Amikor szúnyogokról beszélünk, alapvetően két fajtát különböztetünk meg: a vérszívó szúnyogot és az árvaszúnyogot. Az előbbiből is rengeteg van, de az utóbbi az, ami az elmúlt időszakban valóban rendkívüli módon elszaporodott. Ezek a kis lények jellemzően tömör felhőben repülnek, magas hangon szirénáznak, és ha nem is csípnek, legalább annyira zavaróak, mint vérszívó rokonuk. Mit tehetünk ellenük?
Az előzmény: forró nyarak
Nem csoda, hogy nagyobb tavaknál – például a Balatonnál, a Velencei-tónál – jelent egyre növekvő gondot az árvaszúnyog rajzása. A rovar szaporodásához ugyanis víz szükséges, így a parti területek fokozottan ki lehetnek téve az inváziónak. Mivel azonban a szél könnyen messzire repíti a pehelysúlyú lényt, így a partoktól távolabb is találkozhatunk vele. Nem segít ezen az sem, hogy a tartósan forró nyarak miatt a vizeink felmelegedtek, és felszaporodott bennük az alga, ami remek táplálék a szúnyoglárváknak.
Tilos a gerillairtás!
Az árvaszúnyogok irtása a természetes vizek közelében komoly kihívás: nem csípnek, tehát nem minősülnek közegészségügyi fertőzőknek. A természetes vízi ökoszisztéma részei, ezért vegyszeres irtásuk lehetősége környezetvédelmi szempontból erősen korlátozott. A védekezés elsősorban esztétikai és kényelmi célból történik – ha történik.
A biológiai eszközként bevethető BTI-baktérium a lárvák ellen hatékony, más vízi élőlényeket nem károsít. Alkalmazása engedélyköteles, csak szakemberek végezhetik. Az iszap egy részének eltávolítása, valamint a víz szervesanyag-tartalmának csökkentése is segíthet. A permetezés nagy területen nem hatékony, így nem is alkalmazzák. A természetes élővizek környékén felszaporodott árvaszúnyogok irtásával kapcsolatban kérni kell az önkormányzat, a népegészségügyi központ közbenjárását, saját szakállunkra nem foghatunk bele.
Ez is érdekelhet: Rejtélyes felforgató pusztít éjjel a kertedben: ez a cuki madár őrjítő öldöklést visz végbe
Fontos szereplő: az alga
A saját portánkon sem az irtás, hanem a szaporodási helyek megszüntetése a cél. Fontos, hogy a kertünkben ne legyen állóvíz, iszapos, pangó tócsa, ahol a lárvák kényelmesen fejlődhetnek. Ne hagyjunk iszapos öblöket kialakulni, ha esetleg saját partszakaszunk van, béleljük kövekkel, kavicsokkal. Kerti tavak esetén ne engedjük meg a túlalgásodást, és az összegyűjtött esővizet se tároljuk sokáig – használjuk fel, amint lehet, hiszen minden vízfelület kedvez a szúnyoglárvák fejlődésének. Fűnyesedék, komposzt vagy falevél ne kerüljön a vízbe, mert ezek bomlása is hozzájárul a lárvák jólétéhez. Vannak bizonyos halak – például a compó, a keszegfélék –, melyek megeszik a szúnyoglárvákat, érdemes őket a kerti tóba telepíteni.
Óvatosan a fénnyel!
- A külső fényforrások visszafogása is fontos lehet, hiszen az árvaszúnyog valósággal rajzik a fényre, különösen a kék és fehér spektrumot kedveli.
- Ezek helyett érdemesebb melegfehér vagy sárgás kültéri lámpákat használni.
- Naplemente után kerüljük a felesleges fényforrások üzemeltetését.
- Szúnyogriasztó hatású növények ültetése is segíthet, ilyen a kakassarkantyú, a menta, a büdöske, az eukaliptusz vagy a citromfű.
Ezeket olvastad már?
Fotó: AdobeStock