Szépség

Méz, a mindentudó házi bőrápoló: így készítsen belőle natúrkozmetikumokat

A méhek kincse igazán sokoldalú: szépíti a bőrt, javítja az állagát, és isteni az illata. Ezért is használja a szépségipar a kozmetikumokban. De akár mi magunk is készíthetünk belőle házilag bőr-, test vagy hajápolót.
méz natúrkozmetikum

Gondoljunk csak bele, milyen más a reggeli teánk, ha cukor helyett mézet teszünk bele: az íze bársonyosabb, az illata gazdagabb és a tápanyagtartalma is nagyobb. A cukorhoz képest több ásványi anyagot (kalciumot, magnéziumot, mangánt, káliumot, cinket), vitamint (C- és B-vitaminok), aminosavat, enzimet és antioxidáns hatású flavonoidokat tartalmaz. A népi gyógyászat elsősorban fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatása miatt alkalmazza. De ajánlják torokfájásra, köhögés csillapítására, sebgyógyításra, az emésztés javítására. És a bőrünk is szereti…

A mélyebb rétegekben szívódik fel

Antiszeptikus és bőrregeneráló hatása miatt nemcsak a sebek, sérülések gyógyítására kiváló, de a bőr rugalmasságának, fiatalságának megőrzésében is szerepe lehet a méznek. Baktériumölő tulajdonságát magas enzim- és káliumtartalmának, valamint a benne lévő aromaanyagoknak köszönheti, emellett a savas pH-nak, ami nem kedvez a kórokozóknak. Különlegessége, hogy amikor vízzel érintkezik, hidrogén-peroxid szabadul fel, ami feloldja az elhalt szöveteket és elpusztítja a baktériumokat – ez is magyarázza bőrmegújító, tisztító hatását.

A benne lévő enzimeknek köszönhetően a jótékony összetevők a bőr mélyebb réte­geibe is fel tudnak szívódni, és a hidratáló hatása is jobban érvényesül.

Mézes szépségreceptek

Lássuk hát, mi mindenre használható ez az aranyaló, illatos, ragacsos alapanyag a szépségápolásban, amely a jótékony hatása mellett azért is kedvelt alapanyaga a saját készítésű kozmetikumoknak, mert jól kenhető, keverhető állagot ad a pakolásoknak, kencéknek, és kellemes, melengető érzést a bőrnek.

méz natúrkozmetikum
A mézből kiváló natúrkozmetikumokat készíthetünk
  • Hajfényesítő

A fejbőrre és a hajhosszra is jó hatással lehet a méz: az előbbit fertőtleníti, hámlasztja, így segíthet visszanyerni az egyensúlyát, csökkenteni a korpásodást, hámlást, viszketést. Ehhez langyos vagy meleg vízben feloldva kell a hajtőbe masszírozni. A tincseket hidratálja, kondicionálja, puhábbá és fényesebbé teszi, ápolja a száraz végeket.
Tipp: Tehetjük a hajhosszra egy kis vízzel higítva (9:1 az arány a méz javára), így jobban eloszlatható és könnyebben lemosható. De keverhetjük összetört banánnal és olíva- vagy kókuszolajjal (1 banánhoz fél-fél dl mézet és olajat adjunk). 20-30 percig hagyjuk fenn a hajpakolást.

  • Ráncsimító

A készen kapható mézes arcpakolásokat hidratáló, bőrtápláló, a bőrt feltöltő és ezzel az apróbb ráncokat elsimító hatásuk miatt szeretjük. Hasonlóan hatékony lehet a házi mézes pakolás. Akár tisztán is jól működik, de keverhetjük növényi olajokkal: ettől könnyebben lemoshatóvá válik, és a hidratáló, tápláló, puhító hatása is intenzívebb lesz.
Tipp: 1-1 teáskanál mézből és joghurtból, valamint egy evőkanál finomra őrölt zabpehelyből regeneráló, nyugtató, ragyogást adó pakolást keverhetünk. Húsz percig hagyjuk a bőrön, majd alaposan mossuk le.

  • Ajakápoló

Egy mézes ajakbalzsam nagyon jól jön a téli hidegben: puhítja és hidratálja a könnyen kicserepesedő ajkakat. Ezek a termékek gyakran tartalmaznak méhviaszt is, amitől jobban kenhető, kellemesebb állagú és még táplálóbb lesz a formula.
Tipp: Az ajkakat nyers mézzel vastagon bekenve, 15-20 percre fent hagyva érezhetően javíthatjuk a kiszáradt bőr állapotát. Még hatékonyabb lehet, ha feleannyi mennyiségű, enyhén megolvasztott kakaóvajjal vagy kókuszolajjal keverjük el előtte a mézet.

  • Arctisztító

Fertőtlenítő és enyhén hámlasztó hatásának köszönhetően a méz szépen tisztítja az arcot. Esténként először távolítsuk el a sminket a szokásos módon, majd mossuk meg az arcot, és utána jöhet a mézes lemosás a még tisztább, ragyogóbb és pattanásmentesebb bőrért.
Tipp: Körülbelül egy teáskanálnyi mézet masszírozzunk finoman az arcbőrbe, majd alaposan öblítsük le langyos vízzel. Finoman, nem dörzsölve töröljük meg utána az arcot, majd hidratáljuk.

  • Bőrpuhító

Testápolókban és testradírokban is kedvelt alapanyag a méz, hiszen amellett, hogy táplálja és hidratálja a bőrt, segít megszabadulni az elhalt hámsejtektől. Épp ezért, ha hámlasztó, radírozó összetevőkkel kombináljuk, szépen puhítja még az olyan területeket is, ahol a bőr hajlamosabb a megvastagodásra, kiszáradásra, mint például a térden, könyökön.
Tipp: Szódabikarbónával és kevés vízzel keverve finomabb, gyengédebb bőrradír készíthető. Keverhetünk bele apró szemcséjű barna cukrot, kávézaccot, zabpelyhet is.

Fotó: adobestock

Címkék: