Szépség

Illatparádé: így válasszunk parfümöt, hogy mindenki megkérdezze, mit viselünk

De finom rajtad ez a parfüm! – ugye, micsoda elismerés ilyen bókot kapni? Hiszen ez azt jelenti, hogy sikerült megtalálnunk a hozzánk tökéletesen passzoló illatot, ami sokszor nem is olyan egyszerű!

Illatvadászat 5 lépésben

Ahhoz, hogy megtaláljuk a számunkra tökéletes parfümöt, alaposan fel kell készülnünk! Ugyanis nem árt tisztában lennünk az alapvető illatcsaládokkal, a saját személyiségünkkel, na és néhány tesztelős trükkel, mert csak így lehet sikeres az akció. Ám ezek az egyszerű praktikák segíthetnek abban, hogy ne érezzük magunkat elveszettnek egy parfümüzletben.

1.lépés: Illatot a személyiséghez

A parfümöket legtöbbször ötféle illatcsaládba szokták besorolni a fő jegyeik alapján. Ezek a következők:

  • Virágos (erős, de nem tolakodó virágbuké jellemzi)
  • Gyümölcsös (erőteljesen gyümölcsre emlékeztet, és trópusi hangulatot áraszt)
  • Fás (karakteres, erőteljes illat, ami határozottságot sugall)
  • Zöld (könnyű, finom illat kifinomult hatásokkal, ami egyből felfrissít)
  • Keleties (erős, fűszeres illat, ami egyből az érzékiséget és titokzatosságot juttatja eszünkbe)

Az öt illatcsalád mindegyike egy bizonyos személyiséghez és stílushoz passzol. Több kutatás is igazolja, hogy a személyiségünk nagyban befolyásolja az illatválasztásunkat. Így érdemes legelőször azon elgondolkoznunk, hogy az alábbi leírások közül, melyik illik ránk a legjobban, mert akár ez alapján is el tudjuk dönteni, milyen parfümök közül érdemes választanunk.

Romantikus

Ha alapvetően romantikus és álmodozó típusnak tartjuk magunkat, aki az élet minden területén ragaszkodik a kifinomultsághoz, akkor leginkább a virágos illatok passzolnak hozzánk. Keresgéljünk a rózsa, gyöngyvirág vagy a jázmin fő illatjegyű parfümök között.

Energikus

Nem szeretjük a tétlenséget, szívesen vágunk bele új dolgokba, és még a szabadidőnkben is az aktív időtöltésre szavazunk? A gyümölcsös illatcsaládot nekünk találták ki, mivel a barackos, epres, málnás illatok élénkítő hatással vannak a szervezetre.

Természetes

Amennyiben valakit az kapcsol ki a legjobban, amikor a természetet járja, és a szabadban lehet, annak biztosan elnyerik a tetszését a fás illatok. A tölgy, a szantál és a pacsuli erőteljes illatuk ellenére megnyugtatnak.

Sportos

Ha a mozgás a mindennapjaink része, és a munkánkban is egész nap rohangálnunk kell, a zöld illatcsaládot nekünk találták ki. Ezek a parfümök ugyanis legtöbbször citrusos és zöld növényekre emlékeztető aromával rendelkeznek, amelyek frissítenek.

Magabiztos

A határozott típusoknak, akik jól érzik magukat nagy társaságban, erőteljes a személyiségük keresgéljenek a keleties illatok között. A fahéj, gyömbér és a pézsma összetevők jó hatással vannak az önbizalomra.

2.lépés: Számít a látszat!

Most, hogy már tudjuk, nagyjából, milyen parfümre vadászunk, akár a külseje alapján is megtalálhatjuk a nekünk megfelelőt. Ugyanis a legtöbbször ezek is elárulják, milyen illat rejlik bennük. Egy letisztult elegáns üvegben hasonló illat lehet, míg egy figyelemfelkeltő dobozba biztosan vadabb aromákat rejtettek. A parfümök színe ugyanilyen kifejező lehet:

  • világos rózsaszín, bézs – púderes, letisztult
  • pink – édes, virágos vagy gyümölcsös
  • zöld – citrusos, friss
  • kék – vizes, virágos
  • sárga – fűszeres, élénk
  • lila – füstös, érzéki

3.lépés: Nincs két egyforma

Hiába tetszett meg a kolléganőnk parfümje, hiába kérdeztünk rá a legjobb barátnőnknél, ő mit visel, soha ne ez alapján vásároljunk. Minden ember egyedi, mikroszkopikus folyadékot hord a bőre felszínén, így egy parfüm sem lesz ugyanolyan illatú két különböző ember bőrén. Ugyanis ennek a folyadéknak az összetétele függ a személyiségtől, a táplálkozástól és a genetikai adottságoktól is.

4.lépés: Irány az üzlet

Ha már kialakult bennünk az elképzelés, mit keresünk és valamennyire leszűkítettük a kört, ideje betérnünk egy illatszerüzletbe. Itt is érdemes néhány szabályt betartanunk, ha meg akarjuk találni álmaink parfümjét.

  • Válasszunk ki körülbelül 7-8 olyan parfümöt, amit meg is szagolunk. Szűkítsük a kört 4-5 olyanra, amik akkor is tetszenek, amikor közel emeltük az orrunkhoz
  • Ezzel a néhánnyal permetezzük be azt a papírcsíkot, amit teszteléshez kell használni, és húzzuk el finoman az orrunk előtt.
  • A tesztelés után is kialakul a kedvenceink köre, és ezeket már a bőrünkön teszteljük. Permetezzük a csuklónkra, mert itt magasabb a bőrünk hőmérséklete, és jobban kijön egy-egy illat
  • Ezek után menjünk ki az üzletből, és barátkozzunk az illatokkal, szagolgassuk meg napközben. Az a parfüm, amit még este is érzünk a bőrünkön, és amelyik jó érzéssel tölt el minket, jó eséllyel tökéletesen passzol hozzánk

5.lépés: Válasszunk többet

Parfümszakértők szerint az illatok az érzékeinkre hatnak először. Az agyunk pedig az érzelmeink alapján tudatja velünk, hogy éppen milyen illatra van szükségünk. Éppen ezért nemcsak a személyiségünk lehet ránk befolyással, hanem sok más tényező is, például az adott évszak, kitűzött céljaink, jelenlegi élethelyzetünk. Így ezeket is vegyük figyelembe a döntésnél.

Na meg azt is, hogy célszerű több parfümöt is tartanunk, például egyet, amit a hétköznapokon, munkában viselünk, egyet pedig alkalmakra. Az első általában egy könnyedebb illat, míg a második nehezebb.

Fotók: pexels