Címlapsztori Sztár

Több, mint 50 éve szereti egymást Hámori Ildikó és Szinetár Miklós: ez a titka a boldogságuknak

Szerelmük egy főiskolai előadáson kezdődött, boldogságuk a mai napig tart. De vajon mi a titka a boldogságuknak, sosem volt az életükben kísértés?
Hámori Ildikó több mint 50 éve él együtt a legendás rendezővel, Szinetár Miklóssal és a kapcsolatukban a vágtató évek alatt is megmaradt a harmónia, és az együvé tartozás. A Kossuth-díjas színésznő immár 78 évesen is aktív életet él, s hiába a múló évek, a finom nőiesség, a kifinomult stílus és a derű jellemzi.

Mi kell a szerelemhez?

Talán egy mosoly, talán egy vonzó arc, egy markáns tekintet? Esetleg különleges gondolatok az első randin, a hömpölygő Dunát bámulva, vagy egy magkapó stílus. Recept nincs, az érzés ott belül olykor váratlanul, megmagyarázhatatlanul tör elő az emberekből.
Az Egy szerelem három éjszakája főiskolás előadásán ismerték meg egymást az Ódry Színpadon. Úgy tűnik, néha elég egy gondosan becsomagolt szendvics is ahhoz, hogy egy férfiban megmozduljon valami. Szinetár Miklós olykor feleleveníti azt a pillanatot, amikor előbb a gondosan becsomagolt szendvics, majd annak elkészítője, a feltűnően csinos főiskolás hölgy volt hatással rá.

Kozák András, Gálvölgyi János és Hámori Ildikó Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

„A kapcsolatunk kezdetén elhívtam Ildikót evezni, mert volt egy csónakom a Dunán. Várt rám a lakásban, szendvicseket csomagolt az útra. Akkor megéreztem, hogy olyasvalakire találtam, aki gondoskodik. Édesanyám révén hozzászoktam a gondoskodáshoz, soha semmilyen házimunkát nem végeztem. Azt hittem, hogy egy főiskolai színészpalántával, csajocskával randevúzom, de ő egyáltalán nem úgy viselkedett, hanem gondoskodó társként. Ez mellbe vágott…”

Az Ámor nyila, ahogy eltalálja az embert. Szinetár Miklós akkor már túl volt két házasságon, Valósággal lenyűgözte őt a nála 15 esztendővel fiatalabb ifjú színinövendék stílusa, kisugárzása, lágysága, nőiessége és mindenekelőtt a szépsége.

Sikeres kezdetek

Hámori Ildikó korosztálya egyik legtehetségesebb színészpalántája volt akkoriban, akit már láthatott a televízióban a nagyérdemű, méghozzá a népszerű Princ, a katona című sorozatban. Ő volt Böbe, az Ernyey Béla főszereplésével készült filmben. Pillanatok alatt felfedezték és nem csak a filmesek, már színpadi szerepet is kapott a Major Tamás rendezte Ember tragédiájában.

Ezzel a darabbal nyílt meg a Nemzeti Színház Hevesi Sándor téri épülete. Aztán jött egy újabb televíziós szerep, egy másik nagy nézettségű és népszerűségű sorozatban, a Rózsa Sándorban, ahol Maradék Pálnét formálta meg. Amikor 1971-ben átvehette a diplomáját a Thália Színház azonnal szerződést kínált neki.

Évekig játszott itt, majd fellépett a Népszínházban, a Nemzetiben, amelyet aztán később Pesti Magyar Színháznak neveztek át. De közben filmezett folyamatosan.

Szándékosan nem dolgoztak együtt

Sokszor írtak úgy róla, mint Szinetár Miklós feleségéről. Sokszor kérdezték őt pályafutása során, hogy milyen egy híres, Kossuth-díjas, rendező mellett élni, aki főigazgatóként irányíthatta a Magyar Állami Operaházat és elnökhelyettesként dolgozhatott a Magyar Televízióban.

De ő mindig Szinetárról, a férjéről a hétköznapi emberről beszélt, nem pedig az elismert művészről. S ez nem valami kitérő válasz volt a részéről, hiszen közös életük során gyakorlatilag elvétve dolgoztak együtt. Közös döntés volt ez. Hámori Ildikó azt mondta egyszer, hogy nem tartották volna ildomosnak a közös munkát. Férje pedig úgy fogalmazott:

„Manapság megszokott dolog, hogy családon belül osztogatják a szerepeket a rendezők. Én még nagyon vigyáztam rá, hogy az én produkciómban minél kevesebbet szerepeljen Ildikó. Egy kézen meg lehet számolni, hogy a közös pályánk alatt hányszor játszott Ildikó a rendezésemben. Akkor is csak olyan szerepeket, amelyekre kapcsolatuktól függetlenül ő volt a legmegfelelőbb…”

Példák voltak a kollégák előtt

Kettejük kapcsolata mindig is példaértékű volt a szakmán belül. Hámori Ildikó egyszer azt mondta:

„Az én életem is a hűségről szól, akár kettőnk kapcsolatát nézem Miklóssal, akár a színházzal való kapcsolatomat. Szeretjük a változatosságot is, de az alapértékeink stabilak…”

Milyen egyszerűnek tűnik mindez: odafigyelni a másikra, olykor fogni a kezét, megsimogatni az arcát, vagy csak annyit kérdezni: jól vagy? Talán ez is elég a boldogságmorzsák összeszedéséhez. S a Szinetár-Hámori házaspár ennél azért jóval többet markolt fel. Bejárták a világot, különleges helyekre utaztak, gyalogosan fedezték fel eldugott, alig ismert helyeket. És éltek hétköznapi emberként, egymásba kapaszkodva, ha épp nem a színház varázslatos, mesebeli világában voltak.

Jóban és rosszban is együtt

S szerelmük gyümölcse Szinetár Dóra ott folytatta ezt a gyönyörű szakmát, ahol a szülei elkezdték: szenvedéllyel, elhivatottsággal. Dóra Jászai Mari-díjas művészként is együtt él híres apával és anyával egy gyönyörű családi házban Csillaghegyen. Mint egy olasz família, fiatalok, gyerekek, nagypapa, nagymama együtt jóban, rosszban. S hogy kinek az ötlete volt ez a többgenerációs együttélés? Nos, közösen akarták így.

Szinetár Dóri, aki három unokával ajándékozta meg szüleit, megpróbálta külön is, ám mégiscsak az lett a legjobb megoldás, hogy együtt laknak.  Irigylésre méltó életút Hámori Ildikóé. Anyaként, feleségként és színművészként is megállta a helyét. Mert a színpadon alázatos, a színpadon kívül pedig önzetlen… Legfőképpen pedig hűséges.

Forrás: Újságmúzeum
Fotók: Szalay Zoltán/Fortepan, Schumy csaba