Évtizedes barátságok
A szereplőket közös színházi és filmes munkák és több évtizedet átívelő barátságok kötik össze. „Bálint András és Jordán Tamás több mint 70 éve ismeri egymást, az általános iskolában osztálytársak, a gimnáziumban pedig évfolyamtársak voltak. Koltai Róbertről és Kern Andrásról már A miniszter félrelép idején kiderült, hogy nemcsak a filmvásznon, hanem a magánéletben is remek páros, és ez most sem volt másként. Nem kellett nekik öt perc, hogy kirobbanjon a nevetés, amikor egy légtérbe kerültek” – meséli a rendező.
Digitálisan átépített „patinás porfészek”
A film jeleneteit 2023 nyarán 37 nap alatt, öt helyszínen, főként a a ráckeresztúri Brauch-kastélyban és annak kertjében vették fel. „A Kern András által alakított örök elégedetlen nyomozó azt kérdi: »Hogy kerülök én ebbe az isten háta mögötti porfészekbe?« Az eredeti földszintes épületre digitális utómunkával még egy szint és egy torony is került.” Érdemes egymás mellett megnézni az eredeti és a filmbéli elegáns kastély fotóját, hogy lássuk a digitális átépítést.
Kern és Bánsági között izzott a levegő
A film romantikus szála a két színész karaktere között szövődik. „Úgy tűnt, nem volt nehéz beleélni magukat a szerepbe: a jelenetek felvétele közben csak úgy izzott közöttük a levegő. Érezhetően erős volt köztük a kémia, de természetesen minden a professzionális mederben maradt.”
Egész csapatnyi gyanúsított
A nyomozószerep kifejezetten a színészóriásra íródott. „Az alapötlet amolyan Agatha Christie ihlette stílus volt, vagy mint a Daniel Craig főszereplésével készült Tőrbe ejtve filmek, a maga magyaros sajátosságaival. Egy lezárt hely, egy gyilkosság, egy nyomozó és egy csapat gyanúsított. A film különlegessége, hogy az összes feltételezett elkövető filmbeli karaktere színész, ezért mindegyikük mesteri hazudozó. Kern figurája például egy sorozatban rendőrt játszott, ezért úgy gondolja, hogy elkezd nyomozni a saját szakállára.”
A mulatós diszkó megbolondította a stábot
A film egyik katartikus jelenete, amikor a kastély szomszédságában található erdei fatelepen beindul a mulatós diszkó. „Tövisházi Ambrus zeneszerző Szerelem, keresem című szerzeményét Keresztes Tamás és Pál András adja elő egy szál szintetizátoron, az erdő közepén. A sokat látott filmeseket nem lehetett visszafogni: mindenki ugrált a ritmusra, dúdolta a dallamot. Kern András és Koltai Róbert pár perc után elkérték a mikrofont, és már ők nyomták a show-t” – meséli Fazakas Péter.
Mintha osztály-találkozón lettek volna
A színészek a forgatás szüneteiben sem hagyták unatkozni a stábot. „Amikor nem forgott a kamera, anekdota anekdotát követett, rettentő sokat nevettünk: régi történetekről, bakikról, színházi eseményekről sztorizgattak. Kicsit olyan volt a forgatás, mint egy osztálytalálkozó, de a színészek nemcsak koncentrációval, hanem fizikailag is jól bírták a munkát, hiszen előfordultak napok, amikor harmincöt fok volt. Kern András mindennap forgatott, ugyanis az összes jelenetben szerepel. Kora reggel hozta egy autó, és napi tíz órát dolgozott.”
A forgatókönyv hat éven át készült
A forgatókönyvíró 2017-ben ütötte le az első betűt, az utolsót pedig tavaly júliusban, a forgatáson. Igazi csapatmunka volt, a producer, a rendező, az operatőr és a színészek véleménye is fontos szerepet kapott, ha valakinek volt egy jó ötlete, beleírta.
Bodrogi Gyula nem akart kaszkadőrt
A forgatáson a legidősebb és a legfiatalabb stábtag – az akkor 89 éves Bodrogi Gyula és egy 17 éves produkciós asszisztens – között 72 év volt a korkülönbség. „Bodrogi megmaradt egy igazi pesti vagánynak, egy örökifjú zsiványnak. A veszélyesebb jeleneteit is kaszkadőr nélkül akarta megcsinálni. A színészpihenő és a díszlet között egy kis elektromos golfkocsival, szigorúan sofőrrel közlekedtek a színészek. Egyszer Gyuszi ült a volánnál, és azt mondta: »Soha nem vezettem még ilyet, ki kellett próbálnom.«
Élmény volt vele dolgozni. Korát meghazudtoló módon csinálta végig a sokszor 10-12 órás forgatási napokat.”
Hermányi Mariann újra nyomoz
A fiatal színésznő Kern András mellett ápolónőként nyomoz a filmben. Érdekesség, hogy Mariann nemrégiben az Árulók – Gyilkosság a kastélyban című tévés realityben szintén egy kastélyban próbált utánajárni, ki lehet a gyilkos a játékostársai közül. Több kollégája szerint is ő volt az egyik legügyesebb detektív a nem forgatókönyv szerint megírt játék során.
Erről szól a film
Gyilkosság történt a Pirandello Színészotthonban! A jól ápolt parkkal körülvett tornyos villában békésen éldegél néhány visszavonult színészóriás. Az idill tökéletes… volna, ha nem zavarná meg két kellemetlenség. Az egyik az új lakó, Tolnai Tivadar (Kern András), az egykori sztár, aki még egyáltalán nem akar nyugdíjba menni, és elsöprő stílusban hozza színésztársai tudomására a velük kapcsolatos – alig hízelgő – véleményét.
A másik egy váratlan haláleset, ami Tolnai művész úrnak roppant gyanús, ezért a saját szakállára nyomozni kezd. Veszélyes munkája során csak egy fiatal ápolónő (Hermányi Mariann) segítségére számíthat. A bűnös ott van a színészotthon lakói között… de a színészek profin hazudnak, ezért a tettest csak egy igazi mesterdetektív kaphatja el. Tolnai azonban bármilyen kockázatot vállal, hogy végül a nappaliba hívhassa egykori színésztársait, és ott előadhassa a nagy leleplezést…
Fotó: Fabricius Anna, Film Positive Productions