Ide tényleg érdemes hazatérni! Évi kertje olyan, akár egy békés oázis.
„Amikor Bonyhádról felköltöztem a fővárosba, egy ideig albérletben éltem, és akkoriban csak álmodoztam arról, hogy egyszer nekem is lesz egy kis kertem. 23 évvel ezelőtt sikerült egy budai társasház kertkapcsolatos lakását megvásárolnom, amiben, utólag tudom, rajtam kívül nem sokan láttak fantáziát. Az északi fekvés, a viszonylag kevés napfény és a gyakran erős szél mellett is megérte kompromisszumot kötnöm. Kezdetben itt csak füves terület és néhány bokor volt.
lépésre alakítottam ki a kertem stílusát, két évvel ezelőtt pedig egy neves szakember segítségét kértem.
Életem egyik legjobb döntése volt, hogy Szomoru Miklós kertészmérnökre és csapatára bíztam a tervezést, mert így a kertem minden évszakban más arcát mutatja. Kék színű növényekkel indul a tavaszi szezon, júniusban a rózsaszín virágok dominálnak, később pedig pirosba borul minden. A viráglocsolást és a fűnyírást is nagyon élvezem, mert a természet feltölt energiával, és máris jól kezdődik a napom. Képes vagyok reggel korábban felkelni, csak hogy öntözhessem a virágokat, majd egy forró kávéval kiüljek a teraszra, és gyönyörködhessek az elém táruló látványban” – árulja el Évi.
Megmentette a nagymamája bokrát
A Fókusz műsorvezetője a mai napig ezer szállal kötődik a szülővárosához, Bonyhádhoz és környékéhez.
„Gyerekként is sok időt töltöttem a természetben, mivel a családunknak volt egy hétvégi telke, amin a burgonyától kezdve a fekete ribizlin át a zöldborsóig minden megtermett. Sokszor segédkeztünk a kertben, hiszen egész évben az ott termett zöldségeket, gyümölcsöket ettük, télire pedig lekvárt, szörpöt és savanyúságot tettünk el befőttes üvegekbe. Sajnos a szüleim, nagyszüleim már nem élnek, egy-két növény viszont a fővárosi lakásomban az emléküket idézi.
Például van egy csodaszép bokor, amit még a bonyhádi nagymamám ültetett el a kertjébe, én pedig felhoztam Budapestre. Hasonlóképp jártam el a nagynénémtől megörökölt erdélyi májvirággal, ami most már az én kertemben virágzik kora tavasszal. Édesanyám tizenöt éves muskátlijai is minden évben nálam születnek újjá.
Amikor ezekre a növényekre nézek, egyre jobban megértem korábbi gondozóik életét, érzéseit, gondoskodásuk hagyományteremtő, családösszetartó erejét. És azt, hogy milyen figyelemmel, szeretettel, alázattal voltak a természet iránt.”
Ez is érdekelhet
Hugó is szeret a kertben lustálkodni


Barabás Évi földi paradicsomában jártunk: „Édesanyám 15 éves muskátlijai is nálam születnek újjá”







Évi kertje egyfajta megnagyobbítása a kétszobás otthonának.
„Jó időben a teraszon és a kertben pihenek. Amíg a belvárosban elviselhetetlen a hőség, itt kellemesen jár a szél, a Normafa miatt néhány fokkal hűvösebb van. Jólesik a szabad levegőn könyvet olvasni, és a kutyusomat, Hugót is itt tanítottam meg frizbizni. Amikor a rokongyerekek kisebbek voltak, a hatalmas tölgyfa árnyékában verték fel a sátrat, s akinek kedve volt, itt maradhatott éjszakára. Az idilli környezet miatt ezt a kis kertecskét Éva Paradicsomának neveztük el” – árulja el nevetve.
Friss mentát tesz a limonádéba
A televíziós műsorvezető idén nem is tervez hosszabb nyaralást, esetleg a Balatonra leugrik néhány napra, de inkább a hívogató kertjében töltődik fel.
„Hugó már idős kutya, beteges és lelassult, akár egy százéves ember. Családtagként szeretem őt, és tudom, hogy neki már nem jó elmenni innen, ragaszkodik a környezetéhez, csak mellettem érzi biztonságban magát. Nem okoz gondot számomra, ha idén kimarad a külföldi nyaralás. Úgy döntöttem, hogy a négylábú barátom utolsó hónapjait igyekszem jobbá tenni, hiszen itt is minden adott a tökéletes pihenéshez. Még a behűtött limonádéhoz is friss mentát tudok szedni a kertemből. Hát kell ennél több?”
Hasznos tipp Évitől
A növények ára évről évre drasztikusan emelkedik, ezért Évi kitalált egy praktikus módszert.
„Azt tanácsolom, hogy bátran cseréljünk virágmagokat a rokonokkal, barátokkal és a szomszédokkal, így is lehet a kert költségein spórolni. Amikor vendégségben vagyok valakinél, és megtetszik egy szép növény, felajánlom a tulajdonosának, hogy kössünk üzletet. Én adok a saját virágmagjaimból ingyen, ő pedig ad nekem az övéből, így mindkettőnk kertjébe új növények kerülnek.”
Fotó: Birton Szabolcs, archív