyő alatt is kellemes az ejtőzés.
- A kültéri zuhany is telitalált, gyorsan felfrissülhetünk, mielőtt a vízbe ugrunk, és a víz is tisztább marad.
- Ne feledkezzünk meg az esti fürdőzésről sem: LED- és szolárlámpával, szolár fényfüzérrel új szintre emelhetjük hangulatvilágítást és a csobbanást.
- A sportosabbak ellenáramoltatóval is feltuningolhatják a medencét: segítségével helyben is lehet úszni.
- Ha pedig hűvösebb az idő, a medencefűtés megmenti a napot – lehet napenergiás vagy elektromos, a lényeg, hogy meleg maradjon a víz.
Fotó: Praktiker