Címlapsztori Sztár

Ha vérzett, iskolába sem tudott menni Oláh Gergő felesége, Niki: „Menstruációs szegénységben éltem”

Oláh Gergő felesége, Niki lánykorában egy „egyszerű” egészségügyi betétre is csak mint elérhetetlen luxustermékre gondolt. Sokszor hiányzott az iskolából.
Oláh Gergő és felesége: Niki

Nincs ezzel tisztában mindenki, pedig sokakat érintő kérdés a menstruációs szegénység. Oláh Gergő felesége nem felejti el, milyen érzés volt fiatalon azért kimaradni az iskolából, mert egy „egyszerű” egészségügyi betétre is csak mint elérhetetlen luxustermékre gondolt. Minderről már a lányával is őszintén beszélget.

Már 2012 óta jólétben él Oláh Gergő és felesége, Nikolett, de fontosnak tartják, hogy – amikor eljön az ideje − mind az öt gyermekük tisztában legyen azzal, milyen nehéz körülményeket is kibírtak egykor a szüleik – írta a Best magazin.

Baj, hogy tabutéma

A legidősebb lányuk, Karla és édesanyja között már hosszú évek óta nem tabutéma a menstruáció.

„Anyuval nem sokat beszélgettünk erről. Elmondta szűkszavúan, amit kellett, később már kérdések nélkül is tudtuk, hogy miért mi megyünk boltba, vagy miért nem megy dolgozni bizonyos napokon. Én azonban nem szégyellem, hogy menstruációs szegénységben éltem, és szeretném, ha a gyerekeim is érzékenyen állnának másokhoz. Szerintem baj, hogy ez tabutéma – magyarázza Nikolett.

„Mi ilyenkor orvosi igazolással otthon maradunk, mert a vatta, amit anyukánk adni tudott nekünk, nem igazán jelentett nagy biztonságot az iskolában.”

Ez is érdekelhet

Szégyelltük magunkat

Niki egy salgótarjáni telepi lakásba született legidősebb lánygyerekként. Aztán sorban érkeztek a kishúgai is, nagyobb lakásra azonban nem tellett. Sokszor kenyérre sem.

„A végén már hatan feküdtünk ugyanabban a nagy franciaágyban a szüleinkkel. De én ezt valahogy szerettem. Vagyis sosem éreztem hátránynak, hogy túl sokan vagyunk egy szobában. Azt már kevésbé, hogy csak kinti vécénk volt, mert az is egy nagy nehézség, főleg menstruáció idején. Az iskolában örültünk, ha ez nem került szóba, az osztálytársak előtt kamaszként ez tabutéma volt. Hiába voltunk mindannyian ugyanabban az élethelyzetben, szégyelltük magunkat még egymás előtt is.”

Niki ezért legidősebb lányának már tízévesen elmagyarázta: élnek úgy gyerekek, családok, hogy nem telik betétre.

„Kértem, mindig adjon annak, aki kér, legyen mindenkivel megértő, és legyen azzal is tisztában, hogy volt idő, amikor az anyukája is így élt.”

Segíteni szeretnék

Régi barátai közül ma is sokan és bizalommal fordulnak Nikihez, de hiába szeretne, mindenkin nem tud segíteni. Ezért is vállalta örömmel, hogy részt vesz a Best magazin kiadója, a Central Médiacsoport kampányában, amiben személyes történetével hívja fel a figyelmet a menstruációs szegénységre.

MENSZ. Mert a menstruáció nem luxus, hanem szükséglet.

Vannak napok, amikor a nők egy része kimarad mindenből. Nem tud iskolába menni, dolgozni, nem vesz részt a közösség életében. Csak azért, mert nincs pénze betétre. Sok lány és nő él ma is ilyen valóságban – itt, Magyarországon. Számukra a menstruációs betét nem alapvető szükséglet, hanem elérhetetlen luxus.

A Central Médiacsoport kampányt indított, hogy ez változzon.

Ehhez a kezdeményezéshez partnerként csatlakozott a Baptista Integrációs Központ Családok Átmeneti Otthona, ahol jelenleg több mint 50 édesanya és fiatal lány él nélkülözésben. Az intézmény olyan krízishelyzetbe került édesanyáknak és gyermekeiknek nyújt támogatást, akik súlyos szociális nehézségek miatt szorulnak segítségre.

Ha szeretnél hozzájárulni a mindennapi higiéniai szükségletek biztosításához, támogasd az intézményt pénzadománnyal:

  • Baptista Integrációs Központ
  • MagNet Bank: 16200247-10004919
  • Közlemény: MENSZ-adomány

További részletekért keresd a Best magazint az újságárusoknál.

Fotó: TV2