Túlburjánzó gyökérzet
„Amikor a gyökerek már kikandikálnak a vízelvezető lyukakon, akkor egyértelmű, hogy új, nagyobb helyre vágynak – mondja Julia Omelchenko növénybiológus. – Ha nincs elég helye a gyökereknek, akkor összegabalyodnak, és felveszik a cserép alakzatát, ami aztán víz- és tápanyaghiányhoz vezet.”
Ellenőrizzük le a gyökereket úgy, hogy óvatosan kihúzzuk növényt a tárolóból, amikor a talaj elég száraz hozzá. Ha több gyökérzetet látunk, mint földet, akkor muszáj lesz rövid időn belül átültetnünk a virágot. A cserép felszínén és szélein futó gyökerek még inkább sürgetik az átültetést. Ha szinte semmit nem látunk, csak vastag gyökereket, némi földdel társulva, akkor mielőbb vegyük rá magunkat a munkára.
Megrepedt a cserép
Olyan réseket találtunk a növény tartóján, amelyek korábban nem voltak ott? Erről azok a kicsi helyre beszorult, felgyülemlett gyökerek tehetnek, amelyek szétnyomják a műanyagot. A megrepedt cserép rontja a növény egészségi állapotát, és helytelen vízelosztást okozhat, mivel a folyadék anélkül távozik, hogy a gyökerek azt fel tudnák szívni. Tehát nincs mese, ezt a zöldet is át kell ültetni!
Sokat kell locsolni
A növények szomjasabbnak tűnnek a szokásosnál? Ez újabb jele lehet annak, hogy új otthonról álmodoznak. Azért igényelnek több vizet, mert a nedvességmegtartó talaj nagy részét kiszorították a vízre éhes gyökerek, amelyek gyorsan felszívják a nedvességet, így állandó öntözésre van szükségük ahhoz, hogy megakadályozzák a hervadást.
A sűrű gyökérrendszer kevés talajjal azt jelenti, hogy a föld kevesebb nedvességet tart meg és gyorsabban szárad ki. Ez pedig még akkor is a növény pusztulásához vezet, ha gyakrabban locsoljuk.
A növekedés lelassul vagy leáll
Ha a növény a megfelelő gondozás ellenére sem növekszik a vegetációs időszakban, akkor lehet, hogy mindennek a kinőtt cseréphez van köze. A korlátozott hely és a tápanyagok felszívódásának hiánya megakadályozza az új gyökerek, levelek és hajtások kialakulását, ami a virágzásból és a termésből is visszavethet. Tehát, ha azt látjuk, hogy az utóbbi időben semmit vagy csak alig nőtt a szobanövény, helyezzük át egy nagyobb edénybe.
A levelek sárgulása vagy elvesztése
Okozhatja alul- vagy túlöntözés, tápanyaghiány és kártevők, betegségek megjelenése is, de ha az alsó vagy a régebbi levelek halnak el, akkor a helyhiány a legfőbb probléma.
„A gyökérre gyakorolt, hosszan tartó stressz jelentős levélvesztést okozhat, ami miatt a növény megcsúnyul és legyengül. Az egészséges virág jobban ellenáll a kártevőknek és a betegségeknek, a levélvesztés pedig csökkenti a növekedéshez és a védekezéshez szükséges energiát.”
Így fogjunk hozzá!
A következő lépéseket érdemes betartani az átültetés során.
✔ Kezdjük azzal, hogy óvatosan eltávolítjuk a növényt a cserépből, vigyázva a gyökérrendszerre. Ha műanyag edényről van szó, óvatosan nyomkodjuk meg az oldalát, hogy fellazítsuk a gyökereket és a talajt. Ha a gyökerek átnőttek a vízelvezető lyukakon, előfordulhat, hogy le kell vágni a műanyag tartót, vagy össze kell törnünk a kerámia- vagy üvegedényt, hogy a gyökereket ne érje sérülés.
✔ Óvatosan bontsuk ki és válasszuk szét a gyökereket az ujjainkkal. Ezzel biztosítjuk, hogy mindegyiknek elegendő helye, oxigénje és hozzáférése legyen a vízhez a cserépben. Távolítsunk el minden sérült, száraz vagy korhadt részt egy éles ollóval.
✔ Lényeges, hogy az új cserép 5-8 centiméterrel legyen nagyobb a gyökérrendszernél. Győződjünk meg arról, hogy vannak-e vízelvezető nyílások az edényen, hogy a felesleges víz el tudjon távozni, megakadályozva a gyökérrothadást. Szórjunk egy réteg vízelvezető anyagot az edény aljára, majd egy réteg friss földet. Helyezzük a növényt a cserép közepére, majd töltsük fel az egészet földdel.
✔ Finoman ütögessük meg az edényt, hogy a talaj leülepedjen, és megszűnjenek a légbuborékok, de ne tömörítsük túlságosan. A föld maradjon laza, hogy a gyökerek szépen el tudjanak feküdni és növekedni. Miután végeztünk, gondoskodjunk a növény megfelelő gondozásáról. Rendszeresen öntözzük, biztosítsunk neki szórt fényt, és párásítsunk, ha azt igényli.
Fotó: Adobestock, Getty images