Szépség

Fúj, fáj és még a hajunk is lelapul: így viseljen sapkát, hogy ne tegyen kárt a frizurájában

A hideg időben muszáj meleg sapkát, sálat viselni, amikor a szabadban tartózkodunk, de a hajunknak, bőrünknek, sminkünknek nem feltétlenül tesz jót, ha bebugyoláljuk magunkat.

Ázunk-fázunk, fúj a szél, könnyezik a szemünk a hidegtől. Nem csoda, ha legszívesebben úgy beöltöznénk, hogy csak az orrunk hegye látsszon ki a kötött sapka és a puha sál alól. Igen ám, de amikor levesszük ezeket a melengető kiegészítőket, nem biztos, hogy azt látjuk a tükörben, amit szeretnénk. Sorra vettük a leggyakoribb téli szépségbakikat, és eláruljuk, hogyan előzzük meg vagy kezeljük őket.

Lelapuló tincsek

A sapka bizony „lenyomja” a frizurát, és ez ellen nem könnyű védekezni. Minél frissebb, tisztább a haj, és minél jobban megemeljük a tövét szárításkor, annál inkább megtartja a formáját a sapka alatt, és kevésbé lapul a fejünkre. Kipróbálhatjuk, hogy hátrakötjük, vagy magasan laza kontyba tekerjük a hosszú hajat, és úgy vesszük rá a sapkát, akkor kevésbé lesz lapított hatása. Rövid haj esetén viszont marad a frissen mosás, szárítás, majd a sapkalevétel utáni fésülködés.

A tupírozás, lakkal fixálás nagyon rossz választás a sapkás időszakban: sokkal látványosabb, ahogy a fejfedőnk lenyomja, és nem is tudjuk utána helyreigazgatni, sokkal kuszább és rendezetlenebb lesz az összhatás.

Izzadó fejbőr

Mikor elindulunk, fázunk, de egy idő után kimelegszünk, és észre sem vesszük, hogy megizzad még a fejbőrünk is – ami nem csak kellemetlen, de kockázatos is: a  nedves, nyirkos fejbőr könnyen megfázik, aminek az eredménye korpaszerű hámlás vagy akár hajhullás is lehet. A megoldás? Válasszunk olyan sapkát, amely természetes, szellőző anyagból készül – a műszál alatt sokkal könnyebben befülled a hajtő. Jó, ha a sapka nem szoros, hanem kicsit lazább, van helye a fejbőrnek levegőzni. A kalap is jó választás lehet annak, aki szereti.

Ha megizzadtunk a sapka alatt, este mindenképp mossunk hajat, mert az izzadság irritálhatja a fejbőrt: viszkethet, kipirosodhat tőle, és a zsírosodás is fokozódhat.

Elkenődő smink

Nemcsak a könnyfakasztó hideg, a bőrt kicsípő szél miatt maszatolódhat el vagy kophat le a sminkünk, hanem a sapka, sál is ledörzsölheti, elkenheti. A megoldás lehet egyrészt a tartós, vízálló termékek használata, de akinek érzékeny a bőre, annak nem biztos, hogy jót tesznek ezek a típusú kozmetikumok, legalábbis nem napi használatra.

Ajánlott lehet például alapozó helyett speciális, az egész arcon alkalmazható korrektort választani. Nem kell belőle mindenhová tenni, csak azokra a területekre, ahol tényleg szükséges az egységesítés. A sapka alatt, a sál vonalában például általában ez nem elengedhetetlen, szóval nem is lesz, ami a ruhára tapadjon.

A leggyakoribb téli sminkbaki, hogy elkenődik a szempillaspirál. Kipróbálhatjuk, hogy csak a felső pillasort festjük, vagy beszerezhetünk nem vízálló, de kimondottan tartós formulájú terméket, ami viszonylag könnyen eltávolítható, de nem kell maszatolódástól tartani akkor sem, ha ködös, nyirkos az idő.

Kusza frizura

Ha nem is veszünk sapkát, hogy óvjuk a hajunkat, vagy mert nincs nagyon hideg, a sál, a garbó, a kabát miatt a vállig vagy az alá érő haj bizony jobban kócosodik, gubancolódik ilyenkor. Ami azzal is együtt jár, hogy könnyebben lehetnek szárazak, töredezettek, sérültek a végek. Ezen a problémán is javít, ha minél kevesebb műszálas anyagot viselünk, ami elektromosan töltötté teszi a szálakat, és zavaróan szerteszét állnak, összekuszálódnak. A hajápoláskor és formázáskor részesítsük előnyben a könnyű fésülhetőséget biztosító spray-ket, balzsamokat, a hajszálak felszínét lesimító olajos termékeket.

Figyeljünk oda a végek ápolására: hagyjuk a szokásosnál kicsit tovább a hajon a balzsamot, vagy használjunk minden második-harmadik mosásnál tápláló pakolást. Ha máshol nincs rá annyira szükség, akkor lehet csak a végekre tenni.

Ha tartunk magunknál kis kiszerelésű hajápoló olajat, annak segítségével néhány mozdulattal felfrissíthetjük, elegánsabbá és összeszedettebbé tehetjük a  frizuránkat, és a hajvégeket is tápláljuk vele, óvjuk őket a töredezéstől.

Kipirosodó bőr

Akinek érzékeny a bőre, az a téli hónapokban több problémával küzdhet: a kinti hideg, a szél, valamint a benti száraz meleg hatására könnyen kiszárad, kipirosodik, amin a sapka, sál dörzsölő hatása tovább ronthat. Ilyen esetben érdemes kerülni a gyapjú és egyéb durvább anyagú kiegészítőket, és a pamutot, selymet, jól szellőző és puha egyéb téli textileket előnyben részesíteni.

Az arcápolásnál a tisztítással legyünk nagyon kíméletesek: gyengéd lemosót és langyos vizet használjunk, ne dörzsöljük erősen az arcot a törülközővel. Válasszunk nyugtató, hidratáló szérumot, és gazdagabb állagú, tápláló nappali és éjszakai krémet. Nem kell sokféle termék, az érzékeny bőrnek jobbat tesz, ha minél egyszerűbben, de alaposan és gyengéden ápoljuk.

Érzékeny bőr esetén válasszunk az illatanyag- és színezékmentes termékek közül, keressük a hipoallergén, nem komedóképző, nyugtató hatású formulákat. Az összetevők közül a hialuronsav mellett a panthenol, az allantoin, a nia­cinamide, a szkvalán, a madecassoside vagy a béta-glükán is jó lehet nyugtató ápoláshoz.

Fotó: Getty images